لینک نوفالو (Nofollow) چیست؟ تاثیر آن در سئو

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
لینک نوفالو چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

احتمالاً اصطلاح لینک نوفالو (Nofollow) را در جایی شنیده اید. اما شاید شما دقیقاً نمی‌دانید که به چه معناست. می‌خواهید بدانید لینک Nofollow دقیقاً چیست؟ برای درک این موضوع، ابتدا باید بدانید که لینک Follow چیست. پس با ما همراه باشید.

لینک فالو یا Dofollow لینکی کاملاً عادی است که از یک سایت به سایت دیگری هدایت می‌شود. Google از این لینک‌ها برای تعیین رتبه بندی یک سایت استفاده می‌کند.

بیایید با مثالی عامیانه راجع به Nofollow و Dofollow شروع کنیم. تصور کنید جویای کار هستید و به چند نفر از دوستان و آشنایان سپرده اید که اگر شغل مناسبی بود به شما اطلاع دهند.

در این صورت دو حالت ممکن است، یکی این که شخصی شما رو به شرکتی معرفی می‌کند که آن شرکت شما رو استخدام ‌کند و آن شخص عملکردتان را نیز دیده و با تایید و اطمینان کامل به آن مجموعه شما را معرفی می‌کند.

حالت دوم این است که شما را معرفی کند اما از آنجایی عملکرد شما را قبلا ندیده است، شما را به آن شرکت معرفی می‌کند ولی نحوه ی کار شما را تایید نمی‌کند و فقط به عنوان واسطه عمل می‌کند.

نوفالو چیست

در رابطه با لینک‌ نوفالو و فالو نیز ماجرا همین است. زمانی است که شما از منبعی برای مقاله تون استفاده می‌کنید ولی صحت محتوایی که از اون مقاله استفاده کردید را تایید نمی‌کنید. در اینجا شما باید از تگ Nofollow استفاده کنید.

از طرفی دیگر شاید وقتی کاربران به لینک‌های موجود در صفحات سایت نگاه می‌کنند، نمی‌توانند بین Nofollow تفاوت قائل شوند. اما وقتی صحبت از موتور جستجوی گوگل می‌شود، می‌تواند تفاوت بین هر دو را تشخیص دهد.

تفاوت بین Nofollow و Follow در کد HTML وجود دارد. همه لینک‌ها در اینترنت به صورت پیش‌فرض فالو Follow هستند. برچسب Nofollow موتور‌های جستجو را برای چشم پوشی از این لینک‌ها نشان می‌دهد.

این لینک‌ها تاثیری در رتبه بندی URL هدف ندارند زیرا Google ارزش لینک را منتقل نمی‌کند. در واقع، گوگل حتی لینک‌های Nofollow را خزنده نمی‌کند، در نتیجه، این لینک‌ها به سایت مورد نظر در رتبه بندی کمک نمی‌کنند.

ممکن است در اینجا سوالی بپرسید که اگر لینک‌های Nofollow هیچ ارزشی در رتبه بندی اضافه نمی‌کنند، پس چرا به آن نیاز داریم. همانطور که در بالا گفتیم، لینک نوفالو (Nofollow) در رتبه بندی به صفحه هدف کمکی نمی‌کنند اما لینک‌های follow نقش خود را در رتبه بندی صفحه دارند.

در اینجا نکته مهمی‌ که باید بدانید این است که، تمام لینک‌های موجود در اینترنت بدون ویژگی Nofollow به طور پیش فرض، همان لینک‌های follow به حساب می‌آیند.

تاریخچه لینک نوفالو

معرفی لینک Nofollow یک اقدام مهم بود که توسط گوگل انجام شد. لینک سازی به قصد دور زدن گوگل به قدری زیاد شده بود که سایت‌های بی کیفیت، بی ربط و عجیب غریب در رتبه‌ های بالای نتایج جستجو قرار می‌گرفتند صرفاً به این خاطر که آن‌ها لینک‌های بیشتری را ثبت کرده اند.

الگوریتم گوگل در این چالش به مشکل خورده بود اما با معرفی لینک‌های Nofollow این موتور جستجو مجددا کنترل اوضاع را بدست گرفت. در اواخر سال ۲۰۱۹، دوباره گوگل از آپدیتی خبر داد که بر نحوه رفتار با لینک‌های Nofolow تاثیرگذار است.

چگونه می‌توان فهمید لینک نوفالو (Nofollow) یا فالو (follow) است؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید بررسی کنید لینک، Nofollow است یا خیر.

Nofollow link

کد HTML را بررسی کنید

استفاده از افزونه های سئو (plugins)

استفاده از ابزار آنالیز backlink

اگر می‌دانید بک لینک کجا قرار داده شده است، ساده ترین راه این است که نگاهی به کد HTML سایت مراجعه کننده بیندازید تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که روی لینک کلیک راست کرده و “Inspect” یا “Inspect element” را انتخاب کنید ( بسته به مرورگر متفاوت است) یا “Ctrl + Shift + I” را در Chrome فشار دهید.

در قطعه کد زیر، قسمت rel=”nofollow” بیانگر نوع لینک است که در این مثال، Nofollow تعیین شده است.

بررسی لینک نوفالو

وقتی برروی یک لینک چه داخلی و یا خارجی کلیک راست کرده و Inspect را بزنید می‌توانید مشاهده کنید که آن لینک به عنوان Nofollow معرفی شده است یا نه.

افزونه‌ های زیادی نیز وجود دارند که می‌توانند به شما نشان دهند که یک لینک Follow است یا Nofollow.

اگر شما نیاز به تجزیه و تحلیل لینک‌های ورودی دارید می‌توانید از یک ابزار تجزیه و تحلیل بک لینک مانند LinkMiner استفاده کنید. به صورت خیلی ساده فقط دامنه (یا یک URL خاص) را وارد کنید و این ابزار تمام لینک‌های بازگشت آن دامنه / صفحه را به شما نشان می‌دهد.

شما می‌توانید از یک فیلتر سریع استفاده کنید تا فقط لینک‌های برگشتی Nofollow یا Dofollow را نشان دهد.

آیا داشتن لینک نوفالو (Nofollow) بد است؟

اینطور نیست البته، از نظر سئو، همیشه بهتر است لینک‌های Dofollow را از سایت‌های معتبر دریافت کنید.

در مورد بک لینک‌های Nofollow زیاد نگران نباشید. آن‌ها طبیعی هستند، ممکن است مزایای اضافی داشته باشند. (همانطور که در بالا ذکر کردیم) و هرچه سایت شما رشد می‌کند، به هر حال بیشتر و بیشتر از آن ها بهره مند خواهید شد.

گوگل در اوایل سال ۲۰۰۵ اعلام کرد که لینک‌های نوفالو نمی‌توانند در پیج رنک گوگل مورد استفاده قرار بگیرند. در ضمن موتور‌های جستجو یاهو و بینگ نیز از این قضیه پیروی می‌کنند.

در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۰۹، “مت کاتسی” مربی تیم ضد اسپم گوگل در پستی اعلام کرد که ربات‌های گوگل نحوه برخورد با لینک Nofollow را تغییر داده اند تا مانع استفاده وب مسترها از نوفالو برای بالا بردن پیج رنک خود شود.

پس از انجام این آپدیت توسط گوگل ربات‌های خزنده لینک‌های نوفالو را دنبال کرده و رتبه صفحه را به تعداد کل لینک‌های خروجی تقسیم می‌کنند، اما رتبه صفحه را فقط از طریق لینک فالو عبور در نظر می‌گیرند.

در نتیجه اگر یک صفحه دارای ۵ لینک عادی و ۵ لینک خروجی نوفالو بود، رتبه صفحه با در نظر گرفتن ۱۰ لینک تقسیم می‌شود و یک سهم توسط ۵ لینک عادی منتقل شده و یک سهم توسط مجموع لینک‌های نوفالو.

نمونه ای از سایت‌های مشهوری که از تگ rel=”nofollow” در تمام لینک‌های خروجی خود استفاده می‌کنند:

Quora
YouTube
Wikipedia
Reddit
Twitch
Medium

لینک Nofollow چیست

چرا موتور‌های جستجو لینک نوفالو Nofollow را ایجاد کردند؟

این تگ به صورت اختصاصی توسط گوگل ابداع شد تا از فعالیت ها و لینک سازی‌های اسپمی در وبلاگ‌ها جلوگیری کند. هرچه محبوبیت و اعتبار وبلاگ‌ها بالاتر رفت، فعالیت‌های اسپمی و لینک سازی‌های دستی نیز در کامنت‌ها افزایش یافت. این موضوع دو مشکل اساسی به وجود آورد:

در مارس 2020 گوگل اعلام کرد که اکنون ویژگی لینک Nofollow را به جای یک دستورالعمل، به عنوان یک نکته تلقی می‌کنند.

بسیاری از متخصصان سئو در این مورد دچار شک بودند اما خب این موضوع تایید شد.

لینک سازی داخلی با لینک follow

هنگامی‌ که شما می‌خواهید در متن، لینک‌هایی به بقیه مطالب سایت خود بدهید، بهتر است از لینک‌های follow استفاده کنید تا به گوگل بگویید به دنبال این صفحات بروند و رنک لینک صفحه را بین لینک‌ها تقسیم کنند.

لینک‌‌های داخلی سایت را بهتر است نوفالو نکنید چرا که اثر منفی در سئوی داخلی شما خواهد داشت و از طرفی اصلا نباید بیش از حد لینک داخلی ایجاد کنید، به دلیل اینکه هر لینک در گوگل فقط یک بار دنبال می‌شود و شما اگر چندین بار یک صفحه را لینک کنید قطعا تاثیر مثبت که نخواهد داشت ممکن است تاثیر منفی هم برروی سایت بگذارد.

لینک سازی به سایت‌های دیگر

درهنگام ایجاد لینک به خارج از سایت بهتره که لینک‌‌های ایجاد شده به شکل Nofollow باشند زیرا با این عمل شما به گوگل می‌گویید که لینک را جدی نگیرد و بهش این مفهوم را می‌رسانید که صحت اطلاعات را تایید نمی‌کنید و این موضوع را به خود گوگل و ربات‌هایش می‌سپارم.

سعی کنید به سایر سایت‌‌های معتبر و مرتبط هم لینک دهید تا مطالب شما اعتبار بیشتری کسب کند اما اینکه این لینک نوفالو باشد یا نباشد بستگی به سایت و سیاست‌‌های شما دارد ولی دادن لینک فالو به سایت‌‌های معتبر و حتی برخی سایت‌ها که در ظاهر مناسب هستند چیزی از اعتبار سایت شما کم نمی‌کند.

چه زمانی باید از لینک نوفالو (Nofollow) استفاده کنیم؟

می‌خواهیم چند مورد از موارد استفاده از لینک Nofollow را بررسی کنیم.

لینک‌های حامی مالی (Sponsored)

برای سایت‌‌هایی که در زمینه فروش تبلیغات بنری یا انتشار رپورتاژ خبری و مجله‌‌ های الکترونیکی فعالیت می‌کنند. استفاده از ویژگی Sponsored به‌ جای Nofollow را توصیه می‌کنند. ضمن آن که این ویژگی را می‌توان برای سیستم‌‌های همکاری در فروش و همچنین هر مدل دیگری که به لینک‌دهی نیاز دارد استفاده نمود.

تنها راه استفاده از یک ویژگی Nofollow در تمام لینک‌های پشتیبانی شده است ( rel = “sponsored” و یا rel=”nofollow” هم به همان روش کار خواهد کرد، یا می‌توانید هر دو مقدار را مانند rel = “sponsored Nofollow”) ترکیب کنید.

UGC تولید شده توسط کاربر

عبارت UGC مخفف User Generated Content است.

برای صفحات یا بخش‌‌هایی که محتوای آن توسط کاربران نوشته شده است بهتر است از ویژگی UGC استفاده کنیم. به‌عنوان مثال در بخش نظرات، فروم‌ها، سایت‌‌های درج آگهی، ابزار‌های وبلاگ نویسی و هرجای دیگری که کاربر مستقیما امکان اشتراک گذاری محتوا و البته لینک را دارد.

نکته: “rel=”ugc از این تگ باید استفاده کرد.

به منظور ارتباط معنایی

هرگاه لینک ثبت شده به صورت مستقیم توسط مدیر سایت و نه با هدف تبلیغات درج شده باشد نیز بهتر است از لینک نوفالو استفاده کرد، با این‌کار در واقع مانع انتقال ارزش و اعتبار به صفحه لینک شده می‌شوید.

تاثیر لینک نوفالو

پاسخ گوگل به انتقادات در مورد لینک نوفالو

طبق گفته‌ی خودِ گوگل، سایت‌هایی که از لینک نوفالو استفاده نکردند تنزل رتبه داشتند و کسانی که از از لینک‌های نوفالو استفاده کردند تاثیرات خوبی از آن گرفته اند.

یکی از کارشناسان گوگل در این زمینه در توییتر اینگونه پاسخ داد که گوگل کسی را وادار به استفاده از ویژگی جدید لینک Nofollow نمی‌کند. استفاده از این دو ویژگی جدید اختیاری است این یک انتخاب است و اجباری در کار نیست و اگر نمی‌خواهید از آن‌ها استفاده نکنید.

لینک‌های Nofollow در ویکی پدیا

لینک ویکی پدیا به عنوان لینک‌های با ارزش بالا شناخته می‌شود. به طور کلی، آن‌ها به دلیل داشتن استانداردهای سخت که دارند، به عنوان لینک‌های با کیفیت بالا به حساب می‌آیند.

ویکی پدیا تعداد زیادی از لینک‌های اصولی و با کیفیت را بر اساس موضوع مربوطه ارائه می‌دهد. استفاده گوگل از لینک‌های خروجی ویکی پدیا برای اهداف رتبه بندی معقول به نظر می‌رسد زیرا از نظر معنی و متن بسیار غنی و تقریبا قابل اطمینان است.

اضافه شدن لینک‌های ویکی پدیا به محاسبات رتبه بندی گوگل می‌تواند روشی جدید برای بهبود لینک‌های سیگنال باشد.

پیگیر آپدیت‌های نوفالو باشید

وقتی صحبت از پول و رتبه در نتایج جستجو به میان بیاید، بی خبری هرگز خوب نیست! آگاه باشید اگر رتبه یا ترافیک ورودی سایت شما شروع به تغییر کرده است، وقت آن است که پیگیر آپدیت لینک Nofollow باشید و آن را با دقت بیشتر بررسی کنید.

در آخر

به طور خلاصه می‌توان گفت که ویژگی Nofollow به Google کمک‌می‌کند تا روابط موجود در اینترنت را بهتر درک و تفسیر کند و بر این اساس رتبه بندی سایت‌ها را امکان پذیرتر سازد.

گرچه تأثیر ویژگی Nofollow بر روی سئوی امروز از زمان معرفی آن متفاوت است، اما همچنان یک عامل مهم است که باید هنگام ایجاد لینک‌ها، هم در سایت خود و هم از سایت‌های دیگر به سایت خود، توجه کنید.

اکثر سایت‌ها ترکیبی از لینکهای پیگیری و Nofollow دارند، شما باید هدف خود را داشته باشید تا نسبت‌های متعادل لینک نوفالو و لینک فالو نسبت به سایت‌های رقیب داشته باشید.

اگر مدیریت و فعالیت سئوی خود را برعهده خودتان گذاشتید و خودتان قصد بهینه سازی سایت خود را دارید، همیشه به نوع لینک‌هایی که می‌گیرید کاملاً توجه کنید، این نکته باید یک معیار اصلی در هر گزارش سئو باشد زیرا همانطور که خواندیم تاثیرات خوبی دارد.

همیشه به خاطر داشته باشید که لینک‌های follow به شما در رتبه بندی کمک می‌کنند، اما لینک‌های نوفالو (Nofollow) بازدیدها و نمره های ارزشمندی را از طریق گوگل به ارمغان می‌آورند که در دنیای سئو ارزشمند است.

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که هر دو لینک Nofollow در کنار Follow نقش خود را در رتبه بندی سایت خواهند داشت. تفاوت در لینک‌های Dofollow به طور مستقیم بر صفحه صفحه سایت تأثیر می‌گذارد، اما لینک‌های Nofollow در رتبه بندی غیر مستقیم صفحات سایت شما کمک می‌کنند.

شما هم از لینک Nofollow، در تولید محتوا خود استفاده می‌کنید؟ سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع :

neilpatel

contentkingapp

1 دیدگاه برای “لینک نوفالو (Nofollow) چیست؟ تاثیر آن در سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *