سئو چیست و تا چه اندازه برای رشد سایت مهم است؟

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
سئو چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

قبل از این که بیان کنیم سئو چیست آیا تا بحال به این فکر کردید که مردم روزانه چند پست در سایت خود منتشر می‌کنند؟ کاربران وردپرس به تنهایی هر روز بیش از 2 میلیون پست منتشر می‌کنند. یعنی هر 24 ثانیه یک محتوا تولید و ارسال می‌شود.

در حالی که این آمار فقط مختص کاربران وردپرس است. اگر بخواهیم همه پست‌ها و مطالبی که روزانه منتشر می‌شود رابشماریم، مطمئناً این تعداد خیلی بیشتر خواهد بود.
این بدان معنی است که در حالی که این پنج جمله را می‌خواندید، کاربران حدود 216 محتوا منتشر کرده اند. این مسئله باعث می‌شود که محبوب شدن به نوعی سخت باشد. اما اگر می‌خواهید سایت خود را به یک سایت موفق تبدیل کنید، مجبور هستید که بدانید سئو چیست.

در حالی که اکثر افراد اغلب 5-4 ساعت را برای نوشتن محتوا برای سایت خود صرف می‌کنند، اما اگر ابتدا بیست دقیقه برای بهینه سازی تک تکِ محتوا‌ها زمان بگذارند خیلی اصولی تر خواهد بود.

در هر روز افراد بیش از 2.2 میلیون جستجو انجام می‌دهند ضمن این که این آمار فقط در مورد Google است، بنابراین قرارگیری در رتبه‌ های اول اگرچه سخت اما باید هدف شما باشد.

بهینه سازی موتور جستجو به چه معناست؟

تصور کنید که کتابدار هستید اما نه یک کتابدار معمولی، بلکه یک کتابدار برای کل افراد در جهان و مردم هر روز به شما مراجعه می‌کنند تا کتاب مورد نیاز خود را پیدا کنند.

چگونه آن را انجام دهید؟

در ابتدا شما به یک سیستم نیاز دارید.

شما باید بدانید که درون هر کتاب چه چیزهایی وجود دارد و نحوه ارتباط کتاب‌ها با یکدیگر چیست. سیستم شما باید اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار دهد و بهترین پاسخ‌ها را برای سوالات مشتری ارائه دهد! بله، کار آسانی نیست.

اهمیت سئو برای کسب و کار

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ کتابداران اینترنت هستند. سیستم‌های آن‌ها اطلاعات مربوط به هر صفحه در سایت را جمع آوری می‌کنند تا بتوانند به افراد کمک کنند دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهند پیدا کنند و هر موتور جستجو یک دستورالعمل مخفی به نام الگوریتم برای تبدیل همه آن اطلاعات به نتایج مفید جستجو دارد.

اگر یک سایت دارید، نتایج جستجو مهم است. وقتی صفحات شما دارای رتبه بالاتری هستند، باعث می‌شود افراد بیشتری شما را پیدا کنند.

نکته مهم در رتبه بندی بالاتر این است که سایت شما از شرایط لازم موتورهای جستجو برای دستور العمل‌هایشان برخوردار باشد که به این بهینه سازی موتور جستجو یا سئو می‌گویند.
احتمالاً می‌دانید که سئو مخفف بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) است.

اما چه چیزی برای بهینه سازی نیاز دارید؟

این اصطلاح به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که می‌توانید برای بهبود رتبه سایت خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو مانند Google استفاده کنید.

بهینه سازی موتور جستجو وسیله ای برای افزایش کیفیت و کمیت میزان بازدید در سایت شما از نتایج با کیفیت موتور جستجو است.

وظایف اصلی در بهینه سازی موتور جستجو ایجاد محتوای با کیفیت بالا برای سایت شما است که برای موتورهای جستجو بهینه شده است، جستجو برای کلمات کلیدی و استفاده موثر از آن‌ها در محتوای شما و ایجاد بک لینک‌های موثر جزو مراحل شناخته شده ترِ سئو به حساب می‌آیند.

هنگام انجام بهینه سازی موتورهای جستجو، برخی فاکتورها وجود دارد که باید در نظر بگیرید که می‌تواند تعیین کند که آیا بهینه سازی شما به طور موثر انجام می‌شود یا خیر.

برخی از مراحل بهینه سازی سایت شما به شرح زیر است:

 • تمام داده ‌های سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • تحقیقات برای کلمات کلیدی باید انجام شود.
 • محتوای طولانی و ارزشمند را تولید کنید.
 • سئوی داخلی ( On-Page SEO)
 • سئوی خارجی (Off-Page SEO)
 • سایت را برای تلفن همراه بهینه کنید. (Mobile Friendly)
 • سرعت آپلود شدن صفحات سایت بالا باشد.
 • بک لینک با کیفیت دریافت کنید.

انواع سئو چیست ؟

سئو روشی است برای ایجاد یک سایت که درک آن برای موتورهای جستجو آسان تر باشد و برای کاربران نیز مورد پسند باشد. هدف اصلی سئو افزایش ترافیک با کیفیت از موتورهای جستجو از طریق ارتقای سایت است که برای عبارت‌های مختلف جستجو در SERPS نشان داده می‌شود.

انواع سئو
سئو چیست

برای سهولت در کار، انواع مختلف سئو دسته بندی شده است که هر نوع اهمیت خاص خود را دارد.

انواع مختلف سئو عبارتند از:

 • سئو تکنیکال
 • سئو داخلی
 • سئو محتوا
 • سئو خارجی
 • سئو محلی
 • سئو موبایل
 • سئو تجارت الکترونیکی

اما به عبارتی مهمترین آن‌ها سئو تکنیکال، سئو داخلی و سئو خارجی است.

 Technical SEO یا سئو تکنیکال

سئو تکنیکال قسمت بهینه سازی فنی سایت است، مانند بهبود سرعت صفحه، بهینه‌سازی کدها، ساخت نقشه ‌ی سایت و… که به خزنده‌ های گوگل و کاربران کمک می‌کند سایت شما را بهتر بفهمند و این می‌تواند منجر به رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجوی با کیفیت شود.

این بخش از سئو به تولید و سئوی محتوا ارتباطی ندارد و به زیر ساخت سایت اهمیت می‌دهد. به همین دلیل است که نام تکنیکال یا فنی را برای آن انتخاب کرده ‌اند.

 On-Page SEO یا سئوی داخلی

همه ی اتفاقاتی که درون ‌سایت شما می‌افتد در قسمت سئو داخلی قرار می‌گیرد. از کد نویسی سایت، تا تک تک محتوا‌ها، تصویر‌ها و … همه و همه باید در جهت On-page سئو بهینه شده باشند.

سئوی داخلی به موتور جستجو کمک می­‌کند تا صفحه شما را پیدا کند و اگر محتوای آن مرتبط، قابل استناد و به درد بخور بود، در رتبه بندی بهتری نسبت به سایر صفحات به کاربران ارائه کند.

Off-Page SEO یا سئوی خارجی

بر خلاف سئوی داخلی، سئوی خارجی مجموعه کار‌هایی است که در واقع بیرون از سایت شما رخ می‌دهد تا رتبه ی سایت شما را در موتور جست و جو ارتقا دهد.

این روش معمولا با لینک سازی در سایر صفحات و انجام کمپین‌های مختلف در شبکه‌ های اجتماعی، ترافیک صفحه را در حد استانداردی افزایش می‌دهد. هرچند در فرآیند لینک سازی، باید به کیفیت و استاندارد بک لینک‌ها توجه ویژه داشته باشید.

فاکتور‌های مهم برای سئو چیست ؟

قسمت‌هایی که شما با بهینه سازی آن‌ها می‌توانید سایت خود را سئو کنید، بسیار زیاد و متنوع هستند اما قصد داریم به اصلی ترین و در واقع مهم ترین قسمت‌های آن نگاهی بندازیم:

تولید محتوا

محتوا، بسیار در جذب موتورهای جستجو موثر است و هم به برند شما کمک می‌کند تا با بازدید کنندگان سایت ارتباط برقرار کند. از طریق محتوای بصری و نوشتاری و به خصوص یادگیری تکنیک‌های تولید محتوای متنی، گام بزرگی برای بهینه سازی موتور جستجو برداشته اید.

سئو در تولید محتوا
بهینه سازی موتور جستجو چیست

هرچه محتوای مرتبط و با کیفیت تری در سایت خود داشته باشید، موتورهای جستجو هم می‌توانند صفحات شما را در صفحه نتایج بالاتر قرار دهند.

در نتیجه هرچه محتوای جذاب و موثرتری در سایت خود داشته باشید، احتمال اینکه بازدیدکنندگان شما مقدار زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند و اگر سایت بازاریابی دارید باعث افزایش درصد خرید مشتریان هم می‌شود.

خب هدف ما از یادگیری سئو چیست؟

یکی از هدف‌ها بیشتر دیده شدن سایت بود.

راز ایجاد محتوایی که هم برای موتورهای جستجو و هم برای بازدیدکنندگان انسانی شما بهینه شده باشد، ایجاد انواع مختلفی از مطالب است که به خوبی نوشته شده و در موضوعاتی هستند که بیشترین توجه را به مخاطبان شما دارند.

نکته مهم دیگری که باید هنگام ایجاد محتوا برای سایت خود در نظر بگیرید، کلمات کلیدی است. این‌ها کلمات و عبارات مرتبطی هستند که کاربر موتور جستجو هنگام جستجوی پاسخ سوالات خود یا محصولات و خدمات مربوطه ممکن است آن‌ها را تایپ کند.

عامل دیگری که می‌تواند بر محتوای شما و در نتیجه رتبه بندی موتور جستجوگر شما تأثیر بگذارد، میزان تازه بودن و اصیل بودن مطالب شماست. یعنی از کپی رایتینگ برای تولید محتوا استفاده نکنید که در این صورت با مجازات گوگل مواجه خواهید شد.

البته موارد زیادی از جمله تعداد کلمات محتوا و چگالی کلمه کلیدی نیز از جمله موارد بسیار مهمی است که باید رعایت کنید. یکی از اولین و مهم ترین اقدام برای بهینه سازی موتور جستجو همین تولید محتوا است که تاثیر بسزایی در افزایش اعتبار سایت شما دارد.

کلمات کلیدی

حتماً می‌دانید که ارزش و تأثیر کلمات کلیدی در سئو بسیار زیاد است. هنگامی که کاربر چیزی را برای محتوای مورد نیاز خود جستجو می‌کند، در متنی که سرچ می‌کند حتماً کلمه کلیدی شاخصی وجود خواهد داشت.

به عنوان مثال وقتی کاربر عبارت “سئو چیست” را جستجو کند، مشخصا خودِ سئو چیست به عنوان کلمه کلیدی به حساب می‌آید. پس اگر شما در این زمینه قصد تولید محتوا دارید باید ابتدا کلمات کلیدی در مورد آن موضوع را شناسایی کنید.

سئوی محلی (Local SEO)

لوکال سئو چیست و چرا به آن احتیاج دارم؟

برای درک تعریف سئوی محلی، ابتدا سعی کنیم معنی جستجوی محلی را بفهمیم. جستجوی محلی زمانی است که کسی به دنبال مشاغل، محصولات، خدمات یا هرگونه اطلاعات اضافی مرتبط با یک مکان خاص است.

سئوی محلی یا لوکال سئو

به عنوان مثال کاربری به دنبال نزدیک ترین رستوران در اطراف خود است، کافیست عبارت رستوران را جستجو کند تا گوگل با کمک GPS موبایل، لیستی از نزدیک ترین رستوران‌ها را به کاربر نشان دهد. رستوران‌هایی که نمایش داده می‌شوند، در واقع لوکال سئو را انجام دادند.

لینک سازی

لینک سازی به منظور دریافت لینک از سایت‌های دیگر است. اگر کسی به سایت شما لینک دهد، در نتیجه شما از او یک بک لینک دارید. اگر شما به سایت دیگری لینک دهید، پس آن‌ها از شما بک لینک دارند.

در گذشته لینک سازی ارزش چندان زیادی نداشت، اما امروزه هر لینکی که به سایت شما داده شود، به عنوان یک رأی به حساب می‌آید و جزو فاکتورهای مهم برای رتبه بندی یک سایت به حساب می‌آید.

لینک‌ها باید کاملاً منطقی باشد و از نظر موتور جستجو اسپم به حساب نیاید که در آن صورت باعث جریمه گوگل (Google Penalty) می‌شود و شما را از رسیدن به رتبه های بالا محروم می‌کند.

موبایل فرندلی (Mobile-Friendly)

63٪ از جستجوهای Google از طریق دستگاه‌ های تلفن همراه انجام می‌شود و این تعداد هر سال در حال افزایش است. با توجه به این آمار، خوب است بدانید که در سال 2016، گوگل در نتایج جستجوی تلفن همراه از افزایش رتبه سایت‌های موبایل پسند خبر داد.

اهمیت موبایل فرندلی در سئو
مقاله بهینه سازی موتور جستجو

الگوریتم Mobile-Friendly تنها بر نتایج جستجو که توسط موبایل انجام می‌شود تأثیر دارد.

با به روز رسانی ای که برای الگوریتم موبایل فرندلی گوگل انجام شد، سایت‌هایی که موبایل پسند نباشند، جایگاه خود را در رتبه بندی گوگل از دست خواهند داد و در مقابل سایت‌هایی که در بر اساس موبایل فرندلی بودن طراحی‌شده اند جایگاه بالاتری در موتور جستجو گوگل کسب خواهند کرد.

تفاوت بین کلاه سفید و کلاه سیاه در سئو چیست ؟

تفاوت بین سئو کلاه سیاه و سئوی کلاه سفید مربوط به تکنیک‌های مورد استفاده در هنگام تلاش برای بهبود رتبه سایت است.

سئو کلاه سیاه به تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی گفته می‌شود که برای دستیابی سریع به رتبه های بالاتر و شکستن قوانین موتور جستجو استفاده می‌شوند. سئو کلاه سیاه فقط بر روی موتورهای جستجو تمرکز دارد و نه مخاطبان انسانی که خب با این تفکر، آینده ‌ی روشنی در انتظار سایت نخواهد بود.

سئو کلاه سیاه به طور معمول توسط افرادی که به دنبال بالا آمدن سریع سایت خود هستند استفاده می‌شود، به جای سرمایه گذاری طولانی مدت در سایت خود استفاده می‌شود.

سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه

برخی از تکنیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه عبارتند از: پر کردن کلمات کلیدی، خرید بک لینک، متن‌ها و لینک‌های پنهان و ایجاد پست‌های اسپم در وبلاگ.

پیامدهای سئو کلاه سیاه ممکن است منجر به ممنوعیت سایت شما در موتور جستجو شود و به عنوان جریمه استفاده از تکنیک‌های غیراخلاقی، لحاظ شود.

سئو کلاه سفید به استفاده از تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی گفته می‌شود که مخاطبان انسانی را هدف قرار می‌دهند.

تکنیک‌هایی که به طور معمول در سئو کلاه سفید استفاده می‌شود شامل استفاده از کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، انجام تحقیقات، نوشتن توضیحات متای خوب برای ارتباط بیشتر با کاربران، ایجاد بک لینک اصولی و همچنین نوشتن محتوا برای خوانندگان انسانی است.

کسانی که از سئو کلاه سفید استفاده می‌کنند انتظار دارند که در دراز مدت در سایت خود سرمایه گذاری کنند، زیرا رسیدن به نتایج خوب در هر کاری طولانی مدت است.

در آخر:

پس از درکِ آن که سئو چیست، اکنون می‌توانید برای ایجاد تغییر در سایت خود به منظور بهبود بهینه سازی سایت خود و افزایش رتبه در صفحه نتایج موتور جستجو، با جدیت بیشتری تلاش کنید.

اما قطعاً می‌دانید سئو این روزها صنعتی است که دست در آن زیاد شده و در چنین شرایطی برای موفقیت باید سخت تلاش کرد. امروزه رسیدن به صفحات بالای نتیجه موتور جستجو مستلزم انجام کارهای بیشتر از هر لحاظ است.

بهینه سازی موتور جستجو چیست

به یاد داشته باشید، معنی و اثربخشی سئو سایت شما تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد، اما مهمترین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که آیا محتوای شما با ارزش و مناسب مخاطبان مورد نظر شما است.

خاطر داشته باشید که بهینه سازی موتور جستجو برای نشان دادن اثر خود به زمان نیاز دارد و یک شبه به این مهم نمی‌توان دست پیدا کرد.

با مطالبی که خواندید، از نظر شما مهم ترین دلایل اهمیت سئو چیست؟

منابع:

unamo

lyfemarketing

sproutsocial

4 دیدگاه برای “سئو چیست و تا چه اندازه برای رشد سایت مهم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *