سئو تکنیکال چیست؟ آموزش جامع سئو فنی

آخرین به‌روزرسانی: 28 فروردین 1400
آموزش جامع سئو تکنیکال
مدت زمان مطالعه این مقاله 10 دقیقه

سئو تکنیکال یا سئو فنی گام بسیار مهمی در فرایند جستجوگرها است. اگر در سئو فنی سایت شما مشکلی وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که سایت شما در نتایج گوگل آنچه را که انتظار داشته‌اید را مهیا نکند. در نتیجه باید بدانیم که موضوع سئو تکنیکال چیست.

بنابراین بسیار مهم است که بدانید روش‌های سئو تکنیکال چیست تا به درستی بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم، در نتیجه پس از انجام سئو سایت خود و بررسی مشکلات احتمالی، دیگر جای نگرانی نخواهد بود.

در این مقاله خواهید آموخت که سئو تکنیکال چیست و این که بهترین روش‌های سئو تکنیکال چیست و چگونه می‌توانید با استفاده از چک لیست سئو فنی مشکلات سایت خود را برطرف کنید را برای شما توضیح خواهیم داد.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو فنی به فرایند بهینه سازی سایت برای بهتر خزیده شدن سایت توسط ربات‌های گوگل و نمایه سازی کمک می‌کند. با استفاده از سئو فنی بدون هیچ مشکلی می‌توانید به موتورهای جستجو دسترسی خزیدن، تفسیر و نمایه سازی سایت خود را بدهید.

این یک کار “فنی یا همان تکنیکال” نامیده می‌شود، زیرا هیچ ارتباطی با محتوای واقعی سایت و یا ارتقا آن ندارد. هدف اصلی سئو فنی بهینه سازی زیرساخت‌های یک سایت است.

سئو تکنیکال چیست؟

برای درک معنای واقعی سئو فنی بیایید با معرفی برخی اصطلاحات اساسی شروع کنیم.

اول بیایید مرور کنیم، این که SEO چیست؟

ساده‌ترین تعریف این است که سئو فرایند بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجو است.

بهینه سازی در زمینه SEO به معنای موارد زیر است:

 • اطمینان حاصل کنید که موتورهای جستجو می‌توانند بدون هیچ مشکلی به سایت شما دسترسی داشته و آن را فهرست کنند
 • داشتن محتوای باکیفیت و متناسب با هدف جستجوگر
 • دادن سیگنال‌های مناسب به خزنده‌های موتور جستجو برای درک ساختار سایت شما
 • کمک به عنکبوت‌های موتور جستجو (Crawler Robot Spider)، تا موضوع محتوای شما را درک کنند
 • دلایل الگوریتم‌های موتور جستجو برای اعتماد به سایت خود و رتبه بندی بالاتر نسبت به رقبا

هنگامی که همه موارد بالا را به درستی انجام دهید، سایت شما به بهترین شکل بهینه سازی خواهد شد و برای بسیاری از جستجوها (مربوط به محتوای شما) می‌تواند در SERPS ظاهر شود.

چگونه سئو تکنیکال یک سایت را شروع کنیم؟

قبل از شروع سئو تکنیکال باید بدانید که اولین قدم موتورهای جستجو، قبل از پاسخ به یک سؤال جستجو شده، مراحل خزیدن و نمایه سازی است.

آن‌ها این صفحات را در پایگاه داده خود کشف، مطالعه و سازماندهی می‌کنند تا بعداً توسط الگوریتم‌های گوگل به آن‌ها دسترسی پیدا کنند تا به سوالات کاربران پاسخ داده شود.

برای درک بیشتر این موضوع، به تصویر زیر نگاه کنید که سه رکن اصلی SEO را نشان می‌دهد.

سه رکن اصلی سئو

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هیچ محدودیت مشخصی بین سئو فنی، سئو داخلی و سئو خارجی وجود ندارد، زیرا همه آن‌ها باید برای یک سایت کاملاً بهینه شده، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

بهترین روش‌های سئو تکنیکال

حالا که مشخص شد سئو تکنیکال چیست بیایید ببینیم بهترین روش‌های سئو تکنیکال چیست. شما می‌توانید از لیست زیر برای بررسی سئو فنی سایت خود استفاده کنید. حال در ادامه مقاله می‌خواهیم تمامی این روش‌ها را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

مشخص کردن دامنه سایت

هنگام راه اندازی سایت یا وبلاگ خود، باید دامنه مورد نظر خود را مشخص کنید. با این کار شما به موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که دامنه موردنظر انتخاب شده، برای استفاده کاربران از سایت و معرفی آدرس سایت شما خواهد بود.

حال می‌خواهیم دلیل مشخص کردن دامنه را بررسی کنیم. یک سایت به طور پیش فرض با www و بدون www در مقابل یک نام دامنه قابل دسترسی است.

به عنوان مثال، اگر دامنه شما example.com باشد، سایت شما می‌تواند توسط

http://www.example.com

و

http://example.com

(یعنی بدون www) قابل دسترسی باشد.

مشخص کردن نام دامنه در روش سئو تکنیکال

گرچه این برای کاربران خوب است، اما برای موتورهای جستجو گیج کننده است، زیرا موتورهای جستجو این آدرس‌ها را دو سایت متفاوت می‌دانند و به معنی است که شما ممکن است با مشکلات نمایه سازی، مشکلات محتوای تکراری و از دست دادن رتبه صفحه مواجه شوید.

برای حل این مشکل، شما باید دامنه مورد نظر خود را تنظیم کنید و موتورهای جستجو را در مورد انتخاب خود آگاه کنید. در نتیجه مشخص کردن دامنه، در روش سئو تکنیکال مهم خواهد بود.

بهینه سازی فایل Robots.txt

پس از پایان انتخاب و تنظیم دامنه مورد نظر خود در روش سئو تکنیکال مرحله بعدی بررسی و بهینه سازی فایل robots.txt است.

Robots.txt یک فایل متنی است که در دایرکتوری ریشه سایت شما قرار دارد و به موتورهای جستجو دستور می‌دهد که در کدام صفحات سایت شما می‌توانند بررسی و به فهرست خود اضافه کنند.

قالب این فایل بسیار ساده است و در اکثر موارد، لازم نیست هیچ تغییری در آن ایجاد کنید. آنچه مهم است، بررسی و اطمینان از عدم انسداد کاذب است که باعث می‌شود خزنده‌های موتور جستجو از نمایه سازی سایت شما منصرف شوند.

بهینه سازی ساختار URL

مورد بعدی در لیست بازرسی فنی سئو تجدید نظر در ساختار URL سایت شما است. منظور ما از ساختار URL، قالب آدرس‌های شماست.

بهترین روش‌های سئو در مورد URL ها را می‌توان موارد زیر نام برد:

 • از نویسه‌های کوچک استفاده کنید
 • برای جدا کردن کلمات در URL از خط فاصله (-) استفاده کنید
 • آن را کوتاه کنید
 • از حروف یا کلمات غیرضروری خودداری کنید
 • بدون بمباران کلمات کلیدی نامرتبط، از کلمات کلیدی مورد نظر خود در URL استفاده کنید

بهینه سازی ساختار URL در روش سئو تکنیکال

به طور کلی، پس از تعیین قالب لینک دائمی خود، تنها کاری که باید در روش سئو تکنیکال انجام دهید این است که هنگام انتشار محتوای جدید، URL های خود را بهینه کنید.

اگر از وردپرس به عنوان CMS خود استفاده می‌کنید، متوجه خواهید شد که هنگام ایجاد یک پست جدید، وردپرس عنوان پست شما را می‌گیرد و URL را ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال، اگر این عنوان پست شما “10 روش سئو برای مبتدیان” باشد، URL تولید شده توسط وردپرس

http://www.example.com/10-technical-seo-practices-for-beginners

خواهد بود.

این آدرس بد نیست، اما می‌توانید کوتاه‌تر کنید، مانند

http://www.example.com/technical-seo

که کاربرپسندتر است و به خاطر سپردن آن راحت‌تر خواهد بود.

اضافه کردن منوهای Breadcrumb

منوی بردکرامب (پودر نان) مجموعه‌ای از لینک‌ها در بالا یا پایین صفحه است که به کاربران امکان می‌دهد به صفحه قبلی (معمولاً صفحه دسته) یا صفحه اصلی سایت پیمایش کنند.

استفاده از Breadcrumb در روش سئو تکنیکال

یک منوی برکرامب دارای یک هدف اصلی است، این که که به کاربران کمک می‌کند تا سایت خود را بدون نیاز به فشار دادن دکمه بازگشت در مرورگرهای خود به راحتی پیمایش کنند.

نکته مهم: اگر بردکرامب را قبلاً فعال نکرده‌اید، مطمئن شوید که آنها در سایت شما فعال هستند.

داده‌های ساختاریافته

داده‌های ساختاریافته نسب به سال‌های گذشته اهمیت زیادی را پیدا کرده‌اند، زیرا توسط Google در نتایج جستجو بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عبارت ساده، داده‌های ساختاری کدی است که می‌توانید به صفحات وب خود اضافه کنید که برای خزنده‌های موتور جستجو قابل مشاهده است و به آن‌ها کمک می‌کند تا متن محتوای شما را بررسی کنند.

این روشی است که داده‌های شما را به زبانی که آن‌ها می‌توانند متوجه شوند، برای موتورهای جستجو توصیف می‌کند.

داده‌های ساخت یافته چگونه با سئو تکنیکال مرتبط هستند؟

اگرچه داده‌های ساختاریافته با محتوای یک سایت ارتباط دارد، اما این بخشی از سئو تکنیکال است، زیرا برای درست شدن آن باید کدی را به سایت خود اضافه کنید. معمولاً، شما فقط یک بار تعریف داده‌های ساختاریافته را به کد اضافه می‌کنید و دیگر نیازی به انجام کار دیگری نیست.

به عنوان مثال، در مورد Breadcrumb شما باید یک بار داده‌های ساختاری خود را پیکربندی کنید و اقدامات دیگری لازم نیست. در مقالات نیز همینطور است، هنگامی که تعریف صحیح ساختار یافته را به CMS خود اضافه کنید، به طور خودکار بر روی محتوای جدید اعمال می‌شود.

این می‌تواند به شما کمک کند تا ارائه لیست‌های خود را در SERPS از طریق قطعه‌های برجسته، ورودی‌های نمودار دانش و غیره افزایش دهید و همچنین CTR خود را افزایش دهید.

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از داده‌های ساخت یافته برای توصیف محتوای خود استفاده کنید. بهترین روش‌ها شامل مقالات، دستورالعمل‌ها، رویدادها، ارسال شغل، مشاغل محلی و موارد دیگر است.

بررسی URL های متعارف

هر صفحه از سایت شما باید یک URL متعارف داشته باشد. این کار با اضافه کردن برچسب

<link rel = “canonical” href = “yourpageurl”>

در <head> پست‌ها و صفحات شما تعریف می‌شود.

بررسی URL متعارف در روش سئو تکنیکال

این یک روش ساده در سئو تکنیکال است که می‌توانید به Google بگویید در هنگام نمایه سازی سایت شما، کدام نسخه از یک صفحه را در نظر بگیرد.

شما می‌توانید هنگام استفاده از صفحات با محتوای مشابه، از

“rel = “canonical

برای اهداف صفحه بندی و جلوگیری از مشکلات تکراری محتوا، هنگام افزودن محتوای دیگر به سایت خود از سایت‌های دیگر، استفاده کنید.

ساده‌ترین راه در سئو تکنیکال برای بررسی اینکه آیا سایت شما URL متعارفی را ارائه می‌دهد، بازدید از هر یک از صفحات سایت است، بر روی هر نقطه از صفحه کلیک راست کرده و VIEW SOURCE را انتخاب کنید. “rel = “canonical را جستجو کرده و مقدار را بررسی کنید.

اگر هیچ اشاره‌ای به canonical پیدا نکردید، می‌توانید از یک افزونه برای این کار استفاده کنید (اگر در وردپرس این کار را انجام می‌دهید می‌توانید از Yoast SEO استفاده کنید) یا باید از یک توسعه دهنده سایت کمک بگیرید.

همانند سایر عناصر فنی سئو هنگامی که سایت خود را تنظیم می‌کنید تا URL متعارف را به درستی تولید کند، اقدامات دیگری لازم نیست انجام دهید.

بهینه سازی صفحه 404

وقتی URL در سایت شما وجود نداشته باشد، صفحه 404 به کاربران نشان داده می‌شود. شاید صفحه حذف شده باشد، یا این که URL تغییر کرده و یا این که کاربران URL را در مرورگرهای خود اشتباه تایپ کرده‌اند.

بهینه سازی صفحه 404 در سئو تکنیکال

یک صفحه 404 بهینه شده باید:

 • منوهای ساختار سایت خود را داشته باشید
 • به بازدیدکنندگان با زبان دوستانه بگویید که صفحه‌ای که به دنبال آن هستند دیگر در دسترس نیست
 • سایر صفحات مرتبط را به کاربران پیشنهاد کنید
 • بازگشت به صفحه قبلی، صفحه اصلی یا سایر صفحات مهم را برای کاربران آسان کنید

چگونه 404 صفحه خود را بررسی کنیم؟

پیش نمایش صفحه 4040 بسیار راحت است. یک پنجره مرورگر جدید باز کنید و یک URL را در سایت خود تایپ کنید که وجود ندارد. آنچه در مرورگر نشان داده خواهد شد، صفحه 404 شما است.

زمان زیادی را برای بهینه سازی صفحات 404 خود صرف نکنید، فقط مطمئن شوید که وقتی یک صفحه پیدا نشد، صفحه 404 سفارشی را برمی‌گرداند.

بهینه سازی نقشه XML سایت

یکی از مهم‌ترین عناصر در سئو تکنیکال بهینه سازی نقشه سایت XML است. XML Sitemap یک فایل XML است که تمام صفحات و پست‌های موجود در سایت شما را لیست می‌کند. علاوه بر عنوان، تاریخ انتشار و آخرین تاریخ به روز شده را نیز شامل می‌شود.

موتورهای جستجو هنگام جستجوی سایت می‌توانند از نقشه سایت XML به عنوان راهنما از آن‌ها استفاده کنند.

بهینه سازی نقشه XML سایت در سئو تکنیکال

چگونه نقشه سایت XML خود را بهینه کنیم؟

بهینه سازی نقشه سایت XML ساده است، فقط صفحاتی را که برای سایت شما مهم هستند در نقشه سایت خود قرار دهید. در اکثر موارد، این صفحات، پست‌ها و دسته‌های شما هستند. صفحات برچسب نقشه سایت خود، صفحات نویسنده یا سایر صفحاتی را که به تنهایی محتوای اصلی ندارند، وارد نکنید.

هنگام انتشار صفحه جدید یا به روزرسانی صفحه، اطمینان حاصل کنید که نقشه سایت شما به طور خودکار به روز شود. با استفاده از Goole Search Console و ابزار Bing Webmaster نقشه سایت خود را به Google و Bing ارسال کنید و وضعیت را بررسی کنید.

استفاده از SSL برای افزایش امنیت سایت

یکی دیگر از عوامل مهم در سئو و همچنین سئو تکنیکال امنیت سایت است. HTTPS یک سیگنال رتبه بندی شناخته شده و یک روش برای ایجاد اعتماد به کاربران شما است.

وقتی SSL را روی سرور خود نصب می‌کنید، می‌توانید با استفاده از https و نه http به سایت خود دسترسی پیدا کنید. این نشان می‌دهد که هرگونه اطلاعات منتقل شده بین سایت و سرور شما (مانند نام کاربری، رمزهای عبور، داده‌های شخصی و غیره) رمزگذاری شده است.

در گذشته، SSL برای سایت‌های تجارت الکترونیکی مهم بود، اما امروزه هر سایتی در اینترنت باید گواهی SSL را داشته باشد. در نتیجه به عنوان یکی از روش‌های مهم در سئو تکنیکال به شمار می‌رود.

سرعت سایت

یکی دیگر از سیگنال‌های رتبه بندی شناخته شده سرعت سایت است. گوگل در توصیه‌های خود و بررسی‌های سئو، به اهمیت سرعت سایت اشاره کرده و تأیید می‌کند که عملکرد سایت‌های سریع‌تر بهتر از سایت‌های کندتر است.

بررسی سرعت سایت در روش سئو تکنیکال

مقابله با سرعت سایت یک مسئله مهم در سئو تکنیکال است و برای دستیابی به نتایج خوب، نیاز به ایجاد تغییراتی در سایت و زیرساخت‌های خود دارید.

نقطه شروع شما این است که سرعت خود را با استفاده از سه ابزار زیر بررسی کنید:

 • Google Page Speed Insights
 • Pingdom
 • Google Mobile Seed Tool

ابزارهای بالا برخی از توصیه‌ها را در مورد مواردی که باید برای بهبود سرعت سایت تغییر دهید، به شما ارائه می‌دهد، اما همان‌طور که در بالا گفته شد، این یک مسئله فنی است و ممکن است مجبور شوید از یک سئوکار کمک بگیرید.

با موارد زیر می‌توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید:

 • سرور خود را برای استفاده از سیستم عامل 64 بیتی ارتقا دهید
 • PHP سایت خود را به روز رسانی کنید و آن را ارتقا دهید
 • اندازه تصاویر خود را بهینه کنید
 • وردپرس و همه افزونه‌ها را به جدیدترین نسخه ارتقا دهید
 • فایل‌های CSS و JS خود را بهینه و کوچک کنید
 • استفاده از یک افزونه caching برای ارائه صفحات cached به کاربران
 • از افزودن اسکریپت‌های زیاد در قسمت Head سایت خود جلوگیری کنید
 • از بارگذاری جاوا اسکریپت هم‌زمان استفاده کنید

ریسپانسیو بودن سایت

حال می‌خواهیم ببینیم ریسپانسیو بودن سایت در سئو تکنیکال چیست. به احتمال زیاد اکثر کاربران شما با دستگاه موبایل یک سایت را چک می‌کنند و اگر سایت سریع و ریسپانسیوی را نداشته باشید در کاهش رتبه بندی سایتتان تأثیرگذار خواهد بود.

سازگاری نمایش یک سایت با موبایل بخشی از سئو تکنیکال است. ریسپانسیو کردن سایت نیاز به دانش فنی، در مورد چگونگی تنظیم آن دارد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ریسپانسیو کردن سایت خود را با استفاده از ابزار مهم در Google بررسی کنید.

اگر سایت شما در این آزمون موفق نشد، شما کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و این باید اولویت اول شما باشد. حتی اگر در این آزمون موفقیت‌آمیز باشد، موارد زیادی وجود دارد که باید در مورد موبایل و سئو بدانید.

اهمیت ریسپانسیو بودن سایت در سئو تکنیکال

سایت تلفن همراه شما باید همان محتوای سایت دسکتاپ شما را داشته باشد. با معرفی فهرست، Google سایت‌های تلفن همراه را بر اساس محتوای تلفن همراه، آن‌ها رتبه بندی می‌کند، بنابراین هر محتوایی که در دسکتاپ دارید باید در تلفن همراه نیز دقیقاً همان سایت را نشان دهد (از جمله لینک‌های داخلی یا سایر عناصر موجود در سایت دسکتاپ شما).

سایت‌های چند زبانه

آخرین روش سئو تکنیکال در این مقاله، موضوع سایت‌های چند زبانه است. اگر در سایت خود به بیش از یک زبان (آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی و غیره) محتوا دارید، پس باید از ویژگی hreflang استفاده کنید، تا اطلاعات بیشتری درباره ساختار و محتوای سایت خود به گوگل بدهید.

این ویژگی به گوگل کمک می‌کند تا محتوای مناسبی به کاربران نمایش داده شود (به عنوان مثال محتوای سوئدی‌ها را به سوئدی نشان می‌دهد) و همچنین به شما کمک می‌کند با جلوگیری از تکرار مطالب تکراری و نمایه سازی، سایت خود را بهینه کنید.

تأثیر سایت های چند زبانه در روش سئو تکنیکال

ابزارهای مدیر سایت

برای انجام مهم‌ترین کارهای سئو تکنیکال، به ابزارهای وب مستر نیاز خواهید داشت. ابزارهای مدیر وب توسط موتورهای جستجو ارائه می‌شوند و می‌توانند برای بهینه سازی سایت برای سئو فنی استفاده شوند. کامل‌ترین مجموعه ابزارها، Google Search Console است که توسط گوگل ارائه شده است.

با استفاده از Google Search Console می‌توانید فایل ریاRobots.txt خود را آزمایش کنید، یک نقشه سایت به Google ارسال کنید و خطاهای خزشی را پیدا و برطرف کنید. توصیه می‌شود سایت خود را با ابزارهای مدیر وب Google و Bing ثبت کنید و تنظیمات اصلی را پیکربندی کنید.

نتیجه گیری

با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که سئو تکنیکال چیست. سئو فنی شامل تعدادی از بررسی‌ها و تنظیماتی است که شما با استفاده از روش‌های سئو تکنیکال به موتورهای جستجو کمک کنند تا سایت شما را بدون مشکل بررسی کنند.

واژه فنی در سئو تکنیکال به این معنی است که برای انجام برخی از کارها (مانند بهینه سازی سرعت صفحه، افزودن داده‌های ساختاریافته و غیره) باید دانش فنی داشته باشید، اما لازم است این کار را انجام دهید در غیر این صورت سایت شما به پتانسیل کامل خود نخواهد رسید.

امیدوارم با مطالعه این مقاله جامع اطلاعات کاملی را از سئو تکنیکال کسب کرده باشید. سؤالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

reliablesoft

bigcommerce

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox