آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

آموزش حذف بک لینک‌های مضر + رفع جریمه گوگل

مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

تعریف Disavow Links در SEO‌ کنار گذاشتن لینک‌های مضر است، که به سایت شما هدایت می‌شوند. اگر احساس می‌کنید اینگونه است‌، برای حذف بک لینک‌های مضر و بازیابی رتبه خود‌، باید مراحل پایین را طی کنید. در صورت عدم استفاده از آن‌ها‌، در واقع شما از گوگل خواسته اید هنگام ارزیابی سایت شما، لینک‌های مضر را در نظر نگیرد.

حذف بک لینک‌های مضر در سئو

بگذارید قبل از همه چیز تعریفی از بک لینک داشته باشیم. بک لینک، لینکی است که کاربر را از یک سایتی به سایت دیگری هدایت می‌کند. همچنین از آن به عنوان لینک ورودی یاد می‌شود.

موتورهای جستجو مانند Google از بک لینک به عنوان سیگنال رتبه بندی برای سایت‌ها استفاده می‌کنند. اگر سایت‌های دیگر، کاربران را به سمت سایت شما هدایت می‌کنند‌، به این معنی است که آن‌ها به شما اعتماد دارند و به محتوای شما ایمان دارند.

لینک دهی با کیفیت خوب، از سایت‌های معتبر، در افزایش موقعیت رتبه بندی سایت شما نقش بسزایی دارد. داشتن یک رتبه بندی خوب‌، یافتن شما را در موتورهای جستجو برای کاربران آسان می‌کند.

لینک‌های مضر، هر وب مستری را آزار می‌دهد. در این مقاله‌، ما قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه از بک لینک مضر خودداری کنید. کلمه Disavow بسته به زمینه‌ ای که در چه موضوعی استفاده می‌شود می‌تواند معانی متعددی داشته باشد. فرهنگ لغت گوگل نشان می‌دهد که Disavow به معنای حذف کردن یا انکار است.

حذف بک لینک‌های مضر به معنای کنار گذاشتن بک لینک‌های مخرب، اشاره به سایت شما است. ما قصد داریم بیشتر اطلاعات مهمی ‌را که باید در مورد حذف بک لینک‌های مضر بدانید‌، پوشش دهیم. ما همچنین می‌خواهیم بدانیم که چگونه یک لینک را حذف کنیم.

در سال 2012‌، ابزار Google Disavow Links، به ابزاری ضروری، برای گردانندگان سایت و بازاریاب آنلاین تبدیل شده است. این تنها روش مثبتی برای کاهش خطرات بک لینک و حفظ سیگنال‌های خارج از صفحه است. در صورت استفاده صحیح از آن‌، ابزار حذف بک لینک‌های مضر به یک کانال ارتباطی یک طرفه با Google تبدیل می‌شود.

کاربرد گسترده تر ابزار Disavow Links و مقدار زیادی از داده هایی که این ابزار همچنان برای گوگل تولید می‌کند‌، همچنان یک منبع گمانه زنی است. هدف اصلی آن‌، حداقل از نظر اپراتور سایت‌، تفکیک سایت آن‌ها از پیج رنک PageRank است، که در غیر این صورت ممکن است دید جستجوی باکیفیت را پایین نگه دارد.

با این حال‌، هنگامی‌ که ابزار Disavow Links با سهل انگاری استفاده شود‌، می‌تواند برای رتبه بندی سایت در Google صدمه وارد کند.

حال به شرح موارد زیر می‌پردازیم:

1. زمان حذف بک لینک‌های مضر

همیشه اینطور نیست که بک لینک‌ها را حدف کنید. روند حذف بک لینک‌های مضر کاملاً خسته کننده و وقت گیر است. باید در نظر داشته باشید که فقط بک لینک‌های سمی ‌یا اسپمی‌ را حذف کنید. اگر هر بک لینک را حذف کنید‌، در نهایت به سایت خود آسیب می‌رسانید. بنابراین‌، مرتب کردن بک لینک‌های خوب و بد زمان بر است.

هنگام مشاهده تأثیرات زیر‌، زمان مناسبی برای حذف بک لینک‌های مضر است:

Ranking Drops:

وقتی متوجه افت ناگهانی رتبه و بازدید سایت خود می‌شوید.

کنسول جستجوی گوگل در نظارت بر رتبه و میزان بازدید شما کاملاً مهم است. شما باید به طور منظم روند این دو عامل را بررسی کنید.

اگر شاهد کاهش شدید رتبه و بازدید سایت خود شدید‌، ممکن است نشانه این باشد که Google برخی از بک لینک‌های غیر طبیعی را برای سایت شما نشانه گذاری کرده است.

وقتی Google این بک لینک‌های ناخواسته را نشانه گذاری می‌کند‌، ممکن است رتبه شما را پایین بیاورد‌، که بر بازدید از سیات شما تأثیر می‌گذارد. اگر تغییر کاملاً شدید است‌، باید انصراف از این لینک‌ها را بررسی کنید.

اقدام دستی:

هنگامی‌ که Google اقدام دستی را در سایت شما اعمال می‌کند.

اقدام دستی روشی است که Google از آن در لیست سیاه و حذف سایت‌هایی که دارای صفات ناخواسته هستند استفاده می‌کند. این کار کاملا کم یاب است‌، اما اگر این اتفاق بیفتد‌، Google به شما اطلاع می‌دهد.

برای بازگرداندن سایت خود‌، باید یک ابزار Disavow Links تهیه کنید و تمام لینک‌های اسپم شده Google را پاک کنید.

هرزنامه:

وقتی سایت شما با لینک‌های منفی SEO به هرزنامه تبدیل می‌شود.

هرزنامه نویسان در آنجا ممکن است تصمیم بگیرند که با اسپم کردن سایت شما با بک لینک‌های مضر‌، به رتبه بندی سایت شما آسیب بزنند. من می‌دانم که به نظر مخرب می‌رسد‌، اما شما باید انتظار هر چیزی که در فضای اینترنت رخ خواهد داد را در نظر بگیرید. وقتی این اتفاق می‌افتد‌، باید لینک‌های هرزنامه را حدف کنید.

Spammy Backlinks:

وقتی متوجه شوید بک لینک‌های اسپمی‌ از طرف نماینده SEO خود هستند.

استخدام یک جستجوگر برای ایجاد بک لینک برای سایت شما می‌تواند به بهبود رتبه و بازدید کمک کند. با این حال‌، برخی از آژانس‌های ناکارآمد سئو ممکن است بیشتر به شما آسیب برسانند.

سرانجام این آژانس‌های ناکارآمد سئو از روش‌های اسپمی‌ استفاده می‌کنند‌، که ممکن است منجر به حذف سایت شما شود. اگر چنین موردی را مشاهده کردید‌، باید قبل از نشانه گذاری و حذف سایت خود توسط Google‌، سریعاً از بک لینک Google صرف نظر کنید.

2. نوع بک لینک‌ها برای حذف کردن

برای افزودن لینک به سایت شما‌، باید آن لینک طبیعی و از یک منبع معتبر باشد. بک لینک‌های طبیعی به طور واقعی توسط سایر سایت‌ها ایجاد شده و کاربران را به دریافت اطلاعات بیشتر از شما راهنمایی می‌کنند.

در بک لینک طبیعی‌، شما به هیچ وجه دخالت نمی‌کنید. بک لینک به صورت داوطلبانه و واقعی توسط سایت دیگر انجام می‌شود. بعضی اوقات‌، لینک‌هایی پیدا خواهید کرد که باید آن‌ها را حذف کنید.

با این حال‌، باید توجه داشته باشید که هر بک لینک طبیعی نیست. برخی از بک لینک‌ها غیر طبیعی و سمی‌ هستند و می‌توانند صدمه بزنند و حتی منجر به از بین رفتن فهرست بندی سایت شما شوند.

برخی از اسپمرها، موتورهای جستجو را با ایجاد بک لینک غیرضروری برای ارتقا (Position) جایگاه رتبه بندی خود دستکاری می‌کنند.

بک لینک‌هایی که استفاده می‌کنید یا به دیگران اجازه می‌دهید سایت شما را اسپم کنند، فقط برای کسب رتبه بالاتر، به عنوان بک لینک غیر طبیعی شناخته می‌شوند. هنگامی ‌که از بک لینک‌های غیر طبیعی استفاده می‌کنید‌، کاربران وب را از دریافت اطلاعات ارزشمند از سایت‌های واقعی منع می‌کنید.

یک موتور جستجو مانند Google برای اطمینان از بازی جوانمردانه و از بین بردن فهرست مواردی که کارشان نقض کردن است‌، بررسی اعتبار لینک‌ها را انجام می‌دهد.

برخی از این دارندگان سایت‌های سمی ‌اگر به سایت شما بک لینک بدهند ممکن است شما را به دردسر بیندازند. بنابراین نظارت و حذف برخی از این بک لینک‌های سمی‌ برای شما بسیار مهم است.

3. نحوه حذف بک لینک‌های مضر

ابزار Disavow Links که می‌توانید آن را ابزار لینک‌های انکار نیز بنامید‌، برای حذف بک لینک‌های مضری خاص در سایت شما ساخته شده است. ابزار حذف بک لینک‌های مضر در Google یک ابزار خاصی است. بنابراین دسترسی به ابزار Disavow Links در کنسول جستجوی Google آسان نیست.

همانطور که در اوایل مقاله گفته شد ابزار Google Disavow Links در سال 2012‌، اکتبر ایجاد شد. این ابزار به عنوان بخشی از Google Search Console ادغام شد. برای جلوگیری از سوء استفاده از این ابزار‌، Google دسترسی به آن را کاملاً سخت کرده است.

Google آگاه است که مهاجمان سایبری مخرب می‌توانند با استفاده از این ابزار لینک‌های خوب سایت شما را از بین ببرند.

به روز رسانی جدید Google Search Console به طور خودکار ابزار ارائه نمی‌دهد. برای دسترسی به آن‌، باید یک ویژگی تأیید شده در Google Search Console داشته باشید. این بدان معناست که شما فقط می‌توانید از سایت متعلق به خود بک لینک بد، استفاده کنید. در اینجا شکل ظاهری آن به شرح زیر است:

Google این ابزار Disavow Links را ایجاد کرده است تا ناشران سایت به Google اطلاع دهند که از لینک‌های خاصی چشم پوشی می‌کنند و نباید از آن‌ها در رتبه بندی سایت خود استفاده کرد.

ابزار Disavow Links به نقض خط مشی‌های Google توسط ناشران کمک می‌کند. نقض شرایط Google ممکن است منجر به کاهش رتبه سایت شما‌، از دست دادن بازدید و حذف سایت شما شود.

گوگل همچنین در حال مبارزه با حملات SEO است. ابزار حذف بک لینک‌های مضر گام مهمی‌ است که Google برای اعمال و نظارت بر خط مشی‌های خود برداشت. این ابزار بارها در مبارزه با بک لینک‌های هرزنامه استفاده شده است.

بک لینک‌های منفی SEO که توسط مهاجمان مخرب شکل گرفته اند‌، می‌توانند به راحتی با استفاده از ابزار Disavow Links کنترل و مدیریت شوند. در صورت قرار گرفتن در چنین شرایطی به ابزار Disavow Links نیاز خواهید داشت.

هنگامی‌ که می‌خواهید سایت خود را از طریق یک اقدام دستی بازیابی کنید‌، ابزار Disavow Links نیز مفید است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار از همه بک لینک‌های بد یا هرزنامه صرف نظر کرده و به Google اطلاع دهید تا سایت را بازیابی کند.

به چندین دلیل می‌توانید از ابزار Disavow Links Google استفاده کنید. درصورتی‌ که Google به سایت شما اقدامی ‌دستی داده باشد یا بخواهید از نقض شرایط Google جلوگیری کنید‌، ممکن است خود را مستلزم به استفاده از این ابزار ببینید. این ابزار همچنین می‌تواند در مواقعی که سایت شما تحت حمله منفی SEO قرار دارد‌، مورد استفاده قرار گیرد.

دلیل آن مهم نیست‌، شما باید بدانید که چگونه یک لینک را حذف کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که باید برای حذف بک لینک‌های مضری مضر می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید:

ایجاد بک لینک:

اولین قدم تولید همه بک لینک‌های مرتبط با سایت شماست. این کار را می‌توان به سرعت با استفاده از کنسول جستجوی گوگل یا سایر سایت انجام داد. کنسول جستجوی Google به شما کمک می‌کند تا یک گزارش لیست مرتبط با سایت خود ایجاد کنید.

شناسایی:

لینک‌های ناخواسته یا مضر را شناسایی کنید. این فرآیند توسط کنسول جستجوی Google آسان تر شده است. شما می‌توانید بک لینک‌های نشانه گذاری شده را بر روی این ابزار مشاهده کنید.

Counter Check:

با این وجود‌، می‌توانید سایر لینک‌های برگشتی را از گزارش Back links بررسی کنید و آن‌ها را برای حذف کردن در نظر بگیرید. اگر بک لینک از یک سایت ناخواسته یا لینک‌های بی کیفیت است یا ممکن است بک لینک منجر به اقدام دستی علیه دامنه شما شود‌، می‌توانید این کار را انجام دهید.

فهرست بک لینک‌ها:

لینک‌ها را برای حذف کردن بررسی کنید. پس از شناسایی تمام بک لینک‌های اسپم شده‌، باید لیستی ایجاد کنید که به Google دستور دهد کدام لینک‌ها حذف شوند.

Disavow File Generator:

برای این روش می‌توانید از مولد فایل Disavow Links استفاده کنید. یک مولد فایل حذف بک لینک‌های مضر به شما کمک می‌کند تا یک فایل متنی ایجاد کنید و همه لینک‌های برگشتی حذف شوند.

مولد فایل‌های Disavow Links بسیاری در بازار وجود دارد‌، اما همه آن‌ها نتایج یکسانی را ارائه می‌دهند. برای اینکه Google مشکلات لینک‌ها را حل کند‌، باید آن‌ها را در یک متن ثبت کنید.

Upload File:

پرونده متنی لیست Disavow Links را بارگذاری کنید. هنگامی ‌که فایل متنی شما آماده است‌، اکنون می‌توانید آن را با استفاده از صفحه ابزار لینک‌های جدا کردن بارگذاری کنید.

4. خطرات حذف بک لینک‌های مضر

همانطور که قبلاً یاد گرفتیم‌، انصراف از لینک‌ها می‌تواند یک روند خسته کننده و روی حیله و تزویر باشد. گاهی اوقات تعیین اینکه کدام بک لینک نیاز به حذف کردن است، بسیار دشوار است.

اگر Google هیچ یک از بک لینک‌های شما را نشانه گذاری نکرده است‌، باید مراحل تحقیق را خودتان انجام دهید. ما توصیه می‌کنیم قبل از شروع به حذف بک لینک‌های مضر، از یک متخصص در این حوزه راهنمایی بگیرید.

بگذارید خطرات عدم پذیرش لینک‌ها را نیز بررسی کنیم:

ممکن است در نهایت از لینک‌های خوب صرف نظر کنید و موقعیت خوب خود را از دست دهید. بنابراین‌، هنگام شناسایی لینک‌های ناخواسته‌، باید احتیاط کنید.

آماده افت برای کاهش رتبه یا کاهش بازدید باشید، زیرا در تعیین موقعیت رتبه شما از بک لینک بد یا خوب استفاده می‌شود. قبل از اینکه Google بتواند بک لینک‌های غیر طبیعی را نشانه گذاری کند‌، ممکن است مدتی طول بکشد. اگر لینک‌های خوب را حذف می‌کنید‌، باید آماده پایین آمدن در رتبه بندی و بازدید باشید.

با این حال‌، بهتر است که ایمن باشید. اگر چشم پوشی از لینک‌های بد را نادیده بگیرید‌، بیشتر ضرر خواهید کرد. پس اگر لینک خوبی را حذف کنید‌، در آخر افت رتبه و ترافیک را تجربه خواهید کرد.

نتیجه گیری

امیدوارم به بیشتر سوالات شما در مورد حذف بک لینک‌های مضر پاسخ داده باشیم. اگر می‌خواهید رتبه و نام تجاری خود را ارتقا دهید بک لینک ضروری است. آن‌ها همچنین در ایجاد بازدید و ارتباط کاربران با سایت شما حیاتی هستند.

داشتن یک بک لینک خوب از یک سایت معتبر و با کیفیت بالا، ارزش بیشتری به رتبه شما اضافه می‌کند. با این حال‌، شما باید از بک لینک دادن به سایت‌های بی کیفیت و نظرات هرزنامه در یک وبلاگ خودداری کنید.

همچنین باید کل مراحل حذف بک لینک‌های مضری مضر از سایت خود را متجوجه شوید. در برخی موارد‌، لینک‌های نامناسب ممکن است از سایت‌هایی حاصل شود که هیچ آسیبی برای شما ندارند. بدون توجه به این موضوع‌، شما باید مشتاقانه تشخیص دهید که بک لینک مضر است یا خیر.

Google به طور مرتب شرایط خود را بروز می‌کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که در مورد مسائل مربوط به SEO بروز هستید. بروز بودن، شما را از عواقب اشتباهات قابل اجتناب نجات می‌دهد.

قبل از شروع فرآیند حذف کردن‌ بک لینک‌ها، باید بسیار محتاط باشید. باید بدانید که در صورت عدم پذیرش بک لینک‌های خوب‌، تأثیر منفی خواهد داشت. اگر بک لینک خوب را حذف کنید‌، احتمالاً رتبه خود را کاهش داده و میزان بازدید خود را از دست خواهید داد.

با این حال‌، باید بدانید که اگر از لینک‌های بد در سایت خود چشم پوشی کنید‌، با جریمه گوگل مواجه خواهید شد. اگر در مورد اعتبار یک سایت مطمئن نیستید‌، باید برای تأیید با Google مشورت کنید. یک ناشر مسئولیت پذیر باشید و از حذف نمایه سازی سایت خود جلوگیری کنید.

“ما گوش می‌دهیم”
آیا در مورد این مقاله نظرات و سوالاتی برای گفتن دارید؟ آن را می‌توانید با ما در میان بگذارید.

منابع

diib

searchengineland

5 / 5 ( 2 امتیاز )
خروج از نسخه موبایل