آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

لینک سازی در شبکه های اجتماعی و روش‌های آن

مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

بسیاری از سئوکاران، لینک سازی در شبکه های اجتماعی را نادیده می‌گیرند زیرا فکر می‌کنند بی فایده است. اما این درست نیست! اگر با SEO آشنایی کامل داشته باشید، این را درک می‌کنید که ساخت لینک چقدر مهم است.

هر متخصص سئو می‌داند که ایجاد لینک در سایت، کمک می‌کند تا رتبه بندی سایت در موتور جستجو افزایش یابد. البته، لینک‌ها و محتوای شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند، تا این اتفاق بیفتد.

مشکل این است که این روزها، همه برای لینک‌های سایتشان تبلیغ می‌کنند. اما کمتر کسی به بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا فکر می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم روش‌های معتبر لینک سازی در شبکه ‌های اجتماعی را بررسی کنیم.

قبل از اینکه به توضیح مراحل آن بپردازیم، بگذارید به شما بگویم چرا باید از لینک سازی در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. بک لینک در سوشال مدیا، راهی عالی برای ایجاد لینک است. یک نظرسنجی که در ماه ژوئن توسط SEMrush انجام شد، گزارش داد که لینک دهی یکی از عوامل مهم رنکینگ به حساب می‌آید.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی نه تنها به شما در رتبه بندی کمک می‌کند، بلکه می‌توانند حتی در بین موقعیت اول و دوم نتایج جستجو نیز، تفاوت ایجاد کنند.

وقتی از متخصصان سئو، در مورد اینکه از کدام روش‌ها بیشترین استفاده را برای ساخت لینک دارند، سوال شد و بیشتر پاسخ‌‌ها، بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا بود و وقتی از آن‌‌ها سوال شد که بزرگترین چالش‌‌ها برای ایجاد لینک چیست، موارد زیر را نام بردند:

جالب است بدانید حتی افراد حرفه‌ای نیز با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کنند!

حال بیایید بررسی کنیم که چگونه بک لینک گرفتن در سوشال مدیا را شروع کنیم.

1- لینک سازی در شبکه های اجتماعی با پروفایل‌های اجتماعی و محتوای سایت

روش شماره یک کارشناسان سئو برای لینک سازی در شبکه‌ های اجتماعی، قرار دادن آدرس سایت‌های خود در پروفایلشان است.

مرحله ی بعد برای بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا، به اشتراک گذاشتن محتوای سایت شما در شبکه ‌های اجتماعی است. این‌ها یک سری اصول برای بک لینک گرفتن در سوشال مدیا هستند. هرگز اصول را دست کم نگیرید!

سعی کنید که همه پروفایل‌هایتان در بستر هر شبکه ی اجتماعی ای که استفاده می‌کنید، به روز باشد و لینکی به سایت خود در همه ی آن‌‌ها قرار دهید.

برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی پروفایل‌هایی که دارید را، در نظر داشته باشید، مانند:

به عنوان مثال، در فیس‌بوک می‌توانید در مکان‌های زیر به سایت خود لینک بدهید:

سپس صفحات دیگر شبکه ‌های اجتماعی خود را مرور کرده و لینک‌هایی به عکس‌های کاور، بیوگرافی، تصاویر، توضیحات و غیره را در آن‌‌ها قرار دهید. در مرحله بعد، مطمئن شوید که محتوای با کیفیت سایت خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید.

صفحات وب شما باید به گونه‌ای تنظیم شده باشند که هم شما و هم مخاطبان شما، بتوانید به راحتی، محتوا را در شبکه ‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

هرچه محتوای شما، اشتراک اجتماعی بیشتری داشته باشد و به اصطلاح بیشتر Share شود، به همان اندازه بیشتر قابل رویت خواهد بود.

2- جمع آوری نظرات مشتریان

یکی دیگر از روش‌های لینک سازی در شبکه های اجتماعی جمع‌آوری نظرات مشتریان است که بسیاری از مزایای مشابه نظرات سایت را برای شما به ارمغان می‌آورد.

چگونه این امر منجر به بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا می‌شود؟

3- دنبال کردن هواداران خود

یک راه ساده برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی، پیگیری افرادی است که از شما یا برند شما، در شبکه‌های اجتماعی نام می‌برند.

هدف این کار ایجاد رابطه با شخصی است که به وضوح از شما آگاه است.

می‌توانید از این طریق برای جذب مخاطبان آن‌‌ها و دریافت لینک از آن‌‌ها استفاده کنید.

از آنجا که آن‌‌ها قبلاً خودشان با میل خود، از شما نام برده اند، دریافت لینک از آن‌‌ها بسیار آسان است.

4- بازیابی مجدد لینک‌ها

بازیابی لینک‌ها، یافتن مکان‌هایی است که شما باید در آن‌‌ها لینک می‌شدید. شاید لینک از دست رفته باشد، یا شاید آن‌‌ها سعی کرده باشند به شما لینک دهند، اما به هر دلیلی لینک خراب شده باشد.

غلط املایی، بهم ریختگی و شلوغی، پیدا نکردن URL مناسب و دلایل دیگری وجود دارد، که ممکن است لینک شما از بین برود.

می توانید افرادی را که سعی کرده اند از طریق شبکه ‌های اجتماعی به شما لینک دهند پیگیری کرده و با آن‌‌ها ارتباط برقرار کنید.

گزینه دیگر لینک سازی در شبکه های اجتماعی یافتن افرادی است که شما را منبع قرار داده اند و به یکی از پروفایل‌های شبکه‌ های اجتماعی شما لینک می‌دهند. می‌توانید با آن‌‌ها تماس بگیرید و از آن‌‌ها بخواهید در عوض، به سایت اصلی شما لینک دهند.

روش عالی دیگر برای بک لینک گرفتن در سوشال مدیا جستجوی عکس معکوس (Reverse Image Search) است.

افرادی وجود دارند که از شبکه‌ های اجتماعی شما تصاویری برداشته و در سایتشان پست می‌کنند اما به شما لینک نمی‌دهند. می‌توانید به سادگی با آن‌‌ها ارتباط برقرار کرده و از آن‌‌ها بخواهید که، آن عکس را به شما نسبت دهند.

5- نام بردن از اینفلوئنسر‌ها یا برند‌‌ها

اساس شبکه ‌های اجتماعی درباره ایجاد روابط است، چه در هنگام تلاش برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی یا غیره، تفاوتی ندارد. هدف ما تاثیر گذاری بر روی ویراستاران و مدیران وب است و این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه درست شروع کنید و به دنبال ساخت روابط باشید.

در دراز مدت، این روابط می‌تواند به ایجاد لینک کمک کند. ایجاد روابط در شبکه‌ های اجتماعی به همان آسانی هم که به نظر می‌رسد نیست؛ بلکه باید طبیعی باشد و به روشی صادقانه اعمال شود.

به این ترتیب می‌توانید برای بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا تلاش کنید، زیرا این ارتباطات فقط از طریق مخاطبانی حاصل می‌شود که به شما اعتماد دارند.

 “طعمه گذاری Ego” یکی از ساده ترین استراتژی‌های ایجاد لینک است.

محتوای طعمه Ego، مثالی از چگونگی روانشناسی انسانی و بازاریابی است که می تواند در هم تنیده شود و نتایج بسیار شگفت انگیز و پردرآمدی را به ارمغان آورد.

اینفلوئنسرها و دارندگان سایت می‌خواهند به دلیل موفقیت‌ها، محصولات و مهارت‌هایشان شناخته شوند. با به اشتراک گذاشتن این موارد با مخاطبان خود، آن‌ها را وادار می‌کنید تا مطالب شما را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند و حتی از سایت خود به آن لینک دهند.

این یک استراتژی عالی برای دریافت نتایج چشمگیر در، لینک سازی در شبکه های اجتماعی است، به خصوص اگر هرم اعتماد را درک کنید و از آن در استراتژی محتوای خود استفاده کنید.

نحوه کار اینگونه است:

این موارد به مخاطب این امکان را می‌دهد که شما را باور کند و شما را دوست داشته باشد.

هنگامی که آن‌‌ها را به سمت خود جذب کردید، از آن‌‌ها دعوت کنید تا پست شما را در شبکه‌ های اجتماعی به اشتراک بگذارند و به همین سادگی شما لینک سازی در شبکه های اجتماعی را انجام داده اید. همینطور از مردم بخواهید تا برای شما پست مهمان ارسال کنند.

از مزایای این روش عبارتند از:

شبکه های اجتماعی فقط مکانی برای اشتراک مطالب، از سایت شما نیستند. آن‌‌ها همچنین یک رسانه برای تولید محتوا نیز هستند. برای ایجاد پادکست، وبینار، آموزش ویدئویی و موارد دیگر می‌توانید از شبکه ‌های اجتماعی استفاده کنید. هر بار که این کار‌ها را انجام می‌دهید، باید آن را به سایت خود لینک کنید.

بنابراین وقتی که افراد آن را به اشتراک می‌گذارند، لینک سازی به سایت شما نیز انجام خواهد گرفت. در این حالت، محبوبیت ویدیو در حال افزایش است. 85٪ مخاطبان اینترنت ایالات متحده تماشای فیلم به صورت آنلاین را ترجیح می‌دهند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تولید ویدیو میزان بازدید و میزان Share شدن پست شما را افزایش می‌دهد.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی از طریق یوتیوب

صفحه ی About در YouTube

انجام این کار دو مزیت دارد. اول، شما یک جایگاه برجسته در مورد صفحه خود دارید و احتمال اینکه افراد روی آن کلیک کنند تا به وبلاگ شما منتقل شوند زیاد است.

مزیت دوم این است که وقتی که مردم به صفحه کانال YouTube شما وارد می‌شوند، این لینک‌‌ها در زیر تصویر هدر شما نمایش داده می‌شوند.

به دلیل مجاورت این دکمه با دکمه ی اشتراک گذاری، مورد توجه بسیاری قرار خواهد گرفت. این نوع لینک سازی در شبکه های اجتماعی، به قدری مفید است که واقعاً ارزش داشتن آن را دارد.

توضیحات ویدئو

هر ویدئو دارای یک سری توصیفات است. در حالی که ممکن است شما آن را نبینید، اما یک لینک، که قابل کلیک کردن دارد، در آن قرار گرفته است.

سعی کنید این لینک را در 25-50 کلمه اول توضیحات ویدیوی خود بیاورید.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی از طریق اینستاگرام

لینک پروفایل شما

شما می‌توانید لینکی به پروفایل اینستاگرام خود اضافه کنید. ترجیحاً به آن ایموجی‌‌هایی که، توجه مردم را به آن جلب می‌کند، اضافه کنید.

استوری‌های اینستاگرام

استوری‌های اینستاگرام اکنون به شما امکان می‌دهند لینک‌‌ها را هنگام ایجاد آن‌‌ها اضافه کنید. اما این لینک دائمی نیست و از بین می‌رود.

اگر استوری‌ ای را ایجاد کرده ایید که مربوط به موضوعی ویژه است، لینک را به صورت Call To Action برای آن قرار دهید.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی از طریق توییتر

ممکن است توییتر به همان محبوبیت که قبلاً بوده، نباشد. اما این پرنده (لوگو توییتر)، هنوز نمرده است. بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانید چند لینک از توییتر دریافت کنید:

فیلد سایت توییتر شما

هنگام تنظیم حساب‌ خود، حتماً سایت خود را در آن وارد کنید تا به عنوان لینک قابل کلیک، در صفحه پروفایل شما نمایش داده شود.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی از طریق بیو توییتر

شما در پروفایل توییتر خود یک صفحه دارید. اما همچنین می‌توانید یک لینک در بیوگرافی 160 کاراکتری خود نیز داشته باشید، این کار به شما امکان می‌دهد که پیوند خود را دو بار به اشتراک بگذارید!

چرا این کار مهم است؟

زیرا نه تنها به شما این امکان را می‌دهد تا دو لینک مختلف برای سایت خود به اشتراک بگذارید، بلکه لینک موجود در بیوگرافی شما مانند نتایج جستجو در مکان‌های دیگر در Twitter نشان داده می‌شود.

توییت‌های عکس و ویدیوی شما

آیا تا به حال به آن جعبه عکس و فیلم توجه کرده اید؟

همان جعبه ای که عکس‌‌ها و فیلم‌‌ها را در توییت‌‌ها به اشتراک می‌گذارید، ایجاد می‌شود. اگر عکس و فیلم را در توییتر به اشتراک می‌گذارید، حتماً لینکی به سایت خود اضافه کنید. به این ترتیب، وقتی کسی روی یکی از عکس‌ها کلیک کند، URL سایت شما نیز برایش باز می‌شود.

چگونه کلیک‌هایی را که از بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا دریافت می‌کنیم، ردیابی کنیم؟

ساده ترین راه برای ردیابی، بک لینک‌ گرفتن در سوشال مدیا به وسیله ی Google Analytics است.

Google Analytics می‌تواند به شما بگوید که به طور مثال از پروفایل LinkedIn خود، از هر یک از بخش‌های اطلاعات تماس، پروژه‌‌ها و نشریات به سایت خود، چند کلیک دریافت کرده اید.

شما می‌توانید این اطلاعات را، به ترتیب مراحل زیر پیدا کنید:

Acquisitions > Campaigns > All Campaigns

در آخر

لینک سازی در شبکه های اجتماعی، یک روش بسیار کارآمد در لینک سازی است، که اغلب به آن توجهی نمی‌شود. روش‌های زیادی برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی وجود دارد مانند نام بردن از اینفلوئنسرها و برندها و یا قرار دادن لینک در پروفایل خود در یوتیوب، اینستاگرام، توییتر و غیره.

مردم دائماً روی لینک‌ها کلیک می کنند و سایت‌های جدیدی را در پیدا می‌کنند. اگر بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا را نادیده بگیرید، بخش بزرگی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

در صورت نیاز، می‌توانید نحوه ساخت بک لینک رایگان را مطالع کنید، تا بیش تر متوجه اهمیت ایجاد بک لینک شوید.

آیا شما از روش بک لینک گرفتن در سوشال مدیا استفاده می‌کنید؟ در چه نرم افزارهایی لینک سازی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

منابع

neilpatel

matthewwoodward

5 / 5 ( 2 امتیاز )
خروج از نسخه موبایل