صفحات زامبی چیست و چه تاثیری روی سایت دارند؟

آخرین به‌روزرسانی: 16 اردیبهشت 1400
آشنایی با صفحات زامبی
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که برای سایت خود چندین محتوا تولید کرده‌‌اید و با استفاده از تکنیک‌های سئو محتوا آن‌ها را نیز بهینه‌سازی کرده باشید، اما همچنان تأثیری در افزایش رتبه‌ی سایت شما در نتایج گوگل نداشته است. یکی از عوامل مهم در رابطه با این موضوع وجود صفحات زامبی یا همان زامبی پیج است.

صفحات زامبی چه هستند؟

Zombie Pages یا صفحات زامبی برای هر سایتی یک تهدید جدی هستند. زامبی‌ها هیچ هدفی ندارند و به آن‌ها “صفحات مرده‌ی متحرک” گفته می‌شود، یعنی نه مرده هستند که قابل استفاده نباشند و نه زنده که برای کاربران مفید باشند، در کل بی‌ارزش هستند.

زامبی پیج‌ها باعث جلوگیری از رشد و موفقیت سایت شما در نتایج گوگل می‌شوند. با این وجود ممکن است سوالاتی درباره تاثیر زامبی پیج برای شما پیش آمده باشد.

ما در این مقاله می‌خواهیم ببینیم صفحات زامبی می‌توانند در بهبود رتبه‌بندی سایت شما تأثیر بگذارند یا خیر. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

از آنجا که کاربران بر روی این صفحات کلیک نمی‌کنند، نشان دهنده‌ی این است که صفحه مورد نظر یک محتوای بی فایده‌ای است که هیچ اطلاعاتی را به کاربران ارائه نمی‌دهد و هیچ ارزشی برای سایت ندارد.

زامبی پیج در تمام قسمت‌های یک صفحه از سایت قرار دارند، از جمله:

  • لینک‌های داخلی
  • صفحاتی که استفاده نمی‌شوند
  • محتواهای بی‌کیفیت و کوتاه
  • منوها و دسته‌بندی‌ها
  • برچسب‌ها یا تگ‌ها

راه‌های شناسایی سایت‌های زامبی

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم انواع روش‌هایی که می‌توانید صفحات زامبی در آن‌ها را پیدا کنید بررسی کنیم.

راه های شناسایی Zombie Pages

صفحات باکیفیت پایین

صفحاتی که در سایت شما بهینه نشده‌اند و ارزش کمتری دارند و به طور کلی با استراتژی محتوای شما مطابقت ندارند، صفحه‌هایی هستند که ابتدا باید آن‌ها را برطرف کنید. زیرا یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن Zombie Pages وجود صفحات و محتواهای باکیفیت پایین است.

مطمئناً اینترنت یک فضای وسیعی برای کاربران است. در جهان، هیچ تجارت و کسب و کاری وجود ندارد که صفحه وب نداشته باشد و تمام آن‌ها برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل رقابت می‌کنند.

اینجا است که کیفیت، جایگاه خود را نشان می‌دهد. رسیدن به رتبه اول گوگل برای هر کلمه کلیدی دشوار است. در نتیجه صفحات با محتوای 300 کلمه یا کمتر از آن، صفحاتی هستند که به هیچ کدام از سؤالات کاربران پاسخ مناسب و کافی را نخواهند داد و در نتیجه هیچ ارزشی نخواهند داشت.

صفحات بهینه سازی نشده

صفحاتی که بهینه سازی نشده‌اند می‌توانند به عنوان صفحات زامبی شناخته شوند. این گونه از زامبی پیج‌ها برخی از اصول سئو را برآورده نمی‌کنند، از جمله:

  • آن‌ها فاقد عنوان و برچسب Heading هستند (H1 ، H2 و غیره)
  • عنوان صفحه طولانی است یا برای کلمات کلیدی بهینه نشده‌اند.
  • خودِ محتوا برای کلمات کلیدی بهینه نشده است.
  • متن جایگزین یا همان متن Alt تصویر وجود ندارد

سئو، استراتژی و مجموعه‌ تکنیک‌هایی است که همه صاحبان سایت‌ها برای کسب رتبه بالا در نتایج گوگل به آن احتیاج دارند. این که محتوای شما مفید و آموزنده برای کاربران باشند، مهم است. موتورهای جستجو بیشتر به محتوای باکیفیت توجه می‌کنند، در نتیجه صفحاتی که به خوبی بهینه سازی نشوند، به صفحات زامبی تبدیل می‌شوند.

صفحات ایندکس شده

همان‌طور که می‌دانید گوگل مطالب و صفحات سایت شما را نمایه سازی (بررسی کردن صفحات) می‌کند. هنگامی که موتورهای گوگل سایت شما را جستجو می‌کنند، می‌توانند تعیین کنند که انجام ایندکس کردن هر صفحه چقدر طول می‌کشد.

صفحاتی که بدون فهرست هستند، سرعت بررسی صفحات سایت را کم می‌کنند. اگر می‌خواهید از طریق وبلاگ و یا وب سایت خود درآمد کسب کنید، به صفحاتی نیاز دارید که خزنده‌های گوگل به سرعت آن‌ها را Index کنند.

در نتیجه اگر خزنده‌های گوگل این صفحات را Index نکنند باعث خواهد شد تا صفحات سایت در دسترس کاربران، قرار نگیرد و ترافیک سایت کاهش پیدا کند.

همین مورد را نیز می‌توانیم برای صفحات غیر واکنش‌گرا بیان کنیم. صفحاتی که بارگذاری آن‌ها در دستگاه‌های موبایل طولانی می‌شوند که اصلا به نفع سایت نیست. همچنین موتورهای جستجو آن‌ها را صفحات زامبی تشخیص می‌دهند، زیرا تجربه کاربری (UX) نامناسبی را ارائه می‌کنند.

صفحات یتیم

صفحات یتیم به صفحه‌ای گفته می‌شود که در آن‌ها هیچ لینک داخلی وجود ندارد. بدیهی است اگر هیچ لینکی در این گونه از صفحات وجود نداشته باشد، امکان دسترسی به این صفحات برای کاربران و موتورهای جستجو، بسیار کم است.

زامبی پیج‌ها در شبکه‌های اجتماعی

Zombie Pages نیز در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند و همه آن‌ها به اندازه صفحات عادی خطرناک هستند. به عنوان مثال صفحه زامبی فیسبوک همان چیزی است که می‌توان آن را، یک صفحه غیرتجاریِ رسمی نامید.

صفحات زامبی فیسبوک، تهدید بزرگی برای این شبکه اجتماعی محسوب می‌شوند.

آن‌ها غیر رسمی هستند: این اولین چیزی است که باید در مورد یک صفحه زامبی فیسبوک به یاد داشته باشید و هر چیز غیر رسمی می‌تواند به شما آسیب برساند. بیایید فرض کنید مخاطبان شما صفحه زامبی را پیدا کرده و شروع به برچسب گذاری و استفاده از آن می‌کنند، در نتیجه دیگر از محتوا و  پیج شما استفاده نخواهند کرد.

لینک‌های شکسته و صفحات 404

صفحات 404 نشان دهنده این هستند که صفحه مورد نظر دیگر وجود ندارد، در نتیجه خودِ صفحات 404 می‌توانند به عنوان صفحات زامبی شناخته شوند. برای این که از این مورد جلوگیری کنید با استفاده از تغییر مسیر 301 سعی کنید صفحاتی که حذف شده‌اند را به صفحات مرتبط، هدایت کنید.

جلوگیری از صفحات 404 در به وجود آمدن Zombie Pages

محتواهای تکراری

یکی دیگر از عوامل مهم در به وجود آمدن صفحات زامبی، تولید محتواهای تکرارای یا محتوای کپی است. اکثر کاربران بر این باورند که محتوای کپی‌شده فقط بر روی سئو سایت تأثیر می‌گذارد.

استفاده از محتواهای تکراری و کپی شده علاوه بر این که به سئو سایت شما آسیب می‌رساند؛ بلکه ممکن است سایت شما را از طرف گوگل، با مجازات‌های شدیدی مواجه کند.

البته ممکن است شما در سایت خود دو یا چند محتوای شبیه به‌هم (که از نظر معنی بسیار به هم نزدیک هستند) داشته باشید که اینجا محتوای Cannibalization مطرح می‌شود. راهکار، استفاده از تگ Canonical است. به این صورت‌که محتوایی که ناقص‌تر است را باید به محتوایی که جامع تر است، لینک دهی. همانطور که گفته شد این کار را می‌توانید با استفاده از تگ Canonical انجام دهیم.

تأثیر محتواهای تکراری در به وجود آمدن صفحات زامبی

احیای صفحات زامبی شامل بروزرسانی محتوا به گونه‌ای است که محتوای مورد نظر بهتر از قبل باشد. اگر یک صفحه دارای محتوای منحصر به فرد باشد، اما نتواند بازدیدکننده‌ی واقعی را جذب کند، محتوا عملاً شکست‌خورده است.

برای صفحات زامبی با محتوای قدیمی، باید آن‌ها را به‌روز کنید. این کا را با خواندن صفحه شروع کنید. جاهایی که ادبیات نامفهوم دارد و یا دارای غلط املایی است را اصلاح نمائید.

یک راه دیگر گسترش‌دادنِ موضوع است. با این روش، می‌توانید محتوای صفحه زامبی را بهبود ببخشید. بیشتر مباحث از بخش سؤالات متداول که در اینترنت وجود دارد بهره‌مند می‌شوند. در صفحات زامبی سایت خود، می‌توانید لیستی از سوالات متداول مربوط به موضوع را به همراه مجموعه‌ای از پاسخ‌های دقیق اضافه کنید.

در حالی که افزودن بخش‌های جدید محتوا می‌تواند به زنده شدن صفحه زامبی کمک کند، سعی کنید مطالب را مختصر نگه دارید. از افزودن کلمات غیرضروری پرهیز کنید و جملات کوتاه را هدف قرار دهید.

اگر می‌توانید کلمه‌ای را بدون اینکه در معنی جمله تأثیر بگذارد، حذف کنید، اینکار را انجام دهید.

روش یافتن زامبی پیج

یکی از روش‌های مهم در پیدا کردن این صفحات مخرب استفاده از ابزار Google Search Console است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید کدام صفحات عملکرد مناسبی ندارند.

شما با استفاده از Google Search Console می‌توانید صفحات خود را مرتب کنید و مشاهده کنید که در 3 الی 4 ماه گذشته کدام یک صفحات سایت بازدیدی نداشته‌اند و با تغییراتی در آن، محتوایشان را نجات دهید تا به عنوان یک صفحه زامبی در گوگل شناخته نشود.

نحوه برخورد با صفحات زامبی

نحوه برخورد با زامبی پیج ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال برچسب‌های که استفاده نمی‌شوند و همین طور لینک‌های شکسته (همگی) باید حذف شوند. برای مقابله با Zombie Pages می‌توانید از چندین روش استفاده کنید که ما در این قسمت از مقاله آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

حذف کردن صفحه زامبی

در این روش تمام صفحات زامبی باید حذف شوند. از لینک‌های شکسته گرفته تا برچسب‌های بلااستفاده، اخبار تاریخ گذشته و حتی صفحات محصولات بدون فروش که باید حذف شوند.

سعی کنید هنگام پاک کردن صفحات، مطالب و محصولات آن صفحه را به صفحات مرتبط هدایت کنید، این روش را می‌توانید با استفاده ریدایرکت 301 که یک تغییر مسیر دائمی است، انجام دهید.

بروزرسانی

با آپدیت کردن محتواهای سایت خود، می‌توانید از به‌وجود آمدن این صفحات مخرب جلوگیری کنید. احتمالاً شما هم در صفحات سایت خود مطالبی را نوشته‌اید که چندین سال از انتشار آن می‌گذرد، در نتیجه آن محتوا دیگر طراوت و کاربرد گذشته را ندارد، به همین دلیل باید آن را بروزرسانی کنید.

محتواهای قدیمی را می‌توانید با افزودن اطلاعات جدید، تصاویر و ویدئوهای جدید، به‌روز نگه دارید.

آنالیز سایت

آنالیز و تحلیل کردن سایت یکی از عوامل مهم در سئو است. باید هر از چندگاهی صفحات سایت آنالیز شوند و با پیدا شدن صفحات زامبی، اقدام به پاک‌کردن آن‌ها کنیم.

آنالیز سایت برای جلوگیری از Zombie Pages

پاک کردن یک صفحه زامبی در سئو سایت شما بسیار مؤثر خواهد بود، در نتیجه هر چند وقت یکبار سعی کنید صفحات زامبی سایت خود را پیدا کنید. همچنین از عدم وجود Zombie Pages در نقشه سایت (XML) اطمینان حاصل کنید و در صورت وجود این صفحات، تغییرات لازم را در نقشه سایت اعمال نمائید.

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد زامبی‌ها هیچ ارزشی را برای کابران و همچنین سئو سایت ایجاد نمی‌کند؛ حتی از کیفیت بهینه سازی سایت نیز با وجود این صفحات کاسته می‌شود، در نتیجه با حدف این صفحات مخرب، به راحتی می‌توانید تحربه کاربری (UX) سایت خود را بهبود ببخشید و همچنین رتبه محتوای خود را افزایش دهید.

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مقاله به صورت کامل درباره صفحات زامبی گفته شد، نتیجه نهایی این است که گوگل، صفحاتی را که کاربران، از کلیک کردن بر روی آن‌ها منصرف می‌شوند، محتوای ضعیفی تلقی می‌کند و از آن‌ها بیزار است.

این صفحات باعث کاهش رتبه‌بندی صفحه مورد نظر خواهند شد و همچنین به سئو سایتتان نیز آسیب فراوانی وارد می‌کنند.

سعی کنید صفحات زامبی را از سایت خود دور کنید تا رتبه‌بندی سایتتان در نتایج گوگل بهبود پیدا کند و کیفیت بهینه‌سازی سایت شما را افزایش دهد.

امیدوارم با مطالعه این مقاله، اطلاعات مناسبی در رابطه با زامبی پیج کسب کرده باشید. سؤالات و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

منابع

linkody

forbes

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox