افزونه یوست سئو چیست و چگونه کار می‌کند؟

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
افزونه یوست سئو چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

افزونه یوست سئو چیست؟

پلاگین یوست سئو یک افزونه ی مشهور وردپرس‌ ای است که برای کمک به وب‌مسترها برای بهینه سازی سایت وردپرسی‌ و امتیاز دهی به سئوی آن ساخته شده است.

در این مقاله قصد داریم به ویژگی‌های آن و آموزش یوست سئو بپردازیم. دو نسخه از Yoast وجود دارد – یکی نسخه ی رایگان و دیگری نیاز به پرداخت دارد (نسخه ی پریمیوم). معمولاً برای بیشتر سایت‌های کوچک، به راحتی می‌توانید آنچه را که نیاز دارید از نسخه رایگان دریافت کنید. سایت‌های بزرگتر می‌توانند از نسخه پولی آن استفاده کنند.

قبل از اینکه بگوییم افزونه یوست سئو چیست در اینجا به برخی از ویژگی‌ها که هر دو نسخه ی پلاگین یوست سئو ارائه می‌دهند اشاره می‌کنیم:

 • تنظیم عنوان سئو، URL و توضیحات متا
 • نکاتی برای بهینه سازی عنوان سئو، صفحه آدرس URL و متا دیسکریبشن
 • پیش نمایشی از چگونگی نمایش پست شما در نتایج جستجو و در تلفن همراه
 • تجزیه و تحلیل میزان استفاده از کلمات کلیدی
 • پردازنده ی لینک‌های داخلی
 • بررسی خوانایی

برخی از ویژگی‌هایی که نسخه ی پریمیوم پلاگین یوست سئو ارائه می‌دهد عبارتند از:

 • ابزاری برای تغییر مسیر
 • پیشنهاداتی برای لینک داخلی
 • پیش نمایش‌هایی از اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی
 • توانایی تمرکز روی چندین کلمه ی کلیدی

ویژگی ها

برای توضیح اینکه افزونه یوست سئو چیست ابتدا یکبار به طور کلی به ویژگی‌های پلاگین یوست سئو اشاره می‌کنیم و سپس در ادامه ی مقاله به تفصیل به شرح آن‌ها و آموزش یوست سئو خواهیم پرداخت.

 • Yoast SEO Premium به وسیله‌ی سئو و تجزیه و تحلیل خوانایی، هنگام نوشتن به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را هم برای Google و هم برای بازدیدکنندگان سایت خود بهینه کنید. از همین امروز محتوای بهتری تولید کنید!
 • با در نظر گرفتن مترادف و کلمات کلیدی مرتبط، به صفحه خود کمک کنید تا رتبه بهتری داشته باشد. Yoast SEO همچنین به شما نشان می‌دهد که چگونه این کلمات در صفحه ی شما توزیع شده‌ اند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ی چگالی کلمات کلیدی را مطالعه نمایید.
 • با افزودن داده‌ های Schema.org به روش صحیح، مطمئن شوید که Google، Bing، Pinterest و سایر پلتفرم‌ها دقیقاً از موضوع محتوای صفحه ی شما مطلع هستند. هر چه محتوای شما سریع‌تر ایندکس شود، نتایج غنی‌تر خواهد بود!
 • Yoast SEO مهم‌ترین صفحات شما را تحت نظر دارد و هنگامی که این صفحات به مدت شش ماه به روز نشده باشند به شما هشدار می‌دهد. Google محتوای تازه را دوست دارد!
 • افزونه Yoast SEO به شما در مورد چگونگی به نظر رسیدن صفحه‌تان در نتایج جستجو ایده‌ هایی می‌دهد؛ پس می‌توانید مردم را مجاب کنید تا کلیک کنند!
 • هنگام نوشتن محتوا، پیشنهاداتی برای لینک به سایر صفحات دریافت می‌کنید. Google این لینک‌های داخلی را دوست دارد و ممکن است با رتبه بندی بهتر به شما پاداش دهد.
 • Yoast از شما می‌پرسد که می‌خواهید با هر صفحه پاک شده چه کار کنید. به این ترتیب صفحات قدیمی به طور یکپارچه به صفحات جدید هدایت می‌شوند. همیشه بازدیدکنندگان و گوگل را از خود راضی نگه دارید.
 • یک مرور کلی از تمام صفحاتی که هیچ صفحه دیگری به آن‌ها لینک ندارد، داشته باشید. آن‌ها را لینک کنید تا Google بتواند پیدایشان کند.
 • پشتیبانی 24/7. تیم پشتیبانی آگاه Yoast دوست دارد شخصاً در هر سوالی که از طریق ایمیل می‌پرسید به شما کمک کند.
 • شما می‌توانید به طور خودکار یک فایل CSV ایجاد کنید که به شما نمای کلی از کلمات کلیدی، URL، نمره خوانایی و یا عنوان خود را ارائه می‌دهد. بنابراین آسان است که ببینید در مرحله بعد چه چیزی را باید بهینه کنید.

افزونه یوست سئو چیست و چگونه به سئوی سایت کمک می‌کند؟

حال بیاییم کمی بیشتر از ویژگی های یوست بگوییم و بیشتر با آموزش یوست سئو آشنا شویم.

بهینه سازی صفحه

بهینه سازی صفحه در افزونه یوست سئو چیست؟ در این بخش از آموزش یوست سئو ما قصد داریم بهینه سازی صفحه را به دقت شرح دهیم.

این مهم ترین کاری است که پلاگین یوست سئو انجام می‌دهد یوست اجازه می‌دهد. در صفحات و پست‌های وردپرسی خود عنوان و توصیفات بنویسید افزونه Yoast SEO همچنین به شما نشان می‌دهد صفحه ی شما در نتایج گوگل چگونه نمایش داده خواهد شد.

صادق باشیم بسیاری از افزونه‌ های وردپرس ای وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند عنوان و متا دیسکریپشن در پست‌ها و صفحات تان بنویسید اما ویژگی خوبی که درباره ی افزونه Yoast SEO وجود دارد این است که شما می‌توانید تمام اطلاعات متای صفحه را دست نخورده باقی بگذارید حتی اگر تصمیم بگیرید تم آن را عوض کنید.

آموزش افزونه Yoast سئو
افزونه یوست سئو چیست

رفع ایرادات محتوا

Yoast به شما مشکلات سئویی که در داخل داشبورد وردپرس شما پیدا می‌کند را نشان می‌دهد.

Yoast SEO Environment
مقاله افزونه یوست سئو چیست

بهینه سازی محتوا در افزونه یوست سئو چیست؟

برای آموزش یوست سئو ما این ویژگی را به چند بخش مختلف تقسیم ‌کرده‌ ایم:

خوانایی

این ویژگی به شما میزان خوانایی نوشته تان را نشان دهد و همچنین چند نکته برای ارتقای محتوای تان به شما پیشنهاد می‌دهد.

کلمات کلیدی

در این بخش شما به افزونه Yoast SEO کلمه ی کلیدیِ خود را می‌دهید و یوست به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را حول آن کلمه ی کلیدی داده شده بهینه سازی کنید.

Yoast SEO Plugin
آیا می‌دانید افزونه یوست سئو چیست؟

محتوای شاخص

منظور از محتوای شاخص در افزونه یوست سئو چیست؟

از جدیدترین ویژگی‌های افزونه Yoast SEO این است که به شما اجازه می‌دهد برای آن مشخص کنید که مثلاً فلان محتوا یکی از بهترین محتواهایی است که من تاکنون منتشر کرده ‌ام سپس پس از آن که شما پست‌های جدیدی را منتشر کردید یوست اطمینان حاصل می‌کند که این پست‌های جدید به محتوای بنیادی شما لینک می‌کند.

ابزارهای وب مستر

برای تأیید حساب Google Search Console خود می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید.

پیشرفته

در اینجا جایی است که می‌توانید برچسب “Noindex” را به صفحات و پست‌های خود اضافه کنید، برچسب‌های متعارف ایجاد کنید و حتی تنظیمات Robots.txt خود را تغییر دهید.

لینک‌های داخلی

این ویژگی یوست پریمیوم برای این ساخته شده است که لینک سازی داخلی را آسان‌تر کند.

ابتدا، شما یک پست وبلاگ می‌نویسید درست مثل آنچه که به طور معمول انجام می‌دهید. سپس پلاگین افزونه Yoast SEO صفحه ی شما را برای کلمات و عباراتی که می‌تواند به عنوان لینک داخلی در محتوای سایت شما استفاده شوند اسکن می‌کند.

Yoast منبع اصلی برای ایجاد نقشه ‌های سایت است .برای ساخت سایت مپ بسیاری از افزونه‌های مستقل در مارکت‌ها وجود دارند که می‌توانند به تنهایی برای شما سایت مپ تولید کنند اما چرا افزونه ی دیگری نصب کنیم تا وقتی که یوست کار را به خوبی انجام می‌دهد؟

افزونه یوست سئو وردپرس
افزونه یوست سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

ظاهر جستجو

در اینجا جایی است که می‌توانید بسیاری از تنظیمات سایت وردپرس ای خود را در سطح سایت تغییر دهید.

عمومی

در اینجا می‌توانید انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید عنوان صفحه خود و نام سایت خود را بنویسید.

همچنین می‌توانید تنظیمات SEO صفحه ی اصلیِ خود را از این صفحه، ویرایش کنید.

یوست سئو چیست
افزونه یوست سئو چیست + آموزش یوست سئو

انواع محتوا

به شما اجازه می‌دهد تا تنظیمات دیفالت را برای تمامی صفحات وردپرس اعمال کنید؛ به طور مثال شما می‌توانید تمام پست‌های خود را Noindex کنید.

طبقه بندی‌ها

ایجاد قوانین برای طبقه بندی صفحات وردپرسی، تگ‌ها و غیره.

ابزارها

در اینجا شما می‌توانید اطلاعات سئوی خود را وارد یا خارج کنید.( درون ریزی و برون بری )

یوست سئو چیست
افزونه یوست سئو چیست – قسمت‌های مختلف افزونه

وارد کردن داده از افزونه‌ های دیگر سئو

منظور از وارد کردن داده از افزونه‌ های دیگر سئو به افزونه یوست سئو چیست؟

اگر از افزونه‌ های دیگر سئو استفاده می‌کرده اید می‌توانید تنظیمات خود را به جای دوباره ایجاد کردن آن، به پلاگین افزونه Yoast SEO وارد کنید.

به منوی Tools در زیر تب SEO بروید و تنظیمات Import and Export را انتخاب کنید.

برای وارد کردن تنظیمات قبلی خود، آن‌ها را در تب Import and Export وارد کنید، یا از گزینه Import from other SEO plugins استفاده کنید.

اگر قبلاً از هیچ افزونه SEO استفاده نکرده اید، با خیال راحت می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید.

تنظیمات عمومی را پیکربندی کنید

قبل از اینکه آموزش یوست سئو را به جلوتر ببریم، configuration wizard را تکمیل کنید تا به پلاگین کمک کند تصمیم بگیرد چه نوع روش‌هایی را برای سئو فنی سایت خود انتخاب کنید.

از طریق داشبورد وردپرس خود، به بخش SEO -> General بروید. در تب Dashboard، روی لینک configuration wizard کلیک کنید.

افزونه سئو یوست
افزونه یوست سئو چیست و چه مزایایی دارد؟

سفارشی کردن ویژگی‌ها

اگر از ویژگی‌های دیفالت موجود احساس رضایت نمی‌کنید، می‌توانید از تب Features در زیر منوی General آن‌ها را فعال یا غیرفعال کنید.

پیکربندی یوست سئو
افزونه یوست سئو چیست و چگونه محتوا را بهینه می‌کند؟

برای تغییر تنظیمات کافیست روی دکمه روشن / خاموش کلیک کنید.

بهینه سازی محتوا با Yoast SEO Meta Box

پس از پیکربندی، متاباکس Yoast SEO را در زیر یا در کنار ویرایشگر پست خود مشاهده خواهید کرد. که از 3 بخش تشکیل شده است:

Content Optimization , Social and Advanced

بهینه سازی محتوا شامل یک پیش نمایش Snippet است که به شما امکان می‌دهد نحوه نمایش پست‌ تان در صفحه نتایج موتور جستجو را ببینید. می‌توانید عنوان Snippet را تغییر دهید، آن را ویرایش کنید و توضیحات متا را اضافه کنید.

بخش بهینه سازی محتوا همچنین دارای ویژگی‌های زیر است:

عبارت کلیدی تمرکز – قبل از بررسی تجزیه و تحلیل سئو، کلمات کلیدی تمرکز و مترادف آن را تعیین کنید.

تجزیه و تحلیل سئو – عملکرد کلی سئو پست شما را نشان می‌دهد. می‌بینید که لینک‌های داخلی و خارجی شما کافی هستند یا خیر، توزیع کلمه کلیدی و عبارت کلیدی چقدر خوب است و تگ alt تصاویر شما چقدر کارآمد است.

تجزیه و تحلیل خوانایی – طول پاراگراف‌ها و جمله‌ ها و خوانایی آن‌ها را بررسی می‌کند و به آن‌ها امتیاز می‌دهد.

محتوای شاخص – محتوای مهم شما را تجزیه و تحلیل کرده و ساختار کلی لینک شما را ارزیابی می‌کند.

Insight – بیشترین کلمات و عبارات مورد استفاده در محتوای شما را نشان می‌دهد.

نکته: اگر SEO خود را به خوبی انجام دهید، شاخص‌ها سبز می‌شوند. اما اگر آن‌ها نارنجی یا قرمز باشند، به این معنی است که مواردی وجود دارد که باید آن‌ها را بهینه کنید. در حین آموزش یوست سئو حتماً به این نکته هم توجه داشته باشید که برای سئوی محتوای خود اطمینان صد در صدی به این شاخص‌ها یا همان چراغ‌های یوست کافی نیست پس خیلی هم به آن‌ها اعتماد نکنید!

همانند ویرایش اسنیپت تب سوشال مدیا به شما اجازه خواهد داد تا پیش نمایشی از چگونگی نمایش پست‌ تان در فیس‌بوک یا توییتر و یا غیره داشته باشید و بتوانید عنوان و توضیحات را شخصی سازی کنید.

بخش Advanced جایی است که شما می‌توانید برخی از تنظیمات پیشرفته خود را شخصی سازی کنید.

می توانید لینک هایتان را فالو یا نوفالو قرار دهید توجه داشته باشید که حتماً هنگام پیکربندی این تب دقت کافی را به عمل آورید زیرا اگر به درستی انجام نشود ممکن است تاثیر منفی بر روی سئوی سایت شما بگذارد.

جمع بندی

اگر می‌خواهید به پتانسیل داشتن مخاطبان کارآمد دست یابید، پلاگین یوست سئو راه حل شماست.

افزونه Yoast SEO انجام دادن آن را آسان تر می‌کند استفاده از یوست برای بهینه سازی به وسیله آن می‌توانید بدون تلاش زیادی محتوای خود را ارتقا بخشید. در اینجا به طور خلاصه مطالبی که تحت عنوان آموزش یوست سئو در مقاله‌ ی افزونه یوست سئو چیست گفت شد آورده شده است.

 1. داده‌ها را از سایر افزونه‌های SEO وارد کنید – اگر قبلاً از افزونه‌های دیگر استفاده کرده اید، تنظیمات قبلی SEO خود را به Yoast SEO منتقل کنید.
 2. تنظیمات کلی را پیکربندی کنید – برای بهینه سازی روشهای SEO فنی خود، Configuration Wizard را دنبال کنید.
 3. ویژگی‌ها را سفارشی کنید – انتخاب کنید چه گزینه‌های دیگری را می‌خواهید فعال کنید، مانند تجزیه و تحلیل سئو یا نقشه سایت XML.
 4. با استفاده از متاباکس Yoast SEO محتوا را بهینه کنید – ببینید که محتوای شما برای SERP‌ ها چقدر بهینه شده است.

سوالات خود درباره ی افزونه یوست سئو چیست را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.

منابع

backlinko

hostinger

wpengine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *