سئو کلاه سفید چیست و چرا باید ازآن پیروی کنیم؟

آخرین بروزرسانی: 28 فروردین 1400
سئو کلاه سفید چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

اگر یک سایت دارید و در حوزه سئو فعالیت می‌کنید، واجب و حیاتی است که بدانید سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید چیست.

اما این اصطلاحات دقیقاً به چه معنا هستند؟

کسانی که سئو کلاه سفید را انجام می‌دهند تلاش می‌کنند تا اصول اصلی گوگل را دنبال کنند و براساس قوانین موتورهای جستجو به دنبال بهینه سازی سایت خود هستند.

اما کسانی که از این قوانین پیروی نمی‌کنند ممکن است برای مدت کوتاهی از مزایای رتبه‌ های بالا برخوردار شوند، اما در نهایت با عواقب و مجازات‌های Google مواجه خواهند شد.

درست مانند کابوی‌هایی که برای متفاوت کردن “آدم‌های خوب” از “آدم‌های بد” کلاه سفید و کلاه سیاه پوشیده اند، “سئو کلاه سفید” و “سئو کلاه سیاه” نشانگر عملکردهای خوب و بد سئو هستند.

سئو کلاه سفید چیست؟

تکنیک‌های سئو کلاه سفید همان قهرمانان هستند، زیرا تکنیک‌هایی هستند که برای بهبود رتبه بندی صفحه نتایج موتور جستجو در شرایط خدمات موتورهای جستجو کار می‌کنند.

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه هم در واقع افراد شرور هستند، زیرا تکنیک‌هایی هستند که ممکن است رتبه بندی SERP بالاتری در سایت داشته باشند اما غیراخلاقی بوده و دستورالعمل‌های موتور جستجو را نقض می‌کنند.

کلاه سفید بر اساس استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلف برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو از طریق فاکتورهای مختلف رتبه بندی مانند بک لینک، مرتبط بودن کلمات کلیدی و غیره بنا شده است. اگرچه یک روند زمان بر را در بر می‌گیرد، اما نوید رشد پایدار را می‌دهد.

White Hat SEO

تکنیک‌های سئو کلاه سفید چیست؟

بنابراین اکنون که متوجه شدید سئو کلاه سفید چیست. بیایید در مورد برخی از تکنیک‌ها و روش‌های سئو کلاه سفید که به طور کلی پذیرفته شده اند صحبت کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید در سایت خود استفاده کنید و به مرور زمان سایت خود را بهینه کنید.

اما نکته‌ ای که باید درباره‌ تمام نبایدهایی که درباره عدم استفاده از کلمه کلیدی بدانید، مربوط به لینک‌های خارجی است. اگر در صفحات داخلی به صفحه ای، با کلمه ای غیر از کلمه کلیدی لینک بدهید به گوگل اعلام کرده اید که می‌خواهید آن صفحه با آن کلمه هم رتبه بگیرد.

حال به چند نمونه از تکنیک‌های کلاه سفید و تشریح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

کاربران انسانی را در اولویت قرار دهید

موضوعی که گوگل همیشه از شما انتظار دارد و از شما می‌خواهد این است که کاربران خود را در اولویت قرار دهید. اشتباهی که خیلی‌ها مرتکب می‌شوند و تلاش خود را تنها برای جلب رضایت ربات‌های گوگل می‌کنند و نه کاربران حقیقی.

در واقع، الگوریتم‌های گوگل برای پاداش دادن به سایت‌هایی طراحی شده اند که بتوانند نیاز‌های کاربران را پس از هر جستجوی آن‌ها برطرف کنند و آن‌ها را به جواب برسانند.

به همین دلیل SEO و UX دو رشته هستند که به هم پیوند خورده اند. بدون سئو، هیچ ترافیکی به سایت شما وارد نخواهد شد و بدون تجربه کاربری خوب، می‌تواند در کاهش رتبه بندی سایت شما تأثیر بگذارد. البته این فقط گوگل نیست که این را می‌خواهد زیرا کاربران نیز همواره چنین انتظاری از شما دارند.

آیا می‌دانستید 88% از کاربران پس از تنها یک تجربه ی بد، بعید است به سایت شما بازگردند؟

جلب اعتماد سخت است و در عوض ممکن است به سرعت از دست برود، پس تجربه بسیار خوبی به کاربران بدهید تا آن‌ها هم شما را به سایت‌هایی که نتایج ناخوشایندی را نمایش دادند، ترجیح دهند.

دسترسی را آسان کنید

پیمایش (Navigation) و چیدمان خوب سایت باعث می‌شود ربات‌های موتور جستجو راحت تر قسمت‌های سایت را بررسی کنند و بازدیدکنندگان شما نیز بتوانند به سرعت خواسته ‌های خود را پیدا کنند.

به عنوان مثال، تصور کنید برای بازدید خانه ای که قصد خرید دارید رفته اید، اگر همان ابتدا مشاهده کنید که آشپزخانه در اتاق خواب باشد و یا برعکس، طبیعتاً بازخورد منفی خواهد داشت و مورد پسند نیست.

درباره ی یک سایت با پیمایش خوب هم، این موضوع وجود دارد پس باید قسمت‌های سایت به صورت اصولی و قابل دسترس برای کاربر موجود باشد که این بخش مربوط به UI سایت شما می‌شود. افرادی که روش‌های سئو کلاه سفید را دنبال می‌کنند به این قسمت اهمیت زیادی می‌دهند.

UI UX در سئو

پیمایش ساده سایت به طور کلی سایت شما را در رتبه بندی جستجوی با کیفیت افزایش می‌دهد. همچنین به بازدیدکنندگان کمک می‌کند بدون کلافه شدن آنچه را که لازم دارند پیدا کنند.

لینک‌های داخلی به صفحات سایت

در این مرحله سئو کلاه سفید و کلاه سیاه تفاوت زیادی باهم ندارند. سئو کار کلاه سفید در این مرحله برای گرفتن لینک از صفحات داخلی ابتدا از وجود ارتباط بین صفحه مبدأ و مقصد مطمئن شده و سپس با استفاده از کلمه کلیدی بعنوان انکر تکست شده به صفحه مد نظر خود، لینک داخلی ایجاد می‌کند.

اما نکته ی لینک سازی داخلی در سئو کلاه سفید چیست؟

اگر یک محتوای 2000 کلمه ‌ای دارید و می‌خواهید چند لینک داخلی به دیگر صفحات خود بدهید، حداقل 2 تا 5 مورد کافی است و همینطور که گفته شد، به مانند لینک سازی خارجی باید به صورت طبیعی و اصولی این کار را انجام دهید در غیر این صورت از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده کرده اید.

موبایل فرندلی باشید

امروزه موتورهای جستجو به سایت‌هایی که براساس اصول ریسپانسیو طراحی شده اند اهمیت بیشتری می‌دهند. در گذشته گوگل و سایر موتورهای جستجو خیلی به موبایلی نبودن سایت‌ها اهمیت نمی‌دانند.

اما امروزه اوضاع تغییر کرده است. موتورهای جستجو نه تنها با موبایل فرندلی نبودن سایت کنار نمی‌آیند بلکه سایت‌هایی که این مورد را انجام ندهند را از نتایج جستجو حذف می‌کند.

سرعت سایت خود را افزایش دهید

سرعتِ سایت شما برای گوگل یک عامل رتبه بندی است. همچنین سرعت بارگذاری صفحات سایت شما مستقیماً بر UX سایت شما تأثیر می‌گذارد.

با توجه به پارامترهای کنونی و پیشرفت صنعت بهینه‌سازی سایت‌ها، منابع معتبر جهانی سرعت 1 ثانیه برای لود شدن یک سایت را بهترین حالت ممکن می‌دانند. اما استاندارد این مدت زمان 1 الی 3 ثانیه است. در واقع اگر بارگذاری سایت شما تا 3 ثانیه به طول بی‌انجامد شما هیچ مشکلی از این لحاظ ندارید.

سرعت سایت در سئو کلاه سفید
روش‌های سئو کلاه سفید

اگر سرعت بارگذاری سایت شما از 3 ثانیه بیشتر شود و تا 8 ثانیه طول بکشد شما باز هم در بازه استاندارد قرار دارید، اما به هر حال نرخ کمتری از ترافیک و بازدید کاربران را دریافت می‌کنید.

در صورتی که زمان بارگذاری به بیش از 10 ثانیه برسد یقیناً شما با مشکل مواجه می‌شوید و اگر تلاش نکنید که این مدت زمان را کاهش دهید، طولی نمی‌کشد که با مشکلات خیلی زیادی از سمت کاربران و موتورهای جستجو رو‌به‌رو شوید.

محتوای اصیل و ارزشمند ایجاد کنید

طبق گفته غولِ موتور‌های جستجو یعنی گوگل، “Content Is King” به معنای “محتوا سلطان است”. محتوای با کیفیت محتوایی است که به نفع خواننده و نه ربات‌های موتور جستجو است و این نکته مهمترین عنصر امروزی سئو است.

یکی از بهترین راه ‌ها برای رتبه بندی در گوگل نیز همین است. همیشه به یاد داشته باشید که محتوای با کیفیت سلطان است! قبل از تولید محتوا برای هر موضوعی ابتدا تحقیقات جامعی درباره ی کلمات کلیدی مربوط به آن موضوع انجام دهید.

انتخاب کلمه کلیدی

کلمات کلیدی یکی از ارکان بهینه سازی موتور جستجو هستند. آن‌ها مضامین، ایده‌ ها و موضوعاتی هستند که محتوای سایت شما بر اساس آن‌ها تولید شده است.

زمانی بود که گوگل به هوشمندی و دقتِ الآن عمل نمی‌کرد و برای نمایش نتایج به کاربران از محتواهایی که در رتبه ‌های اول قرار داشته اند استفاده می‌کرد، که صرفاً از کلمه کلیدی به تعداد انبوه و غیر منطقی استفاده می‌کردند.

این موضوع باعث شده بود تا اغلب کاربران از نتایج جستجو ناامید شوند و خطر کم شدن کاربران را برای گوگل در پی داشت؛ اما امروزه محتوایی که از بمباران کلمه کلیدی استفاده کند توسط گوگل اسپم به حساب می‌آید و مجازات قابل توجهی در پی خواهد داشت.

بنابراین برای انتخاب کلمات کلیدی وقت بگذارید و از پیشنهادات گوگل نیز استفاده کنید. راه ‌های زیادی برای شناختن کلمات کلیدی درباره‌ ی موضوعات مختلف وجود دارد اما یکی از ساده ترین و موثرترین‌ها، کمک گرفتن از گوگل است.

به عنوان مثال وقتی می‌خواهید محتوایی با موضوع “سئو کلاه سفید” بنویسید، وقتی این عبارت را در گوگل جستجو کنید، در پایینِ صفحه در دو ستون، کلمات مترادفی که کاربران در رابطه با اون موضوع جستجو می‌کنند نیز به شما نشان می‌دهد.

مترادف کلمات کلیدی

“روش‌های سئو کلاه سفید” و “سئو کلاه سفید چیست” و یا “سئو کلاه سفید نشانه چیست” را می‌توانید به عنوان پیشنهادهای گوگل برای کلمه کلیدی خود انتخاب کنید.

تحقیقات کلمات کلیدی شما، به شما می‌گوید کاربران بیشتر به دنبال چه چیزی هستند. بهینه سازی عنوان محتوا و توضیحات متا نیز بسیار موثر و مهم است. نادیده گرفتن یا دست کم گرفتن این قسمت‌ها کار بسیار اشتباهی است.

لینک سازی

لینک‌ها عامل مهم رتبه بندی برای صفحات شما هستند. با این حال، کیفیت لینک‌های شما از تعداد لینک‌های شما اهمیت بیشتری دارد.

سه عامل اصلی که کیفیت لینک‌های شما را تعیین می‌کنند اقتدار صفحه لینک دهنده، اقتدار سایتِ لینک دهنده و میزان مرتبط بودن محتوا هستند. اگر Google متوجه شود بک لینک‌های شما به صورت طبیعی نیستند، منجر به جریمه می‌شود و در رتبه بندی هم تأثیر زیادی خواهد داشت.

لینک سازی کلاه سفید
روش‌های سئو کلاه سفید

برخلاف تکنیک اسپم گرا در لینک سازی با روش‌های کلاه سیاه، که تلاش می‌کند بدون افزایش ارزش به محتوا یا افزایش تجربه کاربری به سایت، ترافیک را افزایش دهد، برعکس در روش‌های سئو کلاه سفید، آموزش به کاربران و ارائه محتوای ارزشمند است.

برخلاف تکنیک‌های کلاه سیاه، ایجاد لینک کلاه سفید کارسازتر است، بنابراین طراحان سایت و نویسندگان محتوا نیاز به تمرکز بر محتوای با کیفیت دارند، سپس لینک‌ها را برای تقویت ارزش سئوی صفحه متمرکز می کنند.

این نوع، لینک با کیفیت گرفتن است، به همین دلیل موتورهای جستجوگر مانند Google این عمل را برای رتبه بندی موتور جستجو در یک سایت پاداش می‌دهند.

در حالی که تکنیک‌های لینک سازی به روش کلاه سیاه به مانند دیگر مراحل، نتایج کوتاه مدت را ارائه می‌دهند، بک لینک گرفتن با روش‌های کلاه سفید در تلاش است تا در بلند مدت سایت شما را اعتبار دهد.

بنابراین لینک گرفتن از سایت‌ها باید اصولی و طبیعی بنظر برسد و اگر به یکباره شما صد لینک به صفحه خود طی چند دقیقه بدهید، از نظر گوگل مرتکب اشتباه و دور زدن قوانین شده اید و جریمه خواهید شد.

فعالیت در صفحات اجتماعی

یکی دیگر از روش‌های سئو کلاه سفید فعالیت داشتن در صفحات اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام و … است. با فعالیت در شبکه‌ های اجتماعی نه تنها لینک‌های بیشتری برای سایت خود می‌گیرید، بلکه جایگاه برندتان را نیز در ذهن مخاطب نیز تثبیت خواهید کرد.

قطعاً تا اینجا متوجه شدید که تفاوت مراحل سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید چیست. پس اگر تمام مراحلی که گفتیم را به همین شکل دنبال کنید، به عنوان یک سئو کارِ کلاه سفید به حساب می‌آیید. در غیر این صورت و با دور زدن گوگل، شما جزو دسته ی کلاه سیاه به حساب خواهید آمد.

تفاوت‌های بین سئوی کلاه خاکستری، سئوی کلاه سیاه و سئو کلاه سفید چیست؟

همانطور که گفتیم، هنگامی که از سئو کلاه سفید استفاده می‌کنید، از استراتژی‌های مورد قبول گوگل استفاده می‌کنید. در حالی که استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه نتیجه ی منفی خواهد داشت، زیرا این روش‌ها توسط گوگل ممنوع است و باعث می‌شود سایت شما را جریمه کند.

اما به غیر از این دو روش، سئو کلاه خاکستری نیز وجود دارد. سئو کلاه خاکستری ترکیبی از هر دو نوع استراتژی است. اگر روش‌های سئو کلاه سفید شما نتایج خوبی کسب می‌کند، ممکن است برای سرعت بخشیدن به روند استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری را در نظر بگیرید.

مقایسه سئو کلاه سفید با کلاه سیاه و کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری از استراتژی‌های مشکوکی استفاده می‌کند که توسط گوگل ممنوع نیست، اما می‌تواند در آینده سئوی کلاه سیاه به حساب بیاید. استفاده از این تکنیک‌ها توصیه نمی‌شود زیرا مانند ریسک راه رفتن روی طناب است.

وقتی فهمیدیم تفاوت بین سئو کلاه و سئو کلاه سفید چیست‌، همیشه بهتر است از روش‌های سئو کلاه سفید استفاده کنیم.

حتی اگر تاکتیک‌های کلاه سفید برای دستیابی به نتایج قابل توجه، وقت، تلاش و هزینه لازم دارند، با گذشت زمان، ریسک کم و پاداش بیشتری به همراه دارد چه برای گوگل و چه برای دیگر موتور‌های جستجو.

دلیل نرفتن به سمت سئو کلاه سفید چیست؟!!

عده ای از سئو کاران به دلیل عدم آگاهی از قوانین موتورهای جستجو به صورت ناخواسته به سئو کلاه سیاه روی می‌آورند که خب هرچه زودتر متوجه این موضوع شوند بهتر است و برای جبران وقت دارند.

اما عده ای دیگر (که روی صحبتمان با این عزیزان است) با وعده وعیدهای زیاد مبنی بر اینکه خیلی سریع می‌توانند یک سایت را به صفحه اول گوگل برسانند صاحبان مشاغل را هوایی می‌کنند!

پیشنهاد ما به شما این است اگر وقت کافی دارید، بهینه سازی سایت خود را خودتان با استفاده از مقالات سایت آکادمی پونک و همینطور آموزش‌های اینستاگرام ما، انجام دهید تا کسب و کار خود را تا در ابتدای کار اسیرِ جریمه های نسبتاً سنگین گوگل نکنید.

در آخر

اگر روی تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه سرمایه گذاری کنید، ممکن است در نهایت وضعیت خود را لکه دار کنید. اگرچه این دو روش می‌خواهند شما به یک نتیجه نهایی یعنی بدست آوردن برسید، بهتر است همیشه قوانین را رعایت کنید حتی اگر برای صعود به قله، احتیاج به زمان زیادی باشد.

تکنیک‌های سئوی کلاه سفید

حال که با روش‌های سئو کلاه سفید آشنا شدید و به طور کلی درک کردید تفاوت بین سئوی کلاه سیاه، کلاه خاکستری و سئو کلاه سفید چیست اگر با عقل و منطق تصمیم بگیریم، پوشیدن کلاه سفید خیلی زیبا تر و کار آمدتر نیز برای ما خواهد بود.

بنظر شما دلیل ترجیح دادن سئو کلاه سیاه به سئو کلاه سفید چیست؟

منابع

wordstream

webconfs

1 دیدگاه برای “سئو کلاه سفید چیست و چرا باید ازآن پیروی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *