بازاریابی دیجیتالی یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آخرین به‌روزرسانی: 25 آبان 1400
دیجیتال مارکتینگ چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

دیجیتال مارکتینگ همان بازاریابی دیجیتال است که برای برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبان در فضای اینترنت است. ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که دیجیتال مارکتینگ چیست پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

امروزه استفاده از اینترنت در بین کاربران نسبت به گذشته افزایش چشمگیری را داشته است، خیلی از افراد در فضای اینترنت محصولات و آموزش‌های تخصصی (به صورت ویدئو) خود را به فروش می‌گذارند که این کار به معنای بازاریابی دیجیتال (آنلاین) است.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

احتمالاً برای شما هم این سوال پیش آمده است که دیجیتال مارکتینگ چیست حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم. دیجیتال مارکتینگ شامل بازاریابی خدمات و فروش محصولات است که با استفاده از دستگاه الکترونیکی و اینترنت انجام می‌شود.

تمام تجارت‌ها و مشاغل از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و سایر سایت‌ها برای ارتباط با مشتریان و همچنین جذب کاربران دیگر استفاده می‌کنند.

بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کند تا کاربران مشتریان زیادی را جذب کنید. روش دیجیتال مارکتینگ نسبت به روش‌های سنتی در گذشته (بازاریابی‌های آفلاین) بسیار مؤثرتر است و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. Digital Marketing همچنین مزیت‌های فراوانی را هم دارد، از جمله از این مزایا:

 • نسبت به روش‌های سنتی Digital Marketing مقرون به صرفه است
 • Digital Marketing به شما امکان می‌دهد در صنعت خود از رقبا پیشی بگیرید
 • دیجیتال مارکتینگ قابل اندازه گیری است

از طرف دیگر می‌توانید بازده سرمایه گذاری خود و تلاش‌های بازاریابی دیجیتالیِ خود را بسنجید. در ادامه مقاله‌ی دیجیتال مارکتینگ چیست، عواملی که می‌توانید آن‌ها را در Digital Marketing بسنجید را توضیح خواهیم داد.

ترافیک سایت

در ادامه موضوع دیجیتال مارکتینگ چیست می‌خواهیم عواملی که در بهبود یک سایت Digital Marketing تأثیرگذار هستند را مورد تحلیل قرار دهیم.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید تعداد افرادی که صفحه اصلی سایت شما را در زمان واقعی مشاهده کرده‌اند، با استفاده از نرم‌افزار تجزیه و تحلیل دیجیتال مانند HubSpot مشاهده کنید.

ابزارهای دیگری نیز برای تحلیل سایت‌های بازاریابی دیجیتال وجود دارد، از جمله:

 • Google Analytics
 • Matrix

ابزارهای تحلیل دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

همچنین می‌توانید در میان سایر داده‌های تجزیه و تحلیل دیجیتال، ببینید که آن‌ها از چند صفحه و کدام صفحه را بازدید کرده‌اند، از چه دستگاهی استفاده می‌کنند.

این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بر اساس تعداد افرادی که از چه طریقی (از چه کانال‌هایی) به سایت شما می‌روند، اولویت بندی کنید که در کدام کانال‌های Digital Marketing را بهبود ببخشید تا کاربران زمان بیشتری را در صفحه موردنظر سپری کنند.

به عنوان مثال اگر فقط 10 درصد از بازدید صفحه شما از طریق جستجو باکیفیت حاصل می‌شود، برای این که درصد افزایش بازدید از صفحه بیشتر شود باید روندها و الگوهای رفتاری افراد را قبل از رسیدن به مرحله نهایی در خرید محصولات شناسایی کنید، به این معنی که می‌توانید در مورد چگونگی جذب آن‌ها به سایت خود تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید.

تولید و تأثیر محتوا

تصور کنید که شما محتوایی را برای محصول خود ایجاد کرده‌اید و از طریق ایمیل آن را به افرادی ارسال کرده‌اید.

قطعاً این مشکل پیش خواهد آمد که چه تعداد از این افراد محتوا را مشاهده و آن را خوانده‌اند یا این که حتی آن را بدون این که مشاهده یا مطالعه کنند، محتوا را پاک کرده‌اند، اما در عوض اگر این محتوا را در سایت خود ایجاد کنید، می‌توانید آمار تعداد افرادی را که از محتوا شما بازدید کرده‌اند را مشاهده کنید.

این که برای ارتقا دیجیتال مارکتینگ خود محتوایی را ایجاد کنید، باید تکنیک‌های تولید محتوا را بیاموزید و محتوای باکیفیتی را برای کاربران ارائه دهید.

تأثیر محتوا در دیجیتال مارکتینگ

مدل سازی اسناد

یک استراتژی Digital Marketing استفاده از ابزارها و فناوری‌های مناسب است به شما امکان می‌دهد تا در بازاریابی دیجیتال و تجارت خود موفق شوید.

می‌توان این روش را یک مدل سازی اسنادی نام برد و به شما این امکان را می‌دهد که چه بخش‌هایی از استراتژی Digital Marketing شما بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و چه قسمت‌هایی از چرخه فروش شما نیاز به تغییر و بهبود شدن را دارد، آگاهانه درباره آن تصمیم بگیرید.

اگر با استفاده از این ابزارها روند دیجیتال مارکتینگ خود را بهبود ببخشید، تأثیرات مثبتی را برای کسب و کار شما خواهد داشت.

روش‌های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در ادامه‌ی مقاله، روش‌های مختلفی که باید در Digital Marketing استفاده کنیم را نام برده‌ایم از جمله:

 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • پرداخت با هر کلیک (PPC)
 • روابط عمومی آنلاین

حال می‌خواهیم در این قسمت از مقاله روش‌های دیجیتال مارکتینگ را مورد بررسی قرار دهیم.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

در ادامه موضوع دیجیتال مارکتینگ چیست بررسی روش‌های آن یک امری ضروری است. فرایند بهینه سازی سایت شما، برای “رتبه بندی” بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو است و در نتیجه میزان ترافیک باکیفیت سایت شما را افزایش می‌دهد.

کانال‌هایی که از سئو استفاده می‌کنند شامل سایت‌ها، وبلاگ‌ها و اینفوگرافیک‌ها هستند. برای ایجاد ترافیک باکیفیت برای سایت خود، چندین روش وجود دارد، از جمله:

 • سئو داخلی (On Page SEO): این نوع SEO در هنگام مشاهده سایت، به تمام محتوایی که “در صفحه” وجود دارد، تمرکز می‌کند.
 • سئو خارجی (Off Page SEO): این نوع سئو بر روی کلیه فعالیت‌هایی که هنگام جستجوی بهینه سازی سایت خود “خارج از صفحه” انجام می‌شود تمرکز دارد.
 • سئو فنی (Technical SEO): این نوع سئو بر روی باطن سایت شما (مانند فشرده سازی تصاویر و غیره) و نحوه کدگذاری صفحات شما متمرکز است.

بازاریابی محتوا

این اصطلاح به معنای ایجاد و ترویج دارایی‌های محتوا به منظور ایجاد آگاهی از برند، رشد ترافیک است. کانال‌هایی که می‌توانند در استراتژی Digital Marketing محتوای شما نقش داشته باشند عبارت‌اند از:

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • اینفوگرافی‌ها

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی

در ادامه‌ی این موضوع، تأثیر بازرایابی شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهیم کرد. این روش باعث افزایش نام تجاری و محتوای شما در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی می‌شود، تا آگاهی از برند را افزایش داده و باعث ایجاد ترافیک و ایجاد جذب کاربر در بازاریابی دیجیتال می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ از طریق شبکه های اجتماعی

کانال‌هایی که می‌توانید در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید شامل موارد زیر است:

 • فیسبوک
 • توییتر
 • LinkedIn
 • اینستاگرام
 • اسنپ ​​چت
 • Pinterest

اگر در شبکه‌های اجتماعی تازه کار هستید، می‌توانید از ابزارهایی مانند HubSpot برای اتصال کانال‌هایی مانند LinkedIn و Facebook در یک مکان استفاده کنید. به این ترتیب، می‌توانید به راحتی مطالب را برای چندین کانال هم‌زمان به اشتراک بگذارید.

پرداخت با هر کلیک (PPC)

مقاله‌ی “دیجیتال مارکتینگ چیست” را با روش دیگرِ بازاریابی در این حوزه جلو می‌بریم. PPC (پرداخت با هر کلیک) روشی برای هدایت ترافیک به سایت شما با پرداخت هزینه ناشری است که هر بار روی تبلیغ شما کلیک می‌شود.

یکی از رایج‌ترین انواع PPC ، Google Ads است که به شما امکان می‌دهد برای اسلات‌های برتر در صفحه نتایج موتور جستجوگر گوگل با قیمت “برای هر کلیک” پیوندهایی که قرار می‌دهید، پرداخت کنید.

کانال‌های دیگری که می‌توانید از PPC استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • تبلیغات پولی در فیسبوک
 • کمپین‌های تبلیغات توییتر
 • پیام‌های اسپانسر شده در LinkedIn

روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین عملی است که می‌توانید با استفاده از نشریات دیجیتال، وبلاگ‌ها و سایر سایت‌های مبتنی بر محتوا، از پوشش آنلاین کسب شده برخوردار شوید. این تقریباً شبیه روابط عمومی سنتی است اما در فضای آنلاین است.

کانال‌هایی که می‌توانید برای به حداکثر رساندن تلاش‌های روابط عمومی خود استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • ارتباط خبرنگاران از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • درگیر کردن نظرات در سایت یا وبلاگ شخصی شما

انواع دیجیتال مارکتینگ در مشاغل

در ادامه مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست می‌خواهیم شما را با انواع بازاریابی دیجیتال در مشاغل آشنا کنیم. دیجیتال مارکتینگ می‌تواند برای هر شغلی در هر صنعت مفید باشد.

صرف نظر از آنچه شرکت شما می‌فروشد، Digital Marketing هنوز شامل ساختن شخصیت‌های خریدار برای شناسایی نیازهای مخاطبان شما و ایجاد محتوای آنلاین با ارزش است. در ادامه مقاله با موضوع دیجیتال مارکتینگ چیست دو نوع از انواع بازریابی دیجیتال را شرح می‌دهیم.

بازاریابی B2B

بازاریابی B2B یک فرایند مارکتینگ بین دو تجارت مختلف است. در این نوع از بازاریابی طرف مقابل یک فرد یا یک گروه نیست بلکه یک بیزینس است.

دیجیتال مارکتینگ B2B چیست

به همین دلیل، نقش استراتژی Digital Marketing شما در این بازاریابی جذب و ارائه بالاترین کیفیت محصول برای فروشندگان از طریق سایت و پشتیبانی کانال‌های دیجیتال است.

اهمیت بازاریابی B2B شامل موارد زیر است:

 • استفاده از اینترنت در جایگزین با بروشور (کاتالوگ)
 • تأثیر شبکه‌های اجتماعی
 • نقش موبایل

Digital Marketing B2C

اگر شرکت شما بسته به میزان قیمت محصولات شما از تجارت با مصرف کننده (B2C) استفاده می‌کند، احتمالاً هدف شما از تلاش‌های بازاریابی دیجیتال جذب افراد به سایت و مشتری شدن آن‌ها بدون نیاز به مکالمه است.

دیجیتال مارکتینگ B2C چیست

این اغلب به معنای ویژگی‌های محصول شما در محتوای شما بالاتر از حد ممکن برای یک تجارت B2B در کانال Digital Marketing است و ممکن است شما نیاز به استفاده از CTA (دعوت به عمل) قوی‌تر داشته باشید.

برای شرکت‌های B2C کانال‌هایی مانند اینستاگرام و Pinterest اغلب می‌توانند باارزش‌تر از شبکه اجتماعی LinkedIn باشند.

نحوه انجام دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در ادامه موضوع Digital Marketing حال می‌خواهیم در این قسمت روش‌ها و تکنیک‌های مهم را بررسی کنیم.

مشخص کردن اهداف

هنگامی که برای اولین بار با Digital Marketing را شروع می‌کنید، بسیار مهم است که با شناسایی و تعریف اهداف خود این کا را شروع کنید، زیرا بسته به این اهداف، استراتژی خود را به طور متفاوتی طراحی خواهید کرد.

به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش آگاهی از برند است، ممکن است بخواهید بیشتر به جذب مخاطبان جدید از طریق رسانه‌های اجتماعی توجه کنید.

اگر هم می‌خواهید فروش یک محصول خاص را افزایش دهید، مهم است که شما بر روی SEO و بهینه سازی محتوا تمرکز کنید تا در وهله اول خریداران را به سایت خود جذب کنید.

علاوه بر این، اگر هدف شما فروش باشد، ممکن است کمپین‌های PPC را برای هدایت ترافیک از طریق تبلیغات پولی آزمایش کنید. به هر حال، مشخص کردن اهداف خود، ساده‌ترین شکل گیری استراتژی بازاریابی دیجیتال است.

مشخص کردن مخاطبان

یکی از بزرگ‌ترین مزایای Digital Marketing هدف قرار دادن مخاطبان خاص است، با این حال اگر ابتدا مخاطبان خود را شناسایی نکرده‌اید، نمی‌توانید از این مزایا استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که، مخاطب هدف شما ممکن است بسته به کانال یا هدفی که برای یک محصول یا کمپین خاص در نظر گرفته‌اید متفاوت باشد.

به عنوان مثال این که کاربران و فالوورهای شما در شبکه اجتماعی اینستاگرام چه ویدئوها و محتواهایی را می‌پسندند و این می‌تواند در شبکه اجتماعی Linkdin متفاوت باشد، در نتیجه مشخص کردن مخاطبان یکی از موارد مهم است.

بازاریابی از طریق موبایل

در ادامه‌ی مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست، یکی دیگر از مؤلفه‌های اصلی Digital Marketing از طریق موبایل اتفاق می‌اُفتد. امروزه استفاده از دستگاه موبایل در بین کاربران افزایش پیدا کرده است و بیشتر آن‌ها با استفاده از این دستگاه کارهای خود را انجام می‌دهند.

دیجیتال مارکتینگ از طریق موبایل

این بدان معنی است که بهینه سازی تبلیغات دیجیتال، صفحات وب، تصاویر رسانه‌های اجتماعی و سایر دارایی‌های دیجیتال برای دستگاه‌های تلفن همراه ضروری است.

اگر شرکت شما یک برنامه تلفن همراه داشته باشد که کاربران را قادر می‌سازد با برند و تجارت شما آشنا شوند یا محصولات شما را خریداری کنند، در زمینه دیجیتال مارکتینگ بسیارموثر خواهد بود.

تحقیق کردن در انتخاب کلمات کلیدی

بازاریابی دیجیتال به معنای دستیابی به مخاطبان هدفمند از طریق محتوای شخصی است، همه اینها بدون تحقیق مؤثر کلید واژه اتفاق نمی‌افتد. حال در ادامه موضوع دیجیتال مارکینگ چیست می‌خواهیم تأثیر کلمه کلیدی را در این حوزه بررسی کنیم.

انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای بهینه سازی سایت و محتوای شما برای سئو و اطمینان از اینکه افراد می‌توانند از طریق موتورهای جستجو کسب و کار شما را پیدا کنند، بسیار مهم است.

تحقیق کردن کلمه کلیدی در دیجیتال مارکتینگ

علاوه بر این، تحقیقات کلمات کلیدی در انواع شبکه اجتماعی می‌تواند برای Digital Marketing محصولات یا خدمات شما در کانال‌های مختلف اجتماعی نیز مفید باشد.

حتی اگر یک استراتژیست تمام وقت در سئو سایت ندارید و می‌خواهید تحقیقات مربوط به کلمات کلیدی را انجام دهید، سعی کنید که لیستی از کلمات کلیدی با عملکرد بالا را که مربوط به محصولات یا خدمات شما هستند، ایجاد کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله ما به موضوعات مهمی مانند دیجیتال مارکتینگ چیست و انواع آن‌ها پرداختیم. برای این که بتوانید در دیجیتال مارکتینگ موفق باشید باید سال‌ها برای انجام دادن این کار وقت بگذارید و تجربه کافی را کسب کنید.

امیدوارم این مقاله شروع خوبی در بازایابی دیجیتال برای شما باشد. سوالات و دیدگاه‌های خود را در این زمینه بیان کنید.

منابع

blog.hubspot

disruptiveadvertising

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.