تکنیک‌های سئو خارجی و بررسی تکنیک‌های آن

آخرین به‌روزرسانی: 11 بهمن 1399
آموزش سئو خارجی
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

اگر می‌خواهید محبوبیت سایت خود را افزایش داده و ترافیک گسترده ای به سایت خود هدایت کنید، پس حتماً به تکنیک‌های سئو خارجی نیاز دارید.

برای اینکه بدانید سئو خارجی چیست، همانطور که از نامش پیداست، سئو خارجی یا Off-Page SEO به اقداماتی که در خارج از سایت شما انجام می‌شود اشاره دارد. اقداماتی که نهایتاً بر رتبه بندی شما در صفحات نتایج موتور جستجو تأثیر می‌گذارد.

پس با ما در ادامه آموزش سئو خارجی همراه باشید و در ادامه با تکنیک‌های سئو خارجی نیز آشنا شوید.

بیشترِ جستجوهای کاربران به دو دلیل انجام می‌شود: یافتن اطلاعات (پرس و جوی اطلاعاتی) یا یافتن اطلاعات و خرید (پرس و جوی تجاری). اگر یک سایت فروش دارید، شما به هر دو نوع کاربر احتیاج دارید. آن‌هایی که به دنبال اطلاعات هستند و حتی آن‌هایی که مایل به خرید هستند.

در دنیای بهینه سازی موتور جستجو، موتورهای جستجویی مانند Google و Bing از الگوریتم‌های پیچیده ای برای تعیین رتبه بندی سایت شما در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP)، استفاده می‌کنند.

یکی از راه‌ های افزایش بازدید، بهینه سازی سایت شما است، که بیشتر براساس محتوای موجود در صفحه و اقدامات خارج از صفحه است. در این مقاله به شما توضیح می‌دهیم، تکنیک‌های سئو خارجی چیست.

تکنیک‌های سئو خارجی یا Off-Page SEO

برای افزایش امتیاز سئو Off-Page طبیعتاً باید تکنیک‌های سئو خارجی را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید، از این بابت نگران نباشید، زیرا کاربردی ترین اقدامات برای بهینه سازی Off-Page SEO را در ادامه مقاله برای شما جمع آوری کردیم اما پیش از آشنا شدن با آن‌ها، بیایید راجع به نکاتی صحبت کنیم.

پیش از آن که به سراغ تکنیک‌های سئو خارجی برویم، باید بدانیم سئو چیست. اگرچه ممکن است شما همه چیز را درباره‌ ی سئو بدانید، زیرا هنگامی‌ که شما وارد این پست شده اید، حتماً از قبل می‌دانید که سئو چیست و چگونه کار می‌کند، فقط قصد داریم یک تصویر سریع از سئو در ذهن شما ترسیم کنیم.

SEO یک زبان کاملاً متفاوت و انحصاری است که توسط بازاریابان و مدیران سایت برای برقراری ارتباط با موتورهای جستجو استفاده می‌شود. به زبانی دیگر سئو یک پل ارتباطی است بین انسان‌ها و ربات‌ها. سئو با دوستی، اعتبار، اصالت، کیفیت، شفافیت، بهینه سازی، تنوع و موارد دیگر ادغام می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر با سئو آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله سئو چیست نگاهی بیاندازید.

Off-Page SEO

دسته بندی سئو

سئو به سه دسته اصلی: سئو داخلی، سئو تکنیکال و Off-Page SEO تقسیم می‌شود. اما اغلب افراد سئو را بین انواع و فنون اشتباه می‌گیرند. انواع آن شامل سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری است و فنون سئو به سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال تقسیم می‌شود، که قبل از شروع تکنیک‌های سئو خارجی باید به سئو داخلی و تکنیکال هم نگاهی داشته باشیم.

سئوی خارجی چیست

سئو داخلی

انجام فعالیت بهینه سازی داخلی سایت، برای گرفتن رتبه بهتر در نتایج موتور‌های جستجو است. در بازاریابی اینترنتی همه چیز از سئو داخلی آغاز می‌شود.

تعریف دقیق On-Page SEO عمل بهینه سازی صفحات سایت برای کسب رتبه بالا و بدست آوردن ترافیک طبیعی است. برخلاف باور عمومی ‌دیگر، سئوی داخلی به بهینه سازی متا تگ‌ها و تولید محتوا خلاصه نمی‌شود و برای بدست آوردن نتایج خوب، بهتر است که همیشه در حال بررسی سئو داخلی خود باشید.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال به بهینه‌سازی ‌سایت از نظر فنی اشاره می‌کند. برخلاف Off-Page SEO یا سئو داخلی، بیشتر کارهایی که در سئو تکنیکال می‌کنیم؛ مرتبط با موتور جستجو، مسائل فنی سایت، ربات‌ها، کدهای نشانه گذاری و… هستند. بسیاری از افراد، سئو تکنیکال و سئو خارجی را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند که ما قصد داریم با سئو خارجی این مورد را هم برطرف کنیم.

تکنیک های سئو خارجی

هدف اصلی اجرای سئو تکنیکال در سایت، آماده کردن سایتی است که در مرحله اول برای ربات‌های موتور جستجو به راحتی قابل درک و بررسی باشد و در مرحله دوم سایتی که ساختار مناسب و بی نقصی داشته و کاربر از بودن در سایت و کار کردن با بخش‌های مختلفش، راضی باشد.

سئو خارجی

از آنجایی که در این پست قصد داریم به آموزش تکنیک‌های سئو خارجی بپردازیم، توضیح مفصل تری راجع به این قسمت می‌دهیم. همانطور که گفتیم، سئو خارجی مربوط به اقداماتی است که در خارج از سایت شما انجام می‌شود تا رتبه شما را در SERP بهبود ببخشد. یک مطالعه اخیراً بیان کرده است که Off-Page SEO تا 75٪ از موفقیت در سئو را تشکیل می‌دهد.

به بیانی دیگر می‌توان گفت که Off-Page SEO به سادگی، به Google و دیگر موتورهای جستجو درباره آنچه مخاطبان درباره سایت شما فکر می‌کنند، گفته می‌شود.
برخی اوقات با افرادی روبرو می‌شویم که وقتی از آن‌ها میپرسیم سئوی خارجی چیست، فکر می‌کنند فقط لینک سازی را شامل می‌شود. اما این افراد سخت در اشتباه هستند، زیرا فاکتورهای زیادی به عنوان سئوی خارجی لحاظ می‌شوند. حال ببینیم اهمیت سئو خارجی چیست.

دلیل اهمیت سئو خارجی چیست؟

با استفاده از تکنیک‌های سئو خارجی، شما سعی می‌کنید به خوانندگان و موتورهای جستجو خود ثابت کنید که سایت شما قابل اعتماد، معتبر و مرتبط است و می‌تواند محبوب باشد. مزایای ناشی از تکنیک‌های Off-Page SEO کم نیست، بیایید چند مورد را ذکر کنیم: افزایش رتبه بندی، افزایش PageRank، بازدید بیشتر، شناخته شدن در شبکه های‌ اجتماعی و خیلی مزایای دیگر که در ادامه بیشتر آشنا می‌شوید.

خیلی از سایت‌ها به دلیل بی اهمیت شناختن سئو خارجی، حتی با وجود داشتن محتواهای خوب و با کیفیت، رتبه ‌ی خوبی بدست نمی‌آورند. این به دلیل عدم وجود لینک سازی، فعالیت در شبکه ‌های اجتماعی، وبلاگ نویسی و غیره است.

On-Page SEO فعال است، در حالی که سئو خارجی به نوعی منفعل است، زیرا بعد از اینکه شما برای ارائه کیفیت منحصر به فرد اقداماتی انجام می‌دهید، در بلند مدت به شما نتیجه می‌دهد.

از نظر نتیجه، آنچه در خارج از صفحه اتفاق می‌افتد، مهم‌تر و ارزشمندتر از آنچه در صفحه است. داشتن یک محتوای کاملاً غنی، تازه و یک سایت کاربر پسند مهم است، اما بدون لینک گرفتن، فعالیت در شبکه اجتماعی و اشتراک گذاری، بی معنی و بی فایده است.

تکنیک‌های سئو خارجی

لیستی از بهترین تکنیک‌های سئو خارجی که به شما کمک می‌کند رتبه خوبی در موتورهای جستجوی محبوب، همچون Google ،Bing و Yahoo داشته باشید، آماده کردیم که حتماً به کارتان خواهد آمد و در واقع به شیرین ترین قسمت از آموزش سئو خارجی رسیدیم.

 • لینک سازی
 • Social Bookmarking
 • فعالیت در انجمن
 • وبلاگ نویسی
 • ارسال مقاله
 • پرسش و پاسخ
 • ارسال تصویر
 • ارسال اینفوگرافیک
 • ارسال فیلم

لینک سازی

بک لینک قلب سئو خارجی است. موتورهای جستجو مانند Google و Bing از لینک‌ها به عنوان نشانه ‌های خاصی برای محتوای با کیفیت استفاده می‌کنند. پس تاثیر بک لینک در سئو سایت بسیار پر اهمیت است و حتی می‌توان گفت مهمترین قسمت سئو خارجی است.

تلاش برای ایجاد لینک هم، البته به ظهور آنچه امروز به عنوان سئو کلاه سیاه شناخته می‌شود، کمک کرد. گاهی اوقات، افراد چنان مایل به جمع آوری لینک‌ها هستند که شروع به بازی با آتش می‌کنند. به عنوان مثال سراغ خرید بک لینک می‌روند، که حرکتی کاملاً غیر اصولی و اسپم است.

What is Off-Page SEO
آموزش سئو خارجی

عاقلانه ترین حرکت، تمرین برای ایجاد بک لینکِ طبیعی است. بهترین راه برای این کار این است که محتوای شما شایسته لینک باشد، که در این صورت لینک‌ها به طور طبیعی به دست می‌آیند. لینک سازی باید برا مبنای کیفیت باشد، نه کمیت.

بسیاری از کارشناسان سئو تمایل دارند این مورد را فراموش کنند. به دنبال لینک‌های با کیفیت بالا بروید. هر مقاله ای مربوط به آموزش Off-Page سئو هم بخوانید، حتماً از اهمیت لینک سازی در آن صحبت شده است.

Social Bookmarking

سایت‌های خاصی وجود دارند که به ما امکان می‌دهند، لینک URL سایت یا صفحاتی از سایت خود را در آنجا ذخیره و به اشتراک بگذاریم. به این سایت‌ها سایت‌های Social Bookmarking می‌گویند.

به فرآیند نشانه گذاری، در این سایت‌ها نیز Social Bookmarking گفته می‌شود. Social Bookmarking یکی از تکنیک‌های سئو خارجی است که در آن لینک سایت یا صفحات خود را در سایت‌های سوشیال بوک مارکینگ ذخیره می‌کنیم.

این روند از سال 1996 آغاز شد و در سال 2003 معروف تر شد. در این سایت‌ها امکان به اشتراک گذاری بوک مارک‌ها توسط کلمات کلیدی مانند هشتگ در توئتیر وجود دارد. به این صورت، چنین بوک مارک‌هایی توسط افراد دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود. این مورد جزو تکنیک‌هایی از Off-Page SEO است که زیاد بهش توجه نشده، اما جزو مراحل جالب و مهم آموزش سئو خارجی است.

سایت‌های نشانه گذاری اجتماعی یکی از بهترین روش‌های استفاده Off-Page SEO، برای ایجاد بک لینک و تبلیغ سایت است. وقتی صفحه سایت یا پست وبلاگ خود را، در بهترین سایت‌های نشانه گذاری اجتماعی، که دارای DA و PA خوب است علامت گذاری می‌کنید، بازدید زیادی از صفحات سایت خود به دست می‌آورید.

فعالیت در انجمن

ارسال مطالب در تالار گفتمان روش دیگری برای ایجاد بک لینک با کیفیت برای سایت شماست. در انجمن‌های مربوط به سایت و تجارت خود شرکت کنید و با آن انجمن ارتباط برقرار کنید.

اگر موضوعات مرتبط با مطلب شما در آن انجمن موجود نبود، موضوعاتی را ایجاد کرده و به سوالات افراد پاسخ دهید و پیشنهادات و توصیه ‌های خود را ارائه دهید.

وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی به خودی خود برای سایت شما سودمند است، چرا که شما می‌توانید به انتشار مطالبی مرتبط باسایت خود اقدام کنید و مطالب را با دیگران به اشتراک بگذارید و در مورد خدمات و محصولات خود توضیحاتی را به دیگران ارائه دهید.

موتورهای جستجو نیز برای سایت‌هایی که به طور منظم و مداوم به انتشار مطالب جدید اقدام می‌کنند ارزش بالایی را قائل می‌شوند و امتیازات ویژه ای را برای آنان در نظر می‌گیرند.

وبلاگی مرتبط با سایت خود بسازید و چکیده ای از مطالب سایت خود را در آن جا به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال، پستی تحت عنوان تکنیک‌های سئو خارجی داریم، می‌توانید چکیده ای از این پست را در وبلاگ منتشر کنید و به پست اصلی موجود در سایت لینک کنید.

تاثیر وبلاگ نویسی در سئوی خارجی

ارسال مقاله

محتوای خود را، در سایتی که از اعتبار بالایی برخوردار است و می‌توان مقاله را به صورت رایگان در آن منتشر کرد، ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما بی نظیر و با کیفیت باشد. محتوای بی کیفیت، محتوایی است که برای ربات‌های موتور جستجو نوشته شده است و نه کاربران. بهترین مقالات موجود در سایت خود را انتخاب کنید و ارسال کنید.

پرسش و پاسخ

روی این مرحله تمرکز ویژه ای داشته باشید. پرسش و پاسخ، از راه ‌هایی هست که می‌تواند بسیار در کسب اعتبار سایت شما تأثیر داشته باشد.

می‌توانید برای محتوای خود با آی پی‌های مختلف کامنت بگذارید و بحث چالشی ایجاد کنید. در همین حین دیگر افرادی که پست شما را می‌خوانند هم شروع به نظر دادن می‌کنند و به همین راحتی شما یکی از ترفند‌های مهم سئو خارجی را دنبال کردید.

سئو خارج سایت

ارسال تصویر

اشتراک تصویر راهی آسان برای تبلیغ سایت شما، بدون محتوای متنی است. تصویر یا عکس خود را در سایت‌های محبوب به اشتراک بگذارید. قبل از ارسال تصاویر، حتماً تصویر را با برچسب Alt بهینه کنید و بررسی کنید که تصاویر یا عکس‌ها از عنوان، توضیحات و برچسب‌های مناسبی برخوردار هستند یا خیر.

ارسال اینفوگرافیک

اینفوگرافیک تصویری است که مانند نمودار نشان داده می‌شود و برای نشان دادن اطلاعات یا درک سریع و آسان مخاطبان از آن استفاده می‌شود و استفاده از آن‌ها روز به روز بیشتر هم می‌شود. اینفوگرافیک‌های خود را در سایت‌های ارسال اینفوگرافیک ارسال کنید و لینک‌های مرجعی به سایت بدهید.

ارسال فیلم

اگر می‌خواهید فیلم‌های خود را محبوب کنید، در سایت‌های رایگان و همچنین بهترین سایت‌های ارسال ویدیو با عنوان مناسب، توضیحات، برچسب‌ها و لینک‌های سایت، خود ثبت کنید.

به عنوان مثال فیلمی درباره‌ ی تکنیک‌های سئو خارجی دارید، می‌توان این ویدئو را در سایت‌هایی که از این قبیل ویدئو ها را دارند، قرار داد و تأثیر خوبی برای ترغیب کاربر دارد، که تصمیم بگیرد پست شما را ببیند.

در آخر

تفاوت‌هایی میان سئو داخلی و خارجی وجود دارد. اما برای موفقیت در این عرصه، شما باید در در هر دو مورد بهترین باشید. اگر محتوای خوب و کاربر پسند نداشته باشید، هر چقدر هم که تکنیک‌های سئو خارجی را دنبال کنید بی‌فایده است. هر اندازه ام که محتوای درجه یک داشته باشید، اما کسی آن‌ را نبیند، تلاش شما بیهوده است. پس اهمیت استفاده از تکنیک‌های سئو خارجی، خیلی مهم است.

اجرای سئو خارجی باید به گونه ای باشد که یک رابطه انسانی و موثر میان شما و کاربران تان ایجاد کند، این ارتباط حس اعتماد افراد را به شما بیشتر می‌کند و از این طریق می‌توانید پیشرفت زیادی در این راه داشته باشید.

امیدواریم از نکاتی که راجبه آموزش تکنیک‌های سئو خارجی به شما گفته شد، رضایت داشته باشید. به نظر شما مهم ترین مرحله از تکنیک‌های سئو خارجی چیست؟

منابع

agencyanalytics
cognitiveseo
edureka

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تکنیک‌های سئو خارجی و بررسی تکنیک‌های آن

 1. مهدی کی مرام گفته:

  ممنون بالاخره یه مطلب خوب راجع به سئو خارجی خوندیم.مرسی از سایت خوب تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox