راه های کسب درآمد در منزل بدون سرمایه اولیه

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
راه های کسب درآمد در منزل
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

برخلافِ سال‌ها پیش که کسب درآمد اینترنتی بسیار دور از انتظار و غیر واقعی بود، اکنون روش‌هایِ کسب درآمد در منزل به صورت اینترنتی در حال افزایش است.

به نظر می‌رسد با افزایش بیماریِ همه گیر کرونا و با افزایش نرخ از دست دادن مشاغل، توجه بیشتر مردم به این سمت جلب شده است! تنها مشکل اینجاست، شما از کجا باید بدانید کدام شغل سود دهی خوبی دارد و شغل مناسبی است؟

جای نگرانی نیست چون ما همه ی این کارها را در این مقاله برای شما انجام داده ایم. در ادامه به معرفیِ برخی از این مشاغل خواهیم پرداخت.

روش‌های کسب درآمد در منزل چیست؟

1. درآمد از طریق تایپ و ویراستاری

کاری بسیار ساده است که به هیچ مهارت و تخصص خاصی احتیاج ندارد. فقط با داشتن یک رایانه بدون هیچ ابزار خاص یا هزینه ی اضافی، این کار را به سادگی در خانه می‌توانید انجام دهید.

تایپ کردن برای کسب درآمد در منزل، باید صحیح، اصولی و سریع باشد؛ پیشنهاد می‌کنم ابتدا سعی کنید به صفحه کلید مسلط شوید و روزانه تمرین کنید.

یک تایپیست بهتر است با نحوه ی نگارش و نوشتن انوع متون نیز آشنایی داشته باشد، سعی کنید با خواندن یک مقاله و کتاب معروف به نحوه ی نگارش وعلایم نگارشیِ آن‌ توجه کنید.

البته باید گفت که این کار، درآمدِ آنچنانی ندارد. برای یافتن پروژه و کسب درآمد در منزل از طریق تایپ می‌توانید از طریق سایت‌های مختلف یا از طریق شرکت‌هایی که نیاز به تایپ دارند، اقدام کنید.

کسب درآمد از طریق ویراستاری

ویراستاری نیز مانند تایپ کردن، یکی دیگر از کارهای ساده برای کسب درآمد در منزل است. در ویراستاری متن‌ها به حالت بهینه درمی‌آیند. منظور از بهینه این است که ممکن است بخش‌هایی از مطلب برای اینکه به حالت مفیدتری دربیاید کم ‌و زیاد شوند، یا علائم نگارشی، نکات دستوری و املایی در آن تصحیح شود.

ویراستاری دارای ابعاد مختلفی است و یک متن از لحاظ موارد زیر ویرایش می‌شود:

 • ویرایش محتوا و متن
 • بیان و لحنِ نوشته
 • درستی حقایق موجود در متن
 • نظم و آراستگی متن
 • نکات دستوری
 • علائم نگارشی و املاء

پس اگر می‌خواهید به ویراستاری بپردازید باید به اصول ویرایش در بخش‌هایی که گفته شد عمل کنید.

شما با انتخاب این شغل همیشه در حال یاد گرفتن و آموختن هستید و به قولی “هم فال است و هم تماشا!”

به طور کلی دو نوع ویراستاریِ علمی و ویراستاریِ نگارشی وجود دارد؛ می‌توانید هر کدام را که علاقه دارید برای کسب درآمد در منزل انتخاب کنید.

2. درآمد از طریق ترجمه

اگر به زبانی دیگر علاوه بر زبان مادریِ خودتان تسلط دارید، به سادگی می‌توانید پروژه ای برای ترجمه کردن بگیرید و در خانه بدون نیاز به سرمایه ی اولیه و ابزار کارِ خاص، درآمد کسب کنید. ترجمه ی آنلاین یکی از بهترین مشاغل برای افراد علاقه مند به زبان و روش خوبی برای کسب درآمد در منزل است.

برخلاف آموزش زبان به عنوان یک زبان خارجی، ترجمه می‌تواند انعطاف پذیری و آزادی مالی بیشتری به شما بدهد؛ مانند سایر مشاغل محبوب فریلنسری (کار کردن از راه دور).

در این روشِ کسب درآمد در منزل، شما می‌توانید انتخاب کنید با چه کسی کار کنید، از کجا کار کنید، چه زمانی کار کنید و حتی چقدر درآمد داشته باشید. در نظر گرفتن کار ترجمه به عنوان یک حرفه، گزینه ای عالی برای افراد خانه دار و همچنین سایر افراد است.

شما با این کار در حالی که وقت برای مراقبت از خانواده و عزیزانتان دارید می‌توانید درآمد مناسب و معقولی نیز داشته باشید.

کسب درآمد از طریق ترجمه ی متن‌ها

3. طراحی لوگو

اگر فتوشاپ بلد هستید، یا به یکی از برنامه های ویرایش عکس تسلط دارید، می‌توانید با روش‌هایی که برای شما توضیح خواهم داد برای خودتان به راحتی کسب درآمد در منزل داشته باشید.

راحت ترین راه برای پول درآوردن از فتوشاپ، طراحی لوگو است. حتی اگر در حد متوسطی هم به فتوشاپ مسلط هستید، کار شما راه می‌افتد.

حتماً شما هم افراد زیادی را، که برای کسب و کارشان به لوگو احتیاج دارند، دیده اید. برخی برای این کار مهارتی ندارند، شما می‌توانید با کمی خلاقیت این کار را برای آن‌ها انجام دهید.

حالا من برای شما پیشنهاد بهتری دارم که می‌توانید درآمد بیشتری را از میان شغل‌های گفته شده، کسب کنید. این حرف را طبق تجربه ی طولانی‌ام در این مسیر به شما می‌گویم.

اما باید کمی حوصله به خرج دهید تا ابتدا شما را کامل با این شغل و چگونگی کسب درآمد در منزل با این شغل آشنا کنم و راه و روشِ رسیدن به موفقیت را به شما نشان دهم. ادامه ی این مقاله ی بسیار مفید را از دست ندهید چرا که ممکن است بتوانید حرفه و زندگی خود را تغییر دهید!

4. تولید محتوا

صد در صد می‌دانید محتوا به چه چیزی می‌گویند! تولید محتوا، نوشتن برای پست‌ها یا تولید عکس‌های مرتبط یا تولید فیلم، با توجه به موضوع مورد نظر شما را در بر می‌گیرد.

همانطور که گفتم تولید محتوا انواع مختلفی دارد؛ مثل محتوای متنی، محتوای ویدیویی، محتوای صوتی، محتوای تصویری و غیره، اما من می‌خواهم از ساده ترین و در عین حال پول سازترین نوعِ تولید محتوا، که تولید محتوای متنی است را برای شما توضیح دهم.

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی در واقع نوشتن یا جمع آوری و ویرایش اطلاعاتی است که از طریق مقاله های روز در سایت‌های معتبر از طریق ترجمه به دست می‌آید. (منظورم مقاله علمی و دانشگاه نیست!)

با گفتن این حرف ممکن است شما فکر کنید این روشِ کسب درآمد در منزل سخت باشد و برای این کار باید نویسنده ای با مهارت باشید، اما من به شما می‌گویم که خیالتان راحت باشد.

اصلاً کار پیچیده ای قرار نیست انجام دهید و نیازی به استعداد عجیب و غریب و خاصی ندارید. بلکه مهارتی است که می‌توانید به سادگی فراگیرید و تا آخر عمر از آن برای پول درآوردن و کسب درآمد در منزل استفاده کنید.

شما می‌توانید محتوای متنیِ خود را از طریق پیدا کردن مقالات مختلف معتبر و ترجمه ی مقالات خارجی پیدا کنید. ممکن است این ترس به سراغ شما بیاید که در ترجمه هم مهارت آنچنانی نداشته باشید: نگران نباشید Google Translate با شماست!

کسب درآمد از طریق تولید محتوای متنی

بهترین کار برای شروع چیست؟

ابتدا یک طرح کلی و برنامه ریزی کلی برای تولید محتوایی که می‌‎‌خواهید انجام دهید، ایجاد کنید.

منظور از طرح کلی، برنامه ریزی برای پرداختن به هدف و موضوع اصلی در مطلب‌مان است که به بهتر شدن محتوا کمک می‌کند. این طرح کلیِ شما به دو دلیل اصلی به محتوای شما کمک می‌کند:

 • شما را مجبور می‌کند تا تمام افکار خود را به صورت سازمان‌یافته روی کاغذ بیاورید (و نه نوشتن هر چیزی که در ذهن شماست). همچنین روند نوشتن را سریع می‌کند.
 • طرح کلی باعث ایجاد ساختار بهتری برای محتوای شما می‌شود. دلیل آن این است که یک طرح کلی به شما امکان می‌دهد، محتوای خود را از نگاهی دیگر ببینید و این هنگام نوشتن غیرممکن است.

بعلاوه چون طرح کلی دارید، محتوایِ نهاییِ شما به تمام نکات عمده ای که شما قبل از شروع نوشتن آن‌ها را تعیین کرده اید، خواهد پرداخت.

چگونه می‌توانید یک طرح کلیِ مفید ایجاد کنید؟

استراتژی‌های تولید محتوای متنی در خانه و کسب درآمد در منزل:

 • از محتوایِ قبلی استفاده کنید که به خوبی انجام شده است.
 • از یک نمونه استفاده کنید، بیشتر نویسندگان حرفه ای محتوا از نمونه هایِ اثبات شده استفاده می‌کنند.
 • استفاده از محتوایی با موضوعات پر طرفدار
 • ترجمه مقاله خارجی (پیشنهاد می‌کنیم)

استراتژی‌های تولید محتوای متنی برای کسب درآمد

علاوه بر آن، برای این روش کسب درآمد در منزل، محتوای شما باید خوانده شود. سعی کنید:

1. محتوای خود را زیبا، غنی و سرگرم کننده نگه دارید

موضوع شما هر چیزی که باشد، باید توجه مخاطبان را جلب کند و آن‌ها را حفظ کند؛ در غیرِ این صورت، آن‌ها روی چیز دیگری کلیک می‌کنند! نحوه ی جلب توجه دیگران به قالبی که با آن کار می‌کنید هم بستگی دارد. سعی کنید پاراگراف‌های خود را کوتاه نگه دارید و از جملات کوتاه و مستقیم استفاده کنید.

تجربه نشان داده است که مخاطبان اکنون حوصله ی حتی نگاه کردن به متن‌ها و جملات طولانی را ندارند، چه برسد به خواندن!

علاوه بر آن می‌توانید پستی داشته باشید که توسط نویسنده های برجسته دنیا نوشته شده باشد؛ اما اگر خواندن آن پست برای مخاطبان سخت باشد و متن سنگین باشد ممکن است هیچکس آن را نخواند. دقت کنید که متن محتوا باید آسان و صریح باشد.

با 2 تا 3 میلیون پست که هر روز در اینترنت منتشر می‌شود، نمی‌توانید چیزی تکراری منتشر کنید و انتظار موجی از بازدیدکنندگان را داشته باشید، پس محتوای شما باید جدید باشد.

محتوای شما نمی‌تواند فقط سرگرم کننده باشد، بلکه مخاطب باید حس کند که چیزی به معلوماتش اضافه شده و وقت خود را تلف نکرده است و حس خوبی پس از خواندن پست به سراغش بیاید.

تولید محتوا و کسب درآمد در منزل از طریق آن واقعا کار سختی نیست، فقط باید استارت کار را بزنید و می‌بینید که چگونه در این کار غرق شده اید، بقیه ی چیزها ناخودآگاه به سراغ ذهن شما می‌آیند.

2. فرآیند گام به گام را در آن بگنجانید

بیشتر مطالب به صورت پراکنده و کلی در اینترنت وجود دارند. اگر شما مجموعه ای از نکات را به صورت مرحله ای و پله پله تنظیم کنید، بلافاصله محتوای شما برای مخاطب بسیار آسان تر می‌شود.

مطلب شما باید به صورت متمرکز و کوتاه و پله پله باشد که خواننده از متن نترسد! سعی کنید از مثال‌ها استفاده کنید: مثال‌ها فهمیدنِ مطالب شما را آسان تر می‌کنند. به همین دلیل است که ما مطالب خود را با مثال‌های زندگی واقعی بیان می‌کنیم.

3. محتوا را به روز نگه دارید

یک مثال قدیمی و از مد افتاده می‌تواند مطلبی عالی را از خط خارج کند. من توصیه می‌کنم حداقل سالی یک بار برگردید و محتوای قدیمی خود را ویرایش و به روز کنید. ویرایش دوباره، تاثیر بسیار زیادی در بهبود مطالب دارد.

4. متن را قابل اعتماد کنید

برای اینکه افراد بتوانند محتوای شما را به اشتراک بگذارند و بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، ابتدا باید به آن اعتماد کنند. گرچه عوامل طراحی در میزان اعتماد مردم به محتوای شما بستگی دارد، اما نوشتن شما نیز نقش زیادی دارد.

ممکن است بپرسید که برای قابل اعتمادتر شدن محتوا و کسب درآمد در منزل از طریق تولید محتوا چه کاری باید انجام داد؟

 • از دستور زبان درست استفاده کنید و قواعد و اصول نگارش برای یک مقاله را رعایت کنید.
 • عنوان و مقدمه ی جذاب انتخاب کنید: بیشتر بازدید کنندگان فقط 15 ثانیه به خواندن مقاله می‌پردازند. با چنین مقدار کوتاهی از زمان، عنوان و مقدمه ی شما فوق العاده مهم است تا مخاطب را سریعا جذب کنید.
 • از عناوین کوتاه بین 5-8 کلمه ای استفاده کنید. کمی احساس به عناوین خود اضافه کنید.
 • از مقدمه های کوتاه استفاده کنید و گرنه مخاطب خود را می‌پرانید! تقریبا 4-8 جمله یِ کامل کافی است.
 • تحقیقات و منابع داشتن نشان می‌دهد که شما می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید.

بعد از همه ی این‌ها باید بدانید که محتوای متنی در کنار تصاویرِ مرتبط بازخورد بهتری دارند و جذابیت متن را برای خوانده شدن دو چندان می‌کنند.

عکس‌ها باعث سهولت انتقال مطالب به مخاطب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد بازدید از شبکه های اجتماعی که در آن از تصاویر استفاده می‌کنند لایک و کامنت و بازخورد بیشتری دریافت می‌کنند.

همه ی نکاتی که برای شما بیان کردم، جزئی از سئو و از وظایف یک سئوکار است. می‌خواهید بدانید سئوکار به چه کسی می‌گویند؟

برای کسب درآمد در منزل و داشتن درآمد از طریق تولید محتوا خواندن موارد زیر خالی از لطف نیست.

 • در استفاده از تصاویر خلاقیت خود را به کار بگیرید.
 • موضوع واضحی داشته باشید.
 • باید بین عکس و متن شما ارتباط وجود داشته باشد.
 • عکس‌ها می‌توانند احساس را منتقل کنند و بازدید از سایت را افزایش دهند.
 • تصاویر قابل فهم و به یاد ماندنی هستند.
 • حواستان به نور عکس، کنتراست و رنگ‌های مکمل باشد.
 • از ویرایش زیاد عکس دوری کنید.
 • قانون کپی رایت را رعایت کنید شما نمی‌توانید از هر عکسی که در اینترنت می‌بینید استفاده کنید.
 • به اندازه و ابعاد و کیفیت عکس توجه کنید.
 • اگر لوگویی دارید حتما آن را به عکس اضافه کنید و سعی کنید از لوگوهای ظریف استفاده کنید.
 • اگر رنگ لوگو متضاد با تصویر است و باعث شلوغی بیش از حد تصویر می‌شود، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

در آخر

شما می‌توانید هر کدام از شغل‌هایی که بالا ذکر شد را انتخاب کنید. همه ی این شغل‌ها فریلنسری هستند و می‌توانید کسب درآمد در منزل داشته باشد.

همچنین می‌توانید سایت یا صفحه ای در شبکه های اجتماعی برای خودتان راه اندازی کنید و طبق اصول مقاله نویسی در سایت و برای خودتان یک رزومه درست کنید، تا مهارت خود را به کارفرمایان نشان دهید.

اگر کمی هم به تایپ و ویرایش متن، ترجمه و ویرایش عکس تسلط و یا علاقه دارید معطل چه چیزی هستید؟ حتماً تولید محتوا را امتحان کنید، ولی سعی کنید باهوش باشید و از مرجع مناسبی برای یاد گرفتن این مهارت استفاده کنید.

منابع

backlinko

blog.hootsuite

entrepreneur

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox