پیج رنک (PageRank) چیست و جایگاه آن در سئو

آخرین به‌روزرسانی: 22 اردیبهشت 1400
پیج رنک چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 4 دقیقه

اگر فکر می‌کنید پیج رنک (فقط) در گذشته، کاربرد داشته و اکنون منسوخ شده است، اشتباه می‌کنید. زیرا هنوز یکی از عوامل مهم رتبه‌بندی در Google است و همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال 1998 میلادی هنگامی ‌که گوگل راه‌اندازی شد، مکانیزمی‌ برای رتبه‌بندی صفحات وب ارائه دادند که کاملاً متفاوت از نحوه‌ی کار موتورهای جستجو در آن زمان بود.

تا آن زمان، بیشتر موتورهای جستجو به طور انحصاری به محتوا و داده‌‌هایی که در آن، قرار داده می‌شد، متکی بودند تا تعیین کنند آیا یک صفحه‌ی وب برای یک عبارت جستجو شده توسط کاربر مرتبط است یا خیر.

چنین رویکردی به راحتی دستکاری شد و منجر به پدیدآمدن نتایج ضعیفی در جستجوها شد. به طور مثال صفحات دارای بالاترین رتبه، محتواهایی پُر از کلمه کلیدی و اغلب بی‌ارتباط با موضوعِ جستجو شده بودند که اغلب آن‌ها، رضایت کاربران را جلب نمی‌کرد.

اما گوگل با معرفی پیج رنک به عنوان عامل اصلی رتبه‌بندی، اوضاع را کاملاً عوض کرد. البته محتوا، همچنان برای گوگل مهم بود، اما گوگل به جای اینکه فقط ببیند کدام صفحه‌ی وب دارای کلمه کلیدی بیشتر است، به چگونگی لینک‌دهیِ صفحات وب به یکدیگر، استفاده‌ی منطقی از کلمه کلیدی و عوامل مهم دیگر پی برد تا تعیین کند کدام صفحه باید رتبه اول را داشته باشد.

چگونگی پیدایش پیج رنک و تاریخچه‌ی آن

جالب است بدانید که مفهوم PageRank به شدت از فناوری مشابهی ساخته شده بود که دو سال قبل توسط “رابین لی” توسعه یافت که بعداً موتور جستجوگر Baidu را نیز تاسیس کرد.

PageRank سیستمی ‌است که در سال 1998 توسط بنیانگذاران گوگل “لری پیج” و “سرگئی برین” ایجاد شد و برای ارزیابی کیفیت و کمیت لینک‌های یک صفحه، طراحی شده بود.

هدف اصلیِ پیج رنک، بهبود کیفیت و دقت کلی موتورهای جستجو بود. در ابتدایِ ظهور موتورهای جستجو، نتایجی که نمایش داده میشد، اغلب با سوالات کاربران ارتباطی نداشتند، در نتیجه یک تیم پژوهش و ارزیابی مقالات علمی‌ در دانشگاه استنفورد به رهبریِ بنیانگذاران گوگل، مسئول حل این مشکل شدند.

آن‌ها از مفاهیم و فرمول‌هایی‌ در پروژه‌ی تحقیقاتی خود در دانشگاه استنفورد استفاده کردند و آن را در موتورهای جستجو به کار گرفتند. این ایده، پایه و اساس پیج رنک شد.

پیج رنک چیست

نگاهی اجمالی به Page Rank از ابتدا تا کنون

2000 – گوگل نوار ابزار خود را با نام Page Rank در مقیاس 1 تا 10 منتشر کرد.

2005 – Google با یاهو و MSN همکاری کرد تا برچسب Nofollow را برای مبارزه با نظرات هرزنامه (اسپم) معرفی کند (در مقالات بعدی اطلاعات بیشتری در مورد آن خواهیم داد).

2009 – گوگل ویژگی توزیعِ Page Rank را از Webmaster Tools حذف کرد.

2013 – در ماه نوامبر، آخرین بروزرسانی روی PageRank انجام شد.

2014 – “مت کاتس” یکی از اعضای گوگل می‌گوید که به روزرسانیِ دیگری برای PageRank نمی‌آید.

2016 – گوگل به طور رسمی ‌نوار ابزار را برای استفاده عمومی‌ غیرفعال کرد.

چرا پیج رنک برای سئو اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای بالا رفتن رنک پیج، بک لینک‌ها هستند. اما استفاده از بک لینک، قوانین بسیار سختی نیز دارد. شاید تاکنون چنین فکر می‌کردید که بک لینک یا لینک سازی، کار ساده ای باشد، اما هرگز اینچنین نیست.

بک لینک‌ها می‌توانند اقتدار دامنه‌ی شما را تقویت یا خراب کنند، که این بر نمره پیج رنک شما نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین، روش‌هایی مانند ایجاد لینک (Link Building) باید بخشی از استراتژیِ سئوی شما باشد.

البته لینک داخلی هم می‌تواند PageRank و SEO شما را تقویت کند، بنابراین با مراجعه به پست‌های خود، به‌ویژه محتواهایی که نیازمند امتیاز هستند، غافل نشوید. علاوه بر این، لینک سازی به Google ایده‌ای از ساختار سایت شما می‌دهد تا بتواند ارتباط آن‌ها، روابط بین صفحات و سهولت استفاده از صفحات را، ارزیابی کند.

در آخر، مراقب باشید که بیش از حد از لینک‌ها استفاده نکنید. الگوریتم Google ممکن است لینک سازیِ زیاد را به عنوان اقدامات Spam تفسیر کند و در نتیجه سایت شما را جریمه کند.

درعوض، اطمینان حاصل کنید که از یک استراتژی لینک سازی استاندارد، پیروی می‌کنید. متمرکز شوید برروی کیفیت لینک‌ها نه کمیت. ساخت لینک، زمان‌بر است. اگر لینکی خارج از موضوع باشد یا به پست شما ربطی نداشته باشد، گوگل تشخیص خواهد داد.

ضمن این‌که نباید درباره آن وسواس بیش از حد داشته باشید، اما بخاطر بسپارید که ساختار لینک داخلی و لینک‌های خارجی مرتبط، بر رتبه‌بندی موتور جستجو در پیشرفت سایت شما، تأثیر می‌گذارد.

اهمیت پیج رنک در سئو

PageRank چگونه کار می‌کند؟

PageRank تعداد و کیفیت لینک‌های اشاره‌شده به یک صفحه را برای تعیین امتیاز آن، می‌شمارد. سپس نمره‌ای را به بین 0 تا 10 به صفحه اختصاص می‌دهد (0 کمترین و 10 مهمترین).

روش‌های جستجوی Google

برای بهتر فهمیدنِ این که پیج رنک چیست بیایید نگاهی به جستجو در گوگل (توسط کاربران) بیاندازیم:

  • Google تمام صفحات / URL‌هایی را که نمایه‌سازی (Index) کرده است برای محتوای مربوطه جستجو می‌کند.
  • Google صفحات / URL‌های مربوطه را بر اساس امتیازات Page Rank مرتب می‌کند.

الگوریتمی‌ که زیاد تغییر می‌کند

از آنجا که سایت‌های بی‌شماری مملو از محتوای غیرضروری هستند، فرمول‌ها و الگوریتم‌های موتور جستجو (به‌سرعت) تغییر می‌کنند تا از دستیابی محتوای فریبنده و بی‌کیفیت، به رتبه‌‌های اول جلوگیری شود.

what is pagerank

اگرچه صفحه‌ی وبی با رتبه‌ی 3 ممکن است اطلاعات بسیار مفیدتری نسبت به رتبه‌ی 1 داشته باشد، اما موتور جستجو واقعاً نمی‌توانند تشخیص دهند کدام یک، سایت برتری از نظر کیفیت است. گوگل فقط می‌تواند بفهمد کدام یک از سایت‌ها محبوب هستند و کدام یک، بک لینک بهتری گرفته است. بنابراین، نظر نهایی در مورد رتبه‌بندیِ یک صفحه را (با رفتار کاربران) می‌سنجد.

آیا پیج رنک، اکنون از بین رفته است؟

وقتی چیزی نامرئی است، به این معنی نیست که وجود ندارد. در مورد پیج رنک نیز همینطور است.

علاوه بر این، پیج رنک هنوز برای رتبه‌بندی مهم است، زیرا به موتور جستجو کمک می‌کند مناسب‌ترین نتیجه را برای یک پرسش، انتخاب کند. در واقع، گوگل برای انتخاب بهترین نتایج، از تمامیِ الگوریتم‌هایش استفاده می‌کند.

مشکل پیج رنک کجا بود؟

معیاری که گوگل را در مورد PageRank به چالش انداخت، وسواسی بود که صاحبان سایت‌ها پیدا کردند و هرکاری انجام می‌دادند تا Page Rank آن‌ها افزایش یابد. با این حال، این غولِ جستجو از اوایل سال 2013 بروزرسانی Page Rank را متوقف کرد و پشتیبانیِ آنرا در سال 2016 به‌طور کامل قطع کرد.

نهایتاً بروزرسانیِ پیج رنک، در سایر الگوریتم‌های گوگل ادغام شد. اما به این معنی نبود که پیج رنک دیگر وجود ندارد!

در آخر

امیدواریم به خوبی درک کرده باشید که مفهوم و کاربرد پیج رنک چه بود.

الگوریتم Google PageRank یکی از پایه‌های تشکیلِ سایر الگوریتم‌های گوگل بود که امروزه به عنوان پارامتر‌های رتبه‌بندی صفحات، استفاده می‌شوند و همواره در حال توسعه هستند. تمامیِ تلاش موتورهای جستجو این است تا کاربران به راحت‌ترین شکل ممکن بتوانند به هدف خود (از طریق جستجوهایشان) برسند.

این تمام چیزی بود که باید از Page Rank می‌دانستید. سوالات و نقطه‌نظرات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

منابع:
mangools

workana

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox