تأثیر بک لینک در سئو سایت و اهمیت آن

آخرین بروزرسانی: 5 دی 1399
تاثیر بک لینک در سئو سایت
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

ابتدا بگذارید قبل از توضیح تأثیر بک لینک در سئو سایت تعریفی از بک لینک داشته باشیم. بک لینک‌ها، کاربران را از صفحات ‌سایت شما به سایت‌های دیگر هدایت می‌کنند.

برخلاف لینک ورودی، که کاربران را به صفحات دیگر در ‌سایت شما هدایت می‌کند، بک لینک بازدید کنندگان را به سایت‌های کاملاً متفاوتی و خارج از سایت شما هدایت خواهد کرد.

به طور معمول، اهمیت بک لینک‌ها در سئو به طوری است که ارزش بیشتری نسبت به لینک داخلی دارند. این بدان دلیل است که موتورهای جستجو معتقدند “آنچه دیگران در مورد شما می‌گویند مهمتر از آنچه که در مورد خود می‌گویید است.”

دستکاری بک لینک‌ها نیز دشوارتر است، بنابراین یکی از بهترین راه ‌ها برای تعیین محبوبیت و ارتباط یک ‌سایت یا صفحه ی خاص، توسط موتورهای جستجوگر تعیین می‌شود.

بک لینک‌ها دو نوع هستند: Nofollow و Dofollow.

‌بک لینک‌های Dofollow قدرت رتبه بندی را از ‌سایت شما، به صفحه ای که شما از آن استفاده کرده اید و به آن صفحه لینک می‌دهید، منتقل می‌کنند، در حالی که ‌بک لینک‌های Nofollow این کار را نمی‌کنند. به عبارت دیگر، ‌بک لینک‌های Nofollow به موتورهای جستجو می‌گویند که ‌لینک‌ها را دنبال نکنند.

همه ‌لینک‌ها به طور پیش فرض به طور خودکار دنبال می‌شوند. برای ایجاد ‌لینک Nofollow، باید برچسب

“rel=”nofollow noopener noreferrer را در داخل کد خود اضافه کنید.

تأثیر بک لینک در سئو سایت

اولین سوال این است که دلایل اهمیت بک لینک‌ها در سئو چیست؟

در اینجا چندین دلایل از اهمیت بک لینک‌ها در سئو وجود دارد که چرا باید بک لینک‌ها را در ‌سایت خود قرار دهید و تأثیر بک لینک‌‌ها در سئو سایت خود را مشاهده و حس کنید.

حال چند نمونه از این مزایای تأثیر بک لینک در سئو سایت را نام می‌بریم و به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

  • افزایش محبوبیت سایت
  • افزایش ارتباط بیشتر کاربران با سایت
  • افزایش اعتبار سایت
  • افزایش ارزش سایت
  • تشویق به لینک دادن

1.افزایش محبوبیت سایت

یکی از مزایای تأثیر بک لینک در سئو سایت باعث افزایش محبوبیت سایت شما خواهد شد. موتورهای جستجو، مانند گوگل، در تلاش هستند که مرتبط ترین نتایج را برای جستجوهای کاربران، به آن‌ها نشان دهند.

یکی دیگر از اهمیت بک لینک‌ها در سئو این است که بک لینک، معیار خوبی برای تعیین محبوبیت یک صفحه است. هرچه ‌سایت‌ها، ‌بک لینک بیشتری از منابع دیگر دریافت کنند، محبوبیت بیشتری دارند.

مقاله تأثیر بک لینک در سئو سایت

این موضوع باعث می‌شود که سیگنال‌های مثبتی به موتورهای جستجو فرستاده شود و می‌تواند رتبه یک صفحه را در نتایج جستجو افزایش دهد، به این معنی که جستجوگران (کاربران) بیشتری بر روی محتوا کلیک کرده و آن را مشاهده می‌کنند.

2. ارتباط بیشتر کاربران با سایت

‌اهمیت بک لینک‌ها در سئو، طوری است که سرنخ‌های مهمی ‌در مورد ارتباط یک صفحه ارائه می‌دهند و این برای موتورهای جستجو بسیار مفید است. در نهایت، موتورهای جستجو از کاربران می‌خواهند اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند.

وقتی ‌بک لینک مفیدی به محتوای خود اضافه می‌کنید، خدمات بسیار خوبی به کاربران می‌دهید و این یکی دیگر از مزایای تأثیر بک لینک در سئو سایت شما است.

علاوه بر این، انکر تکست (Anchor Text) استفاده شده در ‌لینک‌ها معمولاً شاخص خوبی برای محتوای صفحه ‌سایت است. به عنوان مثال، اگر شما در حال ‌لینک دادن به صفحه ای در مورد غذای گربه هستید، نمی‌خواهید انکر تکست خود را بنویسید “غذای خرگوش چیست”.

صفحه ی منبع و همچنین دامنه موجود در بک ‌لینک نیز نکات مفیدی را به موتورهای جستجو درباره ارتباط یک صفحه خاص ارائه می‌دهد. از آنجا که ‌لینک‌ها به محتوای مرتبط اشاره دارند، موتورهای جستجو بهتر می‌توانند اطلاعات مفیدی را در اینترنت ایجاد کنند، که می‌توانند از آن‌ها برای تأیید اهمیت یک ‌سایت استفاده کنند.

به عبارت دیگر، ارتباط با محتوای مرتبط به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا جایگاه شما را درک کنند و می‌تواند اعتماد به ‌سایت شما را افزایش دهد و این نیز یکی دیگر از دلایل تأثیر بک لینک در سئو سایت است.

3. افزایش اعتبار سایت

یکی دیگر از اهمیت بک لینک‌ها این است که، می‌توانند اعتبار سایت شما را تحت تأثیر قرار دهند.

اگر به سایت‌های ناخواسته لینک دهید، باعث کاهش اعتبار سایت خود خواهید شد. هر لحظه که یکی از کاربران در سایت شما روی لینکی که قرار داده اید، کلیک کنند و به یک سایت هرزنامه ای انتقال یابند، به یاد خواهند آورد که شما آن‌ها را به آنجا هدایت کرده اید و احتمالاً ‌سایت شما را دیگر دنبال نخواهند کرد.

به همین دلیل است که بعضی از لینک‌ها مضر هستند و منجر به مجازات شما می‌شوند.

یکی دیگر از اهمیت بک لینک‌ها در سئو این است که اگر هم در سایت خود از بک لینک‌ها استفاده نکنید، مانند خواندن یک گزارش تحقیقاتی بدون کتابشناسی است. مردم تعجب خواهند کرد که شما از کجا اطلاعات را به دست می‌آورید و آیا این اطلاعات از یک منبع معتبر دریافت می‌شوند.

از جمله تأثیر بک لینک در سئو سایت، لینک دادن به منابع مرتبط است. منابع عالی و مفید می‌توانند اعتبار شما را تقویت کنند و به شما کمک کنند تا به عنوان یک منبع معتبر ظاهر شوید.

4. افزایش ارزش سایت

‌سایت شما هر چقدر هم که عالی باشد، هرگز حاوی تمام اطلاعات مربوط به شخصی که ممکن است در مورد یک موضوع خاص جستجو کند نیست.

افزایش اعتبار سایت با لینک سازی در مطالب

یکی دیگر از اهمیت بک لینک‌ها این است که با ‌لینک دادن به سایر مطالب مفید، می‌توانید ارزشی را که ‌سایت شما برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد را افزایش دهید و تجربه ی آن‌ها را سودمندتر کنید.

در نهایت، اگر کاربران بدانند که شما محتوای با کیفیت را منتشر می‌کنید و به آن ‌لینک می‌دهید، مایلند که برای موارد دیگر به سایت شما بازگردند و همینطور آن‌ها سایت شما را منبع با ارزش تری از اطلاعات در وب می‌دانند و این می‌تواند یکی دیگر از مهمترین مزایای تأثیر بک لینک در سئو سایت باشد.

5. تشویق به لینک دادن

هنگامی‌ که به منابع معتبر دیگر در وب ‌لینک می‌دهید، احتمال اینکه آن‌ها به سایت شما لینک شوند بیشتر است و به افراد دیگر نشان می‌دهد که شما می‌خواهید در محیط ‌لینک با کیفیت وب شرکت کنید.

تشویق به لینک دادن

درج ‌لینک به محتوای مربوطه، راهی عالی برای ایجاد انگیزه برای وبلاگ نویسان، روزنامه نگاران و دارندگان ‌سایت است، تا با سایت شما ارتباط برقرار کنند و به محتوای شما ‌لینک دهند.

این نه تنها قدرت ادراک شده سایت شما را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند رتبه شما را در نتایج جستجو افزایش دهد و به افراد بیشتری کمک کند تا تجارت شما را کشف و تعامل کنند و این می‌تواند یکی دیگر از تأثیر بک لینک در سئو سایت را به شما نشان دهد.

آیا با اهمیت بک لینک‌ها در سئو، تأثیری در سایت شما ایجاد خواهد کرد؟

یکی دیگر از مزایای تأثیر بک لینک در سئو سایت، در به دست آوردن لینک از منابع دیگر است، که عامل مهم رتبه بندی است و به شما کمک می‌کند تا در نتایج جستجوی کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با کسب و کار خود، در رتبه بالاتری ظاهر شوید.

در حقیقت، متخصصان سئو موافقند که بک لینک‌ها و تأثیر بک لینک در سئو سایت، مهمترین منبع قدرت رتبه بندی هستند، زیرا موتورهای جستجو آن‌ها را به عنوان آرای شخص ثالث برای ‌سایت شما در نظر می‌گیرند.

حال این سوال پیش می‌آید که تأثیر بک لینک در سئو سایت شما، چگونه خواهد بود؟

مطالعه اخیر انجام شده توسط شرکت بازاریابی “Reboot”، همبستگی مثبتی بین بک لینک یک صفحه و رتبه بندی آن در نتایج جستجو دارد.

برای آزمایش، این شرکت 10 ‌سایت جدید ایجاد کرد که هر یک کلمه کلیدی مشابه را هدف قرار دادند. با این حال، تنها نیمی ‌از ‌سایت‌های این شرکت شامل ‌لینک به منابع با ارزشی بودند. همه ی سایت‌ها حاوی محتوای مشابه و ساختار برچسب بودند، اگرچه برای جلوگیری از مجازات‌های تکراری، محتوا خیلی متفاوت بود.

سپس این شرکت، راه اندازی مجدد نتایج جستجوی کلمات کلیدی را طی یک دوره پنج ماهه کنترل و ضبط کرد.

یکی دیگر از اهمیت بک لینک‌ها در سئو این است که هر یک از صفحات حاوی بک لینک دارای رتبه بالاتری نسبت به صفحات بدون ‌‌بک لینک هستند و با راه اندازی مجدد این سیستم، شرکت به این نتیجه رسید که ‌بک لینک مربوطه و بک لینک خروجی به ‌سایت‌های معتبر، تأثیر مثبت بر رتبه بندی جستجو دارند.

به عنوان مثال، آیا ‌لینک با منابع دارای مرجع بالاتر، باعث افزایش رتبه می‌شود یا این که ‌لینک با منبع دارای مرجع پایین، باعث افزایش رتبه می‌شود؟

در پاسخ این سوال می‌توانیم بگوییم، این مطالعه نشان می‌دهد که دادن لینک به سایت‌های دارای اعتبار بالا می‌تواند به تلاش‌های شما در زمینه سئو کمک کند و حتی تأثیر بک لینک در سئو سایت را بهتر درک کنید و حداقل به SEO شما آسیب نمی‌رساند، بنابراین اگر در ارتباط با سایت‌های دیگر تردید دارید، روش‌هایی که در زیر گفته شده است را دنبال کنید.

برترین روش‌ها برای تأثیر بک لینک در سئو سایت

برترین روش‌ها برای تأثیر بک لینک در سئو سایت
اهمیت بک لینک‌ها در سئو

در مرحله بعدی، نگاهی خواهیم داشت به برخی از مزایای تأثیر بک لینک در سئو سایت، که می‌توانند به ‌سایت شما کمک کنند، تا از استراتژی SEO شما بیشترین بهره را ببرد.

1. از انکر تکست توصیفی استفاده کنید

انکر تکست (Anchor Text) یا متن زیر برجسته ای که برای دنبال کردن ‌لینک به صفحه دیگری است، که می‌توانید روی آن کلیک کنید.

هنگام ایجاد ‌‌بک لینک، باید از کلمات کلیدی توصیفی در انکر تکست استفاده کنید. با این حال، شما می‌خواهید از متن واضحی استفاده کنید که موضوع یا کلمات کلیدی موجود در صفحه سایت را توصیف می‌کند. این تأثیر بک لینک در سئو سایت، قابلیت استفاده برای کاربران و موتورهای جستجو را بهبود می‌بخشد.

2. به دنبال فرصت برای ارتباط با کیفیت باشید

ایجاد صفحه منابع با تعداد زیادی ‌‌بک لینک به طور کلی ایده خوبی نیست، زیرا ‌لینک‌ها برای خوانندگان، با کیفیت نیستند.

درعوض، به دنبال فرصت هایی باشید تا ‌بک لینک مرتبط و بک لینک خروجی را مستقیماً در محتوای خود بگنجانید. به عنوان مثال، اگر در مورد یک ابزار درباره ی بازاریابی خاص می‌نویسید، چرا ‌لینکی به آن اضافه نمی‌کنید؟

پس گنجاندن بک لینک مرتبط و بک لینک خروجی در محتوا می‌تواند برای کاربران مفید و حتی به پشتیبانی صفحات شما کمک کند.

شما می‌توانید برای توضیح منابع فنی و ارائه دیدگاه ‌های اضافی، بک لینک با کیفیت در صفحات خود قرار دهید. علاوه بر این، می‌توانید به منابع مرجع که حاوی اطلاعات مفیدتری در مورد یک موضوع خاص هستند ‌لینک دهید، یا به روشن شدن بیشتر یک نکته یا موضوعی کمک کنید.

همچنین می‌توانید ‌بک لینکی به آمار و مطالعاتی که مقاله ‌های شما را پشتیبانی می‌کنند، قرار دهید.

در آوریل سال 2016، Google صدور مجازات برای ‌سایت‌هایی که حاوی ‌بک لینک مضر یا غیرمرتبط هستند را آغاز کرد. با اعتقاد به اینکه ‌بک لینک مضر و بی کیفیت باعث می‌شد تا سایت‌ها با نقض قوانین Google در رتبه بالا قرار گیرند، Google “هرزنامه دستی” را برای ‌سایت‌های متخلف اعمال کرد.

به مدیران سایت‌ها اطلاع داده شد که، ‌بک لینک‌های مشکوک را حذف کنند یا برچسب‌های Nofollow را به هرکدام اضافه کنند و این یکی دیگر از روش‌های تأثیر بک لینک در سئو سایت است.

3. از اکثر بک لینک‌ها خودداری کنید

اگرچه بک لینک‌ها قطعاً ارزشمند هستند و تأثیر بک لینک در سئو سایت مزایایی دارد، اما تعداد زیادی ‌بک لینک می‌تواند بازدیدکنندگان ‌سایت را آزار دهد.

اگر می‌خواهید بک لینک را در صفحات خود قرار دهید، باید مطمئن شوید که برای خوانندگان (کاربران) شما مفید و مرتبط هستند.

از جمله ‌لینک‌هایی، که اساساً مسیر ذهن خوانندگان را تغییر می‌دهد، می‌توان به جمله ی زیر اشاره کرد:

“هی! آنچه را می‌خوانید متوقف کنید و اینجا را کلیک کنید! ”

بنابراین برای درک تأثیر بک لینک در سئو سایت به صورت مفید، باید شما در مورد بک لینک‌ها بیش از حد مراقبت کنید تا از حواس پرتی خوانندگان جلوگیری کرده و افراد (کاربران) را از ‌سایت خود دور نکنید.

چه زمانی باید بک لینک را دنبال نکنید؟

اهمیت بک لینک‌ها در سئو

حال، بیایید نگاهی به استفاده از ‌بک لینک Nofollow بیندازیم. به طور کلی، شما باید از ‌بک لینک Nofollow در هر زمان که نمی‌خواهید جایگاه رتبه بندی خود را که به صفحه ای لینک می‌دهید، از دست بدهید، که به آن “Juice Link” هم گفته می‌شود، استفاده کنید.

با استفاده از ‌بک لینک Nofollow، می‌توانید به موتورهای جستجو دستور دهید که لینک‌هایی که در سایت خود قرار داده اید را به نفع صفحه یا ‌سایت دیگر حساب نکنند. به عبارت دیگر، برچسب Nofollow مانع از انتقال اعتبار به سایر ‌سایت‌های مرتبط با سایت شما می‌شود.

در اینجا دو نمونه از موارد مناسب، استفاده از ‌بک لینک Nofollow آورده شده است:

نظرات

اگر به افراد اجازه می‌دهید که درباره سایت شما نظر دهند، می‌توانید از آن‌ها بخواهید “Link drop” را بزنند. این بدان معنی است که آن‌ها برای دریافت “Juice Link”، ‌بک لینکی به ‌سایت خود خواهند داشت.

با این حال، ممکن است شما نخواهید سایت آن‌ها را تأیید کنید. با استفاده از ویژگی Nofollow می‌توانید از دنبال کردن ‌لینک‌ها و انتقال مقدار به سایت مورد نظر، توسط موتورهای جستجو جلوگیری کنید.

محتوای ایجاد شده توسط کاربر

به همین ترتیب، اگر به افراد اجازه دهید محتوایی در سایت شما ارائه دهند، می‌توانند ‌بک لینکی به ‌سایت‌های خود داشته باشند تا “Juice link” را از سایت شما دریافت کنند. می‌توانید از ‌بک لینک Nofollow برای جلوگیری از انتقال اعتبار سایت به سایت‌های دیگری که لزوماً نمی‌خواهید تأیید کنید، استفاده کنید.

نتیجه

مطالبی که در مورد تأثیر بک لینک در سئو سایت، در این مقاله گفته شد فرصتی برای بهبود رتبه بندی ‌‌سایت شما از طریق بک لینک‌ها فراهم ‌می‌کند، به شرطی که آن‌ها را از طریق روش‌هایی بدست آورید که Google بجای مجازات کردن شما‌، آن‌ بک لینک‌ها را بپدیرد.

با ایجاد بک لینک‌های مناسب و مفید و با استفاده از روش‌هایی که در ایجاد ک لینک و تأثیر بک لینک در سئو سایت گفته شد، رتبه سایت خود را افزایش و بهبود ببخشید.

در کل با دریافت مطمئن بک لینک‌ها و مشاهده نتیجه استفاده از آن‌ها در سایت خود، خیلی بیش تر متوجه اهمیت بک لینک‌ها در سئو سایت خود خواهید شد.

تجربه خود را از ساخت بک لینک به ما بگویید! اگر پیشنهادی یا سؤالی دارید، می‌توانید آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

منابع

quuu

webfx

shoutmeloud

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *