محتوای تکراری چیست؟ و تأثیر آن در سئو سایت

آخرین به‌روزرسانی: 3 دی 1399
محتوای تکراری چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

با صرف نظر از این که، در سایت خود محتوای تکراری دارید، یا اینکه از محتوای سایت شما، محتوایی برداشت و عیناً در سایت‌های دیگر کپی شده است، شما باید قبل از این کارها، سایت خود را رسیدگی و آدرس دهی کنید.

فرقی نمی‌کند که یک سایت را، برای مشاغل کوچک مدیریت می‌کنید یا یک شرکت بزرگ. این را در نطر داشته باشید که، هر سایتی در معرض خطر است. موضوع مقاله ما هم در مورد تولید محتوای تکراری است. تولید محتوای تکراری، در رتبه بندی و سئو سایت شما تأثیر می‌گذارد.

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری به محتوای دقیقاً مشابهی گفته می‌شود که در سایت‌ها و صفحات دیگر نیز عیناً تکرار شده است.

به طور گسترده، Duplicate Content محتوایی است که هیچ ارزشی برای بازدیدکنندگان سایت شما ایجاد نمی‌کند. بنابراین، حتی صفحاتی که محتوای آن‌ها کمتر هست، نیز به عنوان یک تولید محتوای تکراری در نظر گرفته می‌شوند.

در این مقاله، به توضیح هر یک از موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • مضر بودن محتوای کپی شده
  • جریمه گوگل، با تولید کردن محتوای تکراری
  • راه حل تولید Duplicate Content
  • دلایل عمده ی تولید محتوای تکراری
  • تکرار مطالب، به دلایل فنی
  • تولید Duplicate Content ناشی از محتوای کپی شده
  • یافتن محتوای تکراری در سایت خود
  • یافتن Duplicate Content در خارج از سایت خود

1. مضر بودن محتوای کپی شده

به دو دلیل تولید محتوای تکراری مضر است:

اول به این دلیل که وقتی چندین نسخه از محتوا در دسترس باشد و این برای موتورهای جستجو سخت است که کدام نسخه را فهرست بندی کنند و متعاقباً در نتایج جستجو نشان داده شوند. این عملکرد برای همه ی نسخه‌‌ های محتوا کاهش می‌یابد، زیرا آن‌ها در رقابت با یکدیگر هستند.

دوم اینکه موتورهای جستجو در تلفیق معیارهای لینک (اقتدار، ارتباط و اعتماد)، دچار مشکل خواهند شد.

2. جریمه گوگل، با تولید کردن محتوای تکراری

داشتن Duplicate Content می‌تواند به عملکرد سئو شما آسیب برساند، اما تا زمانی که عمداً از سایت دیگر، محتوای را کپی نکرده اید، از طرف Google مجازات نمی‌شوید، در غیر این صورت با جریمه گوگل مواجه خواهید شد.

اگر مالک سایتی مناسب هستید و سعی در فریب گوگل ندارید، دیگر نگران دریافت مجازات از طرف Google نباشید.

3. راه حل تولید Duplicate Content

در بسیاری از موارد، بهترین راه برای اصلاح محتوای کپی شده، پیاده سازی ریدایرکت 301 (تغییر مسیر 301) از نسخه‌ های غیر ترجیحی URL به نسخه ‌های ترجیحی است.

What is Duplicate Content

وقتی لازم است که URL‌ها برای بازدیدکنندگان قابل دسترسی باشند، نمی‌توانید از تغییر مسیر استفاده کنید، اما می‌توانید از یک URL متعارف استفاده کنید یا این که از ریدایرکت، جهت استفاده از noindex کردن ربات‌ها استفاده کنید.

URL متعارف به شما امکان می‌دهد برخی از سیگنال‌ها را تلفیق کنید، در حالی که دستورالعمل noindex این کار را نمی‌کند.

اسلحه خود را انتخاب کنید تا با دقت، با تولید محتوای تکراری مبارزه کنید، زیرا همه آن‌ها موافقان و مخالفان خود را دارند. هیچ رویکردی “یک اندازه و متناسب با همه”، برای Duplicate Content وجود ندارد.

4. دلایل عمده تولید محتوای تکراری

محتوای کپی شده اغلب به دلیل تنظیم نادرست وب سرور یا سایت است. این وقایع ماهیت فنی دارند، که باید اصلاح شوند و احتمالاً هرگز به مجازات گوگل منجر نمی‌شوند.

اگرچه آن‌ها می‌توانند به رتبه بندی شما آسیب جدی برسانند، بنابراین مهم است که اصلاح آن‌ها در اولویت قرار گیرد.

اما علاوه بر دلایل فنی، دلایل انسانی نیز وجود دارد مانند: محتوایی که به عمد کپی و در جای دیگری منتشر می‌شود. همانطور که گفتیم، اینها اگر قصد سوءاستفاده، در تولید محتوای تکراری را داشته باشند، مجازات‌هایی را به همراه دارد.

5. تکرار مطالب، به دلایل فنی

صفحات فهرست (index.html و index.php)

بدون اطلاع شما، صفحه اصلی شما، ممکن است از طریق چندین URL قابل دسترسی باشد، زیرا پیکربندی وب سرور شما، به اشتباه انجام شده است.
به عنوان مثال، علاوه بر

https://www.example.com

که صفحه اصلی شما است، ممکن است صفحه اصلی شما از طریق:

https://www.example.com/index.asp

https://www.example.com/index.aspx

https://www.example.com/index.php

قابل دسترسی باشد.

روشی را برای سرویس دهی به صفحه اصلی خود برگزینید و تغییر مسیر 301 را، از نسخه های غیر ترجیحی به نسخه دلخواه پیاده سازی کنید.

تاثیر محتوای تکراری

پارامترهای فیلتری

سایت‌ها اغلب از پارامترها، در URL‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند قابلیت فیلتر کردن را ارائه دهند. این URL را به عنوان مثال در نظر بگیرید:

https://www.example.com/toys/cars?colour=black

این سایت تمام ماشین‌های اسباب بازی سیاه رنگ را نشان می‌دهد.

گرچه این مورد برای بازدیدکنندگان خوب و جالب است، اما ممکن است موتورهای جستجو را با مشکلات اساسی روبرو کند.

این دو URL دقیقاً همان محتوا را نشان می‌دهند:

https://www.example.com/toys/cars?colour=black&type=racing

https://www.example.com/toys/cars?type=racing&colour=black

برای جلوگیری از تولید محتوای تکراری و ادغام صفحه ارائه شده، توسط فیلتر، URL‌های متعارف را برای هر صفحه اصلی و فیلتر نشده، پیاده سازی کنید.

روش دیگر این است که، شما می‌توانید از قابلیت مدیریت پارامترها در Google Search Console و Bing Webmaster Tools استفاده کنید، تا به خزنده‌‌ های آن‌ها نحوه برخورد با پارامترها را آموزش دهید.

طبقه بندی‌ها

طبقه بندی، یک مکانیسمی برای چیدمان محتوا است. آن‌ها اغلب در سیستم‌های مدیریت محتوا، برای پشتیبانی از دسته ‌ها و برچسب‌ها استفاده می‌شوند.

فرض کنید شما یک پست وبلاگ دارید که در سه دسته قرار گرفته است. پست وبلاگ از طریق هر سه مورد زیر قابل دسترسی است:

https://www.example.com/category-1/topic

https://www.example.com/category-2/topic

https://www.example.com/category-3/topic

مطمئن شوید که یکی از این دسته ها را به عنوان دسته اصلی انتخاب کرده و سایر موارد را با استفاده از URL متعارف، به عنوان یک قانون در نظر بگیرید.

صفحات اختصاصی برای تصاویر

برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا برای هر تصویر یک صفحه جداگانه ایجاد می‌کنند. این صفحه اغلب، تصویر را در صفحه ای خالی نشان می‌دهد.

از آنجا که این صفحه محتوای دیگری ندارد، بسیار شبیه به سایر صفحات تصویر است و بنابراین به تولید محتوای تکراری تبدیل می‌شود.

در صورت امکان، این ویژگی را غیرفعال کنید تا به تصاویر، صفحاتی اختصاص داده شود. اگر این امکان وجود ندارد، بهترین کار بعدی افزودن ویژگی noindex ربات‌های متا به صفحه است.

دیدگاه‌ های صفحات

اگر قسمت دیدگاه سایت خود را فعال کرده باشید، ممکن است مقدار مشخصی از این دیدگاه ها را، به صورت خودکار صفحه بندی کنید. صفحات نظر داده شده، یونیک بودن محتوا را نشان می‌دهد. این نکته را هم به یاد داشته باشد که نظرات متفاوت خواهد بود.

محلی سازی و Hreflang

وقتی نوبت به محلی سازی می‌رسد، مثلاً هنگامی ‌که از محتوای یکسانی برای هدف قرار دادن افرادی در مناطق مختلف، که به یک زبان صحبت می‌کنند، استفاده کنید، مشکلات و عواقب محتوای کپی شده، خود را سریعاً نشان می‌دهند.

محلی سازی و Hreflang در تکراری نبودن محتوا

به عنوان مثال، هنگامی‌ که یک سایت اختصاصی برای بازار کانادا و همچنین یک سایت برای بازار ایالات متحده دارید، هر دو به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و این احتمال وجود دارد که، مطالب تکراری زیادی انتشار شود.

Google در تشخیص این مسئله تبحر دارد و معمولاً این نتایج را با هم در نظر می‌گیرد.

این ویژگی Hreflang به جلوگیری از تولید محتوای تکراری کمک می‌کند. بنابراین اگر از محتوای یکسانی برای مخاطبان مختلف استفاده می‌کنید، حتماً Hreflang را به عنوان بخشی از یک استراتژی جامع بین المللی SEO پیاده سازی کنید.

قابلیت جستجوی سایت‌ها

بسیاری از سایت‌ها قابلیت جستجو را دارند و به بازدیدکنندگان امکان می‌دهند تا از طریق محتوای سایت، جستجو کنند. صفحاتی که نتایج جستجو روی آن‌ها نمایش داده می‌شود، کاملاً شبیه به هم هستند و در بیشتر موارد هیچ ارزشی برای موتورهای جستجو ندارند.

Duplicate Content

با استفاده از ویژگی noindex ربات‌های متا، از نمایه سازی موتورهای جستجو، در صفحات نتیجه جستجو جلوگیری کنید. همچنین به طور کلی، بهترین روش این است که به صفحات نتیجه جستجو، لینک ندهید.

در صورت وجود حجم زیادی از صفحات نتیجه جستجو، که توسط موتورهای جستجو خزیده می‌شوند، توصیه می‌شود از دسترسی موتورهای جستجو به آن‌ها، با استفاده از فایل robots.txt جلوگیری کنید.

محیط مرحله بندی یا آزمایش قابل فهرست گذاری

استفاده از محیط‌های مرحله بندی برای گسترش و آزمایش ویژگی‌های جدید در سایت‌ها، بهترین روش است. اما اینها اغلب به اشتباه برای موتورهای جستجو قابل دسترسی و نمایه سازی هستند.

برای جلوگیری از دسترسی به محیط‌های مرحله بندی یا آزمایش، از احراز هویت HTTP استفاده کنید. مزیت آن هم این است که، از دسترسی افراد سودجو به آن‌ها نیز جلوگیری می‌کنید.

از انتشار محتوای ناتمام خودداری کنید

وقتی صفحه جدیدی ایجاد می‌کنید که حاوی محتوای کمی ‌است، اگر آن را بدون انتشار ذخیره کنید، غالباً هیچ ارزشی ندارد.

صفحات ناتمام را به عنوان پیش نویس ذخیره کنید. اگر نیاز به انتشار صفحاتی با محتوای محدود دارید، از نمایه سازی موتورهای جستجو جلوگیری کنید. برای این کار از ویژگی noindex ربات‌های متا استفاده کنید.

پارامترهای مورد استفاده برای ردیابی

پارامترها معمولاً برای اهداف ردیابی، نیز استفاده می‌شوند. به عنوان مثال هنگام اشتراک URL‌ها در توییتر، منبع به URL اضافه می‌شود.

این نیز منبع دیگری از تولید محتوای تکراری است. به عنوان مثال URL پایین را که با استفاده از Buffer توییت شده است، در نظر بگیرید:

https://www.contentkingapp.com/academy1/ecommerce-link-building/?utm_content=buffer825f4&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

این بهترین روش برای پیاده سازی URL‌های متعارف خود ارجاع، در صفحات است. همه ی نشانی‌های اینترنتی با این پارامترهای ردیابی به طور پیش فرض و بدون پارامترهای نسخه، رسمی‌ می‌شوند.

نسخه چاپی

وقتی صفحات دارای یک نسخه چاپی مناسب در یک URL جداگانه هستند، در اصل دو نسخه از همان مطالب وجود دارد. این دو URL پایین را تصور کنید:

https://www.example.com/some-page

https://www.example.com/print/some-page

یک URL متعارف، که از نسخه چاپ و به نسخه عادی صفحه منتهی می‌شود، را نشان می‌دهد.

6. تولید Duplicate Content ناشی از محتوای کپی شده

محتوای کپی شده

صفحات ورود برای جستجوی پولی

جستجوی پولی نیاز به لندینگ پیچ اختصاصی دارد که کلمات کلیدی خاصی را هدف قرار می‌دهند. صفحات فرود اغلب، کپی ای از صفحات اصلی هستند که سپس برای هدف قرار دادن این کلمات کلیدی خاص تنظیم می‌شوند.

از آنجا که این صفحات بسیار شبیه به هم هستند، اگر توسط موتورهای جستجو نمایه شوند محتوای کپی شده ای را تولید می‌کنند.

با اجرای ویژگی Noindex متا ربات‌ها، از نمایه سازی صفحات Landing Page جلوگیری کنید. به طور کلی، این بهترین روش است که نه، به صفحه ‌های فرود خود لینک دهید و نه آن‌ها را در نقشه سایت XML خود قرار دهید.

دیگران از محتوای شما کپی می‌کنند

تولید محتوای تکراری، همچنین می‌تواند ناشی از کپی کردن دیگران، از محتوای شما و انتشار آن در جای دیگر باشد.

این مسئله به ویژه، اگر سایت شما دارای دامنه اعتبار کمی باشد و شخصی که از محتوای شما کپی می‌کند دارای اعتبار دامنه بالاتری باشد، می‌تواند مشکل ساز باشد.

سایت‌های دارای اعتبار دامنه بالا، اغلب بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرند، در نتیجه محتوای کپی شده ابتدا در مطالب یکی از سایت‌ها، کپی می‌شود. اکنون ممکن است آن‌ها به عنوان نویسنده اصلی شناخته شده و بالاتر از شما قرار گیرند.

اطمینان حاصل کنید که سایر سایت‌ها با پیاده سازی یک URL متعارف، که منجر به هدایت کاربران، به صفحه شما می‌شود، به شما اعتبار می‌دهند.

اگر آن‌ها تمایلی به این کار ندارند، می‌توانید یک درخواست DMCA) Digital Millennium Copyright Act) به Google ارسال کنید و یا اقدامات قانونی را انجام دهید.

کپی کردن مطالب از سایت‌های دیگر

کپی کردن مطالب از سایت‌های دیگر نیز، نوعی تولید محتوای تکراری است. گوگل نحوه انجام این کار را به صورت کامل گفته است، مانند: لینک به منبع اصلی، همراه با URL یا Meta Robots Noindex یا برچسب متعارف.

بخاطر داشته باشید که همه دارندگان سایت از اینکه شما مطالب خود را با هم ادغام می‌کنید، راضی نیستند، بنابراین توصیه می‌شود برای استفاده از محتوای آن‌ها، اجازه بگیرید.

7. یافتن محتوای تکراری در سایت خود

برای یافتن Duplicate Content در سایت خود، شما می‌توانید با استفاده از ابزار ContentKing با بررسی اینکه آیا صفحات شما دارای عنوان منحصر به فرد، توضیحات متا و عنوان H1، منحصر به فرد هستند یا نه، بهره مند شوید. در نتیجه می‌توانید به راحتی Duplicate Content را پیدا کنید.

ابزار ContentKing

شما این کار را می‌توانید با رفتن به بخش مشکلات در ContentKing و باز کردن کارت‌های “Meta information” و “Content Headings” انجام دهید. این مشکلات می‌تواند به صورت زیر باشد، مانند:

عنوان صفحه منحصر به فرد نیست

توضیحات متا منحصر به فرد نیست

عنوان H1 منحصر به فرد نیست

گزارش و اعلام فهرست کنسول جستجوی Google برای یافتن Duplicate Content در سایت شما نیز مفید است.

8- یافتن Duplicate Content در خارج از سایت خود

اگر سایت کوچکی دارید، می‌توانید عبارات بین نقل قول‌ها را، در Google جستجو کنید.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهم نسخه های دیگری از این مقاله را ببینم، می‌توانم “با استفاده از ContentKing با بررسی اینکه آیا صفحات شما دارای عنوان منحصر به فرد، توضیحات متا و عنوان H1 هستند یا خیر، به راحتی می‌توانید Duplicate Content را پیدا کنید.”

همینطور، برای سایت‌های بزرگتر می‌توانید از سرویسی مانند Copyscape استفاده کنید. Copyscape به جستجوی چندین مورد از محتوای تقریباً یکسان می‌پردازد.

حال یک سوال، آیا رفع مشکلات تولید محتوای تکراری باعث افزایش رتبه سایت من خواهد شد؟

در جواب باید بگوییم، بله. زیرا با رفع موارد Duplicate Content شما به موتورهای جستجو می‌گویید که واقعاً چه صفحاتی را باید نمایه سازی و رتبه بندی کنند.

در آخر

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم محتوای کپی شده و تکراری باعث افت رتبه سایت خواهد شد و در نتیجه، تأثیرات منفی دیگر نیز برای سایت به همراه دارد، اما شما با استفاده از راهکارهایی که در این مقاله گفته شد، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و رتبه سایت خود را بهبود ببخشید.

ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم، از تولید محتوای تکراری در صفحات سایت خود جلوگیری کنید و رتبه سایت خود را افزایش دهید. با ما در ارتباط باشید.

منابع

contentkingapp

woorank

portent

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox