آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست + 8 نکته طلایی

مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) فرایند سیستماتیک افزایش درصد بازدیدکنندگانی است که اقدامات مد نظر ما را انجام می‌دهند. در واقع به فرآیندی که باعث افزایش درصد نرخ تبدیل در قسمت‌های مختلف سایت شود، بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) می‌گویند.

تبدیل چیست؟

تبدیل، اصطلاح عمومی برای بازدیدکننده است که هدف سایت را کامل می‌کند. اهداف در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند. اگر از سایت خود برای فروش محصولات استفاده می‌کنید‌، هدف اصلی Macro conversions (تبدیل‌های کلان) است که کاربر را مُجاب به خرید کند.

تبدیل‌های کوچکتری وجود دارد که ممکن است قبل از اینکه کاربر تبدیل Macro را انجام دهد، آن‌ها را نیز دنبال کند. به عنوان مثال ثبت نام در سایت، که به آن Micro conversions گفته می‌شود. اگر هدف ما فروش خوب و بالا است، پس باید هر دو تبدیل (Macro و Micro) را تقویت کنیم.

نمونه هایی از تبدیل‌های Macro (کلان)

خرید یک محصول از سایت

درخواست قیمت

مشترک شدن در یک سرویس

نمونه هایی از تبدیل‌های Micro (کوچک)

ثبت نام در سرویس‌‌های ایمیل

ایجاد یک حساب کاربری

افزودن محصول به سبد خرید

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) چیست؟

ممکن است جمله‌ی زیر کمی سنگین به‌نظر بیاید؛ لطفا چندبار با دقت بخوانید.

به فرآیند آزمایشِ مداوم روی عناصر سایت برای فروش بیشتر (یا هر اقدامی که مد نظر است) را بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization می‌گویند. داشتن بهترین نرخ تبدیل به این بستگی دارد که عملیات بهینه سازی، کجا، برای چه محصولی و برای چه کسی انجام بگیرد.

فرمول نرخ تبدیل

فرمول نرخ تبدیل (Conversion Rate) را می‌توانیم این‌گونه تعریف کنیم: تقسیمِ (تعداد دفعاتی که کاربر خرید کرده بر ترافیک سایت) ضربدر 100

یعنی اگر 100 نفر از صفحه شما بازدید کنند و 10 نفر از آن‌ها محصول شما را بخرند‌، نرخ تبدیل شما 10٪ است. نرخ تبدیل عددی است که می‌توانیم در ابزار Google Analytics آنرا ارزیابی کنیم.

روش های بهینه سازی نرخ تبدیل

CRO در مقابل SEO

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو‌، فرآیند افزایش رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو است. هنگامی که سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو قرار می‌گیرد‌، افراد بیشتری می‌توانند کسب و کار شما را پیدا کنند‌. در نتیجه از سایت شما بازدید می‌کنند و نهایتاً محصولتان را خریداری می‌کنند.

در حالی که SEO بر افزایش بازدید سایت متمرکز است‌، CRO قصد دارد با تشویق کاربرانِ بیشتر، اقدامات بیشتری را رقم بزند. مثلا: ثبت نام در خبرنامه‌، تکمیل‌کردن فرم تماس، خرید محصولات و…

بنابراین CRO و SEO مقابل هم نیستند! بلکه همیشه باید با هم در نظر گرفته شوند. این در صورتی است که اغلب مردم، سئو و بهینه سازی نرخ تبدیل را به عنوان دو استراتژی کاملاً مجزا در نظر می‌گیرند.

چگونه SEO و CRO با هم همکاری می‌کنند

همانطور که در بالا ذکر شد‌، SEO به سایت شما کمک می‌کند تا رتبه بندی بهتری در نتایج داشته باشد. بنابراین باعث افزایش بازدید و در نتیجه افزایش فروش شما می‌شود.

اگر هدف شما فقط رتبه بندیِ بهتر در نتایج جستجو است، سخت در اشتباهید. شاید CRO در رتبه بندی سایت تاثیر نگذارد، اما هر عنصر از سایت شما باید پاسخی به سوالات کاربران باشد. یعنی نیاز کاربران را رفع کرده و آن‌ها را به مشتری‌شدن، نزدیک کند.

8 نکته طلایی برای بهینه سازی نرخ تبدیل

بازدید بالای سایت شما عالی است‌، اما این همه چیز نیست. در نهایت‌، اگر نتوانید کلیک‌ها را به خرید، تبدیل کنید‌، تجارت و کسب و کار شما شما رشد نخواهد کرد. اگر در تلاش برای افزایش نرخ تبدیل خود هستید‌، در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

1. پیدا کردن نقاط کم‌استفاده در سایت

اولین نکته برای بهینه سازی نرخ تبدیل این است که خود را به‌جای مشتری تصور کنید و به دنبال نقاط دارای اِشکال در سایت خود باشید. یعنی با استفاده از نقشه‌های حرارتی مثل (ابزار Hotjar) ببینید کاربرانتان کجاها کلیک کرده‌اند و چه قسمت‌هایی از سایت با استقبال کمتری از سوی آن‌ها مواجه شده است.

علاوه بر این‌، می‌توانید از طریق سایر نقشه‌های حرارتی (که اسکرول کاربران را آنالیز می‌کند) ببینید توجه کاربران به کدام قسمت‌های سایت جلب شده است. هنگامی که رفتار کاربران را درک کردید‌، می‌توانید با طراحی استراتژیِ درست، از CTA‌ها در بهترین نقاط سایتتان استفاده کنید.

2. استفاده از تصاویر و فیلم‌های باکیفیت

هنگام خرید آنلاین کالا‌، کاربران نمی‌توانند محصول را لمس کنند یا آن را امتحان کنند. تنها راه برای ایده‌گرفتن از تجربه‌ی کاربریِ محصول (UX)، استفاده از تصاویر حرفه‌ای و فیلم‌های جذاب است.

استفاده از تصاویر و فیلم‌های با کیفیت، می‌تواند به شما در جلب اعتماد کاربران کمک کند، که یکی از نکات مهم‌ترین عوامل بهینه سازی نرخ تبدیل است.

تصویر زیر، یک نمونه از صفحه‌ی معرفیِ محصول با تصاویر باکیفیت است.

3. توضیحات دقیق محصول

یک روش عالی برای بیان آنچه کاربران می‌توانند از محصول شما انتظار داشته باشند، نوشتن هرچه‌بهتر توضیحات است. هنگام نوشتن توضیحات محصولات خود‌، سعی کنید به‌درستی آن‌ها را معرفی کنید. از نوشتن توضیحات طولانی نترسید!

همیشه به خاطر داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و همیشه خود را جای آن‌ها قرار دهید. توضیحات محصول خود را به گونه ای بنویسید که بتوانید سوالات احتمالیِ آن‌ها را پوشش دهید.

4. نمایش نظرات مشتری

بررسی‌ها و نظرات کاربران، می‌تواند راهی عالی برای ارائه‌ی سندِ کیفیت محصول، به مشتریان شما باشد. کاربران شما از طریق خواندن نظرات مثبت، اعتمادشان برای خرید، جلب می‌شود. برای دستیابی به یک دیدگاه بی طرفانه‌، کاربران برای ارزیابی اینکه کالایی ارزش خرید دارد‌، به بررسی‌ها اعتماد می‌کنند.

بنابراین برای جلب اعتماد مخاطبان هدف‌، نظرات سایر کاربران، بسیار مهم هستند. وقتی در حال طراحی صفحه‌ی محصول هستید‌، مطمئن شوید بخشی را برای درج نظر مشتری اضافه کرده‌اید.

5. ساده‌سازیِ روند پرداخت

مطمئن شوید که روند خرید تا حد ممکن روان و آسان است. اگر مراحل پرداخت پیچیده باشد یا کاربران را گیج کند، ممکن است از ادامه‌ی خرید منصرف شوند.

بهترین کار برای ساده‌سازیِ روند پرداخت، کاهش صفحاتی است که کاربر، باید طی کند تا پرداخت، نهایی شود. در واقع هدف اصلیِ از بهینه سازی نرخ تبدیل، همین خریدِ نهایی کاربران است.

7. ارائه‌ی روش‌های مختلف پرداخت

روش‌های پرداختی که در سایت شما موجود است، می‌توانتد عاملی مهمی در تبدیل‌های شما باشند. به عنوان مثال‌، اعلام کنید کاربرانتان فقط از طریق کارت‌های اعتباری (به‌صورت آنلاین) می‌توانند خرید کنند. خب، ممکن است کسی بلد نباشد آنلاین پرداخت کند. تکلیف چیست؟

به همین دلیل علاوه بر پرداخت آنلاین، ایده‌ی خوب، این است که چندین گزینه برای پرداخت ارائه دهید. مثلا:

پرداخت نقدی هنگام تحویل کالا

پرداخت از طریق کارت به کارت

پرداخت از طریق بُن خرید

6. ارتباطات ایمیلی با کاربران

فرض کنید یک کاربر، محصولی را انتخاب کرده است و قصد خرید آن را هم دارد، اما فراموشی می‌کند خرید خود را نهایی کند، در چنین شرایطی شما می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره تلفنی که از کاربر گرفته‌اید، به او پیام دهید و خواستار تکمیل فرایند خریدش شوید. مطمئن باشید در اکثر مواقع، کاربر از این پیگیری شما استقبال خواهد کرد و این مسئله تاثیر زیادی در افزایش نرخ تبدیل شما خواهد گذاشت.

8. بهینه سازی سایت برای تلفن همراه

یکی از بزرگترین تغییرات در عصرِ تجارت الکترونیک تمایل کاربران به خرید، از طریق تلفن همراه است. بنابراین سایت شما باید برای موبایل بهینه شده باشد‌ تا بتوانید با چنین کاربرانی (که تعدادشان کم نیست) ارتباط برقرار کنید.

یعنی از ریسپانسیو بودن (یا واکنش‌گرا بودن) سایت خود مطمئن شوید. سایت شما در هر اندازه‌ای (از رایانه شخصی گرفته تا موبایل) باید یکپارچه و تمیز به کاربران، نمایش داده شود.

آماده هستید که بازدید کنندگان سایت خود را به مشتری تبدیل کنید؟

برای تبدیل ترافیک سایت خود به درآمد‌، باید روی نرخ تبدیل و بهینه سازی آن کار کنید. وقتی صحبت از تبدیل می‌رسد، حتی جزئی‌ترین موارد هم تاثیرگذارند.

در آخر

از این مقاله نتیجه گرفتیم که بهینه سازی نرخ تبدیل از اقدامات بسیار کلیدی و تاثیرگذار برای هر سایتی است. اما باید بدانیم افزایش نرخ تبدیل شما در یک شب، اتفاق نمی‌اُفتد. برای دیدن نتایج قابلِ توجه، باید تلاش خود را دوچندان کنید و صبور باشید.

راستی اگر سوالی در مورد بهینه سازی نرخ تبدیل همچنان در ذهنتان است، آن را با ما در میان بگذارید.

منابع
supermetrics
hotjar

5/5 - (2 امتیاز)