آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

گوگل ترندز در سئو چیست و چگونه استفاده می‌شود؟

مدت زمان مطالعه این مقاله 6 دقیقه

گوگل ترندز در سئو ویژگی جستجوی روندها است که محبوبیت یک عبارتِ جستجو شده در گوگل را نشان می‌دهد. می‌توانید روند رو به افزایش یا نزولی را مشاهده کنید. برای درک بهتر روندهای گوگل می‌توانید اطلاعات آماری، موضوعات مرتبط و سوالات مرتبط را نیز پیدا کنید.

اگر حتی تحقیق در مورد کلید واژه را انجام داده اید، حتماً از گوگل ترندز در سئو برای بررسی علاقه در هر کلمه کلیدی استفاده کرده اید. اما بسیاری از متخصصان سئو هیچوقت از پتانسیل کامل این ابزار مفید استفاده نمی‌کنند.

به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم در مورد گوگل ترندز در سئو، روش‌های استفاده از آن برای سئو و بسیاری موارد دیگر توضیح دهیم.

در اینجا، ما چند روش تاثیر گذار برای استفاده از آن را برای کمک به سئو و استراتژی بازاریابی محتوا ارائه خواهیم داد. اما، ابتدا اجازه دهید بفهمیم گوگل ترندز در سئو چیست.

Google Trends ابزاری ارزشمند برای بازاریابان جدی است. با توجه به قدرت آن، مهم است که شما درک کنید که چگونه از آن به درستی استفاده کنید و “گرایش‌ها” را در جایی که هیچ چیز وجود ندارد کشف کنید.

با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد گوگل ترندز و روش‌های استفاده از آن برای سئو را بدانید.

گوگل ترندز در سئو چیست؟

Google Trends ابزاری رایگان است که نمودارها و داده ‌هایی را درباره محبوبیت برخی از عبارات جستجوی مورد استفاده در YouTube و Google ارائه می‌دهد. در ابتدا در سال 2006 راه اندازی شد و آخرین نسخه آن در ماه مه 2018 منتشر شد. می‌توانید از گوگل ترندز استفاده کنید به دلایلی چون:

گوگل ترندز در سئو

تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت شما

یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سایت شما می‌تواند یک چالش باشد. با بسیاری از برنامه ‌های موجود، این می‌تواند یک میدان مین باشد که دقیقاً می‌داند چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی مفید نیست.

Google Ads از ویژگی جستجوی کلمات کلیدی مفید برخوردار است، اما Google Trends نیز همین ویژگی را دارد. آنچه Google Trends را منحصر به فرد می‌کند، توانایی آن در توصیه کلمات کلیدی مرتبط است که هم اکنون در حال افزایش محبوبیت هستند.

ویژگی تحقیق کلمات کلیدی به شناسایی کلمات کلیدی که محبوبیت آن‌ها در حال افزایش است کمک می‌کند و از کلمات کلیدی که در زمان حال محبوبیت کمتری دارند جلوگیری می‌کند.

همانطور که گفتیم آنچه گوگل ترندز در سئو را متمایز می‌کند توانایی آن در توصیه کلمات کلیدی مرتبط است که در حال حاضر از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

یک ویژگی قدرتمند است زیرا به شما اجازه می‌دهد کلمات کلیدی بهتر و مرتبط را براساس یک موضوع یا اصطلاح جستجوی خود شناسایی کنید.

هنگامی‌ که شما یک اصطلاح جستجو را در صفحه اصلی می‌نویسید، سایت لیستی از کلمات کلیدی را پیشنهاد می‌کند که به نظر شما با جستجوی شما مرتبط هستند.

گوگل ترندز این کلمات را از نظر محبوبیت به شما نشان می‌دهد و حتی درصد دقیق افزایش حجم جستجو را برای هر کلمه کلیدی به شما می‌دهد.

موضوعات مرتبط یکی از روش‌های مهم استفاده از گوگل ترندز برای سئو است. علاوه بر استفاده از Google Trends برای یافتن عبارات جستجوی مرتبط، حتی می‌توانید از آن برای کشف موضوعات مرتبط برای محتوایی که در آینده تولید خواهید کرد نیز استفاده کنید.

گوگل ترندز به جای اینکه فقط اصطلاحات خاصی به شما بدهد، بینشی در مورد موضوعات گسترده تری که افراد به دنبال آن هستند، به شما ارائه می‌دهد.

شما هنوز هم باید کلمات کلیدی خاصی را برای هر موضوعی که برای نوشتن انتخاب می‌کنید اصلاح کنید، اما این توصیه‌ ها به شما کمک می‌کند ایده‌ های پرطرفدار برای محتواهای آینده پیدا کنید.

موضوعات مرتبط را کشف کنید

علاوه بر استفاده از Google Trends برای یافتن و اصلاح کلیدواژه ‌های اصلی سئو خود، می‌توانید از آن برای کشف اصطلاحات جستجوی مرتبط نیز استفاده کنید.

در سیستم Google Trends، تابعی به نام “موضوعات مرتبط” وجود دارد که به جای نشان دادن اصطلاحات جستجوی خاص به شما، اطلاعاتی درباره موضوعات گسترده تری که افراد در معیارهای شما جستجو می‌کنند، برای شما فراهم می‌کند.

جغرافیا را نادیده نگیرید

به دلیل روش منحصر به فرد Google Trends برای عادی سازی داده‌ های خود، شما همیشه می‌توانید ببینید کدام اصطلاحات مربوط به کلمه کلیدی شما در منطقه مورد نظر شما محبوب هستند.

تاثیر گوگل ترندز در سئو

آینده را پیش بینی کنید

گوگل ترندز در سئو به شما این امکان را می‌دهد که آینده را پیش بینی کنید. با استفاده از داده‌ های موجود، می‌توانید موضوعات مرتبط را که اکنون ترند هستند جستجو کنید و براساس این اطلاعات پیش بینی‌های آینده را انجام دهید و قبل از اینکه دیگران این مطالب را پیدا کنند، محتوا ایجاد کنید.

این نکات تنها برخی از راه‌ های استفاده از ابزار Google Trends برای بهبود استراتژی سئوی شماست. اگرچه این ابزار نمی‌تواند به شما کمک کند لیست اولیه کلمات کلیدی مورد نظر خود را انتخاب کنید، اما می‌تواند به شما کمک کند لیست را محدود کنید یا تصمیمات اساسی درباره اینکه چه اصطلاحاتی اکنون باید هدف قرار دهید و کدام یک را بعداً هدف قرار دهید، بگیرید.

موبایل فرندلی (Mobile Friendly) باشید

تعداد جستجوهای تلفن همراه روز به روز در حال افزایش است. زیرا 58 درصد از کل جستجوهای موتور جستجوی گوگل اکنون از طریق تلفن همراه انجام می‌شود. با افزایش جستجوی صوتی در تلفن همراه، Google الگوریتم خود را تغییر داده است.

بنابراین نمایه سازی موبایل و موبایل فرندلی بودن یک عامل مهم در رتبه بندی است. در سال 2020 دیگر نمی‌توانید سئوی موبایل را نادیده بگیرید زیرا برای کسب رتبه برتر در SERP مهم است.

آیا Google Trends دقیق است؟

گوگل ترندز در سئو ابزاری است که توسط خود Google ایجاد شده است تا شفافیت راجع به آنچه در گوگل در زمان واقعی ترسیم می‌کند، ارائه دهد. این ابزار دقیق است، اما تا حد زیادی به زمینه ای که شما برای چارچوب جستجوی خود ارائه می‌دهید متکی است.

مقایسه دو کلمه کلیدی در آمار جستجو

فرض کنید شما صاحب یک شرکت طراحی سایت هستید و می‌خواهید بدانید که در چه بازه‌ ای تمایل به طراحی سایت بیشتر می‌شود؟ کاربران چه کلماتی را جستجو می‌کنند؟ یا چه کلمه کلیدی می‌تواند کاربران و مشتریان بیشتری را به سمت شما روانه کند؟

با استفاده از گوگل ترندز در سئو می‌توانید به راحتی این مقایسه ها را انجام دهید و از این مزایا بهره ببرید.

نحوه استفاده از گوگل ترندر در سئو

شما قصد دارید که بدانید کدام کلمات کلیدی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. برای بررسی اینکه آیا این مورد وجود دارد، کافی است کلمه کلیدی را در کادر جستجوی Google Trends وارد کنید و نمودار علاقه به مرور زمان را مشاهده کنید.

تأیید اعتبار کلمات کلیدی با گوگل ترندز در سئو زمان زیادی نمی‌برد، اما اطلاعاتی که می‌گیرید واقعاً مفید هستند.

شما نمی‌خواهید وقت خود را صرف کلمات کلیدی کنید که محبوبیت خود را از دست می‌دهند، درست است؟

پس با استفاده از گوگل ترندز به این مهم دست پیدا کنید.

انتخاب بهترین منطقه برای هدف قرار دادن

وقتی محبوبیت یک کلمه کلیدی را با استفاده از ابزارهای تحقیقاتی کلمات کلیدی سنتی ارزیابی می‌کنید، داده هایی که می‌گیرید، میانگین کشوری است که مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

Google Trends از این نظر بی نظیر است زیرا به شما فرصتی می‌دهد تا بررسی کنید که میزان علاقه شما به موضوع در سراسر کشور یا حتی در شهرهای مختلف متفاوت است.

بخش علاقه به زیر منطقه را می‌توانید در زیر نمودار علاقه به مرور زمان پیدا کنید. اگر خدمات شما وابسته به موقعیت مکانی نیست مانند فروش نرم افزار CRM می‌توانید با استفاده از Google Trends بیشترین تقاضای محصول خود را در سه شهر به عنوان مثال تهران، کرج و اصفهان مشاهده کنید.

به طور پیش فرض، گوگل ترندز در سئو هنگام تجزیه و تحلیل اصطلاحات جستجو، از داده های جستجو استفاده می‌کند. اما این ابزار همچنین حاوی داده‌ هایی از جستجوی تصویر Google و YouTube است که به شما کمک می‌کند نوع محتوایی را که در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارد مشخص کنید.

همچنین می‌توانید بررسی کنید که آیا یک کلمه کلیدی در تصاویر Google گرایش دارد یا خیر. اگر چنین است، ایجاد یک تصویر اینفوگرافی یا توضیحی در مورد موضوع را در نظر بگیرید.

این کار به شما کمک می‌کند تا در جستجوی تصویر Google برجسته شوید و تعداد زیادی کلیک برای سایت خود داشته باشید و باعث افزایش نرخ کلیک شما شود.

استفاده از گوگل ترندز در YouTube

برای استفاده موفقیت آمیز از Google Trends برای تولید ایده های محتوای ویدیویی، درک این موارد مهم است: یکی این که گوگل ترندز از چه داده ‌هایی برای بررسی ویدئوها استفاده می‌کند و دوم الگوریتم یوتیوب.

آیا می‌خواهید از Google Trends برای کمک به بهینه سازی محتوا برای YouTube استفاده کنید؟

بنابراین درک برخی از عملکردهای داخلی الگوریتم Google بسیار مهم است.

الگوریتم YouTube به شدت بر عملکرد فردی ویدئو متمرکز است.

نرخ کلیک

میانگین زمان تماشا

تعداد لایک‌ها، نظرات و اشتراک گذاری‌ها

یک ویدیو چقدر جدید باشد (فیلم‌های جدید اغلب اولویت دارند)

نحوه استفاده از Google Trends برای استراتژی محتوای ویدیویی

می‌توانید از ویژگی Google Trends برای دیدن موضوعات متناسب با آنچه کانال شما پوشش می‌دهد استفاده کنید. حتی اگر کانال شما به طور مستقیم با هیچ یک از این دسته ها مطابقت نداشته باشد، می‌توانید موضوعات مرتبطی را که هنوز هم مربوط می‌شوند مشاهده کنید.

به عنوان مثال، با نگاهی به گروه “غذا و نوشیدنی” حتماً می‌بینید که برخی از موضوعات با هم تداخل دارند، جای تعجب نیست. این یک روش عالی برای دیدن موضوعات سطح بالا است که در حال حاضر روند جستجو را دارند و هرگونه ارتباطی را که ممکن است برای محتوای ویدیویی به کانال شما مرتبط باشد شناسایی کنید.

یکی دیگر از جنبه های مفید گوگل ترندز این است که شما می‌توانید موضوعات پرطرفدار را در انواع مختلف جستجو شناسایی کنید.

مشاهده موتور جستجوی استاندارد Google برای تولید ایده های محتوای ویدیویی مفید است، اما می‌توانید با بررسی آنچه در حال حاضر در خود جستجوی YouTube پرطرفدار است، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در آخر:

اگرچه Google Trends به طور خاص برای بازاریابان محتوا و سئوکاران ساخته نشده است. اما همانطور که خواندید، می‌تواند برای تحقیقات کلمات کلیدی بسیار مفید باشد. (و همچنین سایر کارهای مرتبط با بهینه سازی که گفته شد.)

گوگل ترندز در سئو

هیچ ابزار دیگری وجود ندارد که بتواند جدیدترین داده ها را در مورد روند فعلی جستجو را اینقدر دقیق به شما ارائه دهد. گوگل ترندز ابزاری است که هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند، حتی اگر تازه کار باشد و اطلاعات خیلی زیادی هم در زمینه سئو نداشته باشد.

با مباحثی که گفته شد، بنظر شما استفاده از گوگل ترندز در سئو تا چه حد می‌تونه برای ما مفید باشه؟

منابع:

seranking

authoritylabs

5 / 5 ( 1 امتیاز )
خروج از نسخه موبایل