مزرعه محتوا چیست؟ + تأثیر آن در رتبه بندی سایت

آخرین به‌روزرسانی: 4 اسفند 1399
مزرعه محتوا
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با موضوع مزرعه محتوا آشنا کنیم، تا متوجه شویم Content Farm به چه معناست و چه تأثیری در سئو سایت دارد. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اصطلاح Content Farm یک مدل تجاری در اینترنت است که با محتواهایی با تعداد بالا تولید می‌شوند و قصد دارند تا با استفاده از تلبیغات، درآمدهایی را از این طریق به دست بیاورند.

مزرعه محتوا یک محتوای بی کیفیت تلقی می‌شود و تنها هدف آن هم دستیابی به حجم بالای بازدید از آن محتوا است. چنین محتواهایی معمولاً برای دستیابی به رتبه های بالا در موتورهای جستجو، با تکنیک‌ها و معیارهای SEO بهینه می‌شوند.

هدف از Content Farm این است که مقالات بیشتری برای خوانندگان و مخاطبین تولید شود و در نتیجه در ادامه با تبلیغات همان محتوا، سایت مورد نظر اعتبار بالایی را کسب کند.

اکنون مزرعه محتوا توسط موتورهای جستجو به عنوان محتوایی بی کیفیت دیده می‌شود؛ چون الگوریتم‌های گوگل همیشه در حال به روزرسانی هستند و چنین محتواهای بی ارزشی، در نتایج گوگل تنزل پیدا خواهند کرد.

برای موفقیت در زمینه ی تولید محتوای مناسب و منحصر به فرد، بسیاری از افراد با ایجاد لینک، قصد دارند تا محتوای خود را بهتر جلوه دهند، در صورتی که اگر محتوا مناسب و کاربر پسند نباشد، ایجاد لینک هیچ فایده ای نخواهد داشت.

در نتیجه برای رسیدن به این موفقیت و تولید محتوای مناسب، لازم است بدانید که تولید محتوا چیست، چه تکنیک‌هایی برای ایجاد محتوای مناسب وجود دارد و نحوه تأثیر گذاری الگوریتم‌های گوگل (الگوریتم پاندا) بر محتوای تولید شده چگونه است.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا شما هم در سایت یا صفحه ی خود مزرعه محتوا دارید یا خیر، باید ادامه مطلب را بخوانید تا متوجه این موضوع شوید. پس با من در ادامه این مقاله همراه باشید.

مزرعه محتوا چیست؟

مزرعه تولید محتوا به سایت یا صفحه ای گفته می‌شود که با انتشار مقادیر زیادی محتوای بی کیفیت یا محتوای کپی شده از سایت‌های دیگر، قصد این را دارد که کاربران زیادی را جلب کند و رتبه بندی موتور جستجو را بهبود بخشد.

در اصطلاح مزرعه محتوا (Content Farm) سایت‌هایی هستند که از اقدامات غیراخلاقی استفاده می‌کنند، مانند ایجاد یک سایت عظیم با لینک سازی بیش از حد، با بیش از 100 لینک با کیفیت پایین یا سرقت محتوای دیگران و انتشار آن در سایت خود، برای تراکم کلمات کلیدی بیشتر.

پایین آمدن کیفیت محتوا و لینک‌ها در سایت شما، تنها با هدف افزایش سئو، غیراخلاقی است و نه تنها موتورهای جستجو، بلکه مشتریان بالقوه ی شما را نیز آزار می‌دهد. مزرعه تولید محتوا یکی از روش‌های کلاه سیاه محسوب می‌شود‌.

شما با ایجاد همچین محتوایی، به الگوریتم‌های گوگل نشان داده اید که از روش کلاه سیاه در تولید محتوا استفاده کرده اید، که این کار باعث جریمه شدن شما توسط گوگل و کاهش رتبه سایت شما در نتایج گوگل خواهد شد.

همانطور که برای شما توضیح دادیم، Content Farm به مقادیر زیادی محتوای تکراری و بی کیفیت گفته می‌شود و به طور خاص برای این که سایت یا محتوای مورد نظر در نتایج گوگل رتبه ی بهتری را کسب کند، نوشته و تولید می‌شود.

چرا مزرعه تولید محتوا مضر است؟

مزرعه محتوا به دلایل زیر مضر هستند:

1. کیفیت پایین و UX نامناسب

تأثیر مزرعه محتوا بر UX

مزرعه محتوا UX ضعیفی (تجربه کاربری) را فراهم می‌کند. دلیل آن هم این است که مزارع محتوا با استفاده از روش کلاه سیاه، محتوای مورد نظر را برای کاربران نامناسب جلوه خواهند داد.

وقتی کاربر نهایی UX ضعیف را در یک سایت تجربه می‌کند، از سایت مورد نظر خارج می‌شود و زمان زیادی را در آن صفحه سپری نخواهد کرد، این بدان معناست که سایت‌های دارای محتوای تکراری و نامناسب، دارای نرخ گزاف گویی بالا خواهند داشت و این باعث می‌شود که کاربر از صفحه مورد نظر به سرعت خارج شود و آن را ترک کند.

2. محتوای کپی شده

همچنین Content Farm ها محتواهای غیر اصیل (کپی شده) هستند، که از سایت‌های دیگر کپی می‌شود، که در آخر هم منجر به مقالاتی می‌شود که حاوی ارزش یا بینش کمی ‌در مورد یک موضوع هستند.

3. منجر به لینک مضر می‌شود

استفاده از مزرعه محتوا همچنین می‌تواند به جمع شدن بک لینک‌های مضر کمک کند.

اگر در زمینه تولید محتوا مشارکت داشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده از مزرعه تولید محتوا می‌تواند شما را دچار دردسرهای زیادی کند، به عنوان مثال، جریمه شدن توسط الگوریتم Panda گوگل. الگوریتم پاندا برای کمک به کاهش تعداد صفحات بی کیفیت وهمچنین Content Fram ها در SERP ایجاد شده است.

سایت‌هایی که دارای Content Fram هستند زمانی که با الگوریتم پاندا مواجه می‌شوند، باعث کاهش رتبه بندی سایت مورد نظر در نتایج گوگل خواهد شد.

اگرچه برخی از Content Farm ها با دور زدن قوانین الگوریتم‌های گوگل و موتور جستجو به رتبه های بالایی دست می‌یابند، اما بعد از گذر زمان، همان محتوا با کاهش رتبه و همچنین جریمه گوگل مواجه خواهد شد.

روش‌های جلوگیری از ایجاد مزارع محتوا

به جای استفاده از مزرعه محتوا، روی استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید، برای بهینه سازی محتوای سایت خود تمرکز کنید. در اینجا چند نمونه از تکنیک‌های تولید محتوای با کیفیت را برای شما نام برده ام، تا از مزرعه تولید محتوا جلوگیری کنیم، از جمله:

1. ایجاد محتوای با کیفیت و منحصر به فرد

این کار باعث می‌شود تا شما یک محتوای کاربر پسند و مناسب را تولید کنید. در نتیجه داشتن محتوای با کیفیت این اطمینان را به شما خواهد داد که دیگر توسط الگوریتم‌های گوگل جریمه نخواهید شد.

ایجاد محتوای با کیفیت در جلوگیری از مزرعه محتوا

2. محتوای جذاب و کاربر پسند تولید کنید

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما قابل دسترسی، بدون خطا و خواندن آن آسان است. سعی کنید در ایجاد محتوا از جملات کوتاهی استفاده کنید و تا حد امکان CTA را در آن بگنجانید.

CTA متنی است که کاربر را ترغیب می‌کند تا عکس العملی را انجام دهد، مانند: نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین محتوای فرم طولانی‌تر را انتخاب کنید. این بدان معناست که شما قادر خواهید بود در مورد یک موضوع خاص به عمق بیشتری از محتوا بپردازید، در نتیجه گوگل با علاقه به این موضوع نگاه می‌کند و با دادن رتبه و جایگاه بهتر، به قول معروف به محتوای تولید شده جایزه می‌دهد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید، که سعی کنید محتوای خود را همیشه به روز نگه دارید.

3. استفاده از تصاویر و فیلم‌ها

محتوایی ایجاد کنید که افراد می‌خواهند با آن درگیر شوند. به مقالات موجود در رسانه های اجتماعی خود لینک داده و از مخاطبان خود سوال بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید.

از هشتگ‌ها استفاده کنید و عناصری مانند تصاویر و فیلم‌ها را نیز در محتوای خود به کار ببرید (فراموش نکنید که تصاویر و فیلم‌ها را بهینه کنید و تصاویرتان شامل برچسب‌های alt تصویر باشد.)

4. پیدا کردن مخاطبین خود

برند و مخاطبان خود را مشخص کنید و از آن‌ها پشتیبانی کنید. تحقیقات در اینجا ضروری است. شما باید محتوایی تهیه کنید که برای رقبای شما متفاوت باشد و برای مخاطبان شما ارزش ایجاد کند.

جستجو و تحقیق مناسبِ کلمات کلیدی مهم است و می‌تواند به شما در شناسایی کلمات کلیدی طولانی کمک کند و می‌تواند محتوای شما را به عنوان یک محتوای خاص، مناسب و کاربر پسند نشان دهد.

انواع ابزارها برای تولید محتوای مناسب

ابزارهایی برای ایجاد محتوایی مناسب و با کیفیت وجود دارد، که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، از جمله:

 • Buzzsumo
 • Grammarly
 • SEMrush
 • Hemingway

اندیشه ‌های گوگل در زمینه تولید محتوا

موتورهای جستجو قصد دارند تا محتوای با کیفیت بالا و محتواهایی که بیشتر مورد بازدید و مشارکت قرار گرفته را برای کاربران نمایش دهند. از جمله از این موتورهای جستجو، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • Google
 • Bing
 • Yahoo

موتورهای جستجو، محتواهای با کیفیت و طبیعی را می‌پسندند و برای آن‌ها اعتبار و ارزش بالایی را قائل هستند، همچنین موتورهای جستجو این محتواها را در نتایج بالاتری در گوگل، به کاربران نمایش می‌دهند. در اینجاست که تاکتیک‌های SEO کلاه سفید، اهمیت ویژه ای پیدا می‌کنند.

وقتی کاربر یا مخاطبی، مطلب یا موضوعی را در گوگل جستجو می‌کند، انتظار دارد محتوای مورد نظر خود (محتوایی که راجع به موضوعی است که مخاطب یا کاربر آن را جستجو می‌کند) را در اولین جستجو، در نتایج گوگل پیدا کند.

گوگل برای رسیدن به اهداف خود، توسط الگوریتم پاندا، علیه محتواهای نامناسب و مزرعه محتوا مبارزه می‌کند.

مزارع محتوای Google Panda و Content

الگوریتم پاندا و تأثیر آن بر مزرعه محتوا

گوگل پس از افزایش چشمگیر سایت‌های اسپم و محتواهای بی کیفیتِ فراوان، این بیانیه را منتشر کرد:

“با گذشت زمان کسانی که محتوا تولید می‌کردند، به مزرعه محتوا روی آوردند، که نتیجه ی این امر داشتن محتوایی با کیفیت پایین بود. در سال 2010 ما با تمرکز بر سایت‌هایی که شامل این گونه محتوا بودند، الگوریتم خود را تغییر دادیم.

با تغییر الگوریتم، بازخوردهای فراوانی از سایت‌ها و صفحات مختلف دریافت کردیم، یک نمونه از آن بازخوردها این بود که مخاطبان و کاربران خواهان این هستند که اقدام جدی در جلوگیری از Content Farm (سایت‌هایی که با مطالب و محتواهای بی کیفیت ایجاد شده اند) صورت گیرد.”

چند ماه بعد از این بیانیه توسط گوگل، جدیدترین الگوریتم موتور جستجو، یعنی‌ الگوریتم Panda منتشر شد. این پدیده که در ابتدا “کشاورز” نام داشت، به اسپم‌های سایت، از جمله مزرعه محتوا حمله کرد.

هدف از تولید محتوا این بود که محتوای با کیفیت بالا تولید شوند تا در نتایج اول موتور جستجو (SERP) قرار گیرد، در حالی که سایت‌های اسپمی و مزرعه محتوا باعث کاهش رتبه بندی سایت‌ها و صفحه ی مورد نظر می‌شد.

آیا مزرعه محتوا دارید؟

5 روش وجود دارد که خطر افزایش دیده شدن شما را به عنوان یک Content Farm افزایش می‌دهد، از جمله:

 • سئوکار سایت شما از تاکتیک‌های کلاه سیاه برای سئو استفاده می‌کند
 • شما محتوای سایت‌های دیگر را کپی یا سرقت می‌کنید
 • سایت شما دارای بیش از 100 لینک خارجی در هر صفحه است
 • سایت شما فاقد محتوای منحصر به فرد و با کیفیت است
 • تراکم کلمه کلیدی شما برای هر کلمه یا عبارت خاص، بیش از 10٪ است

کیفیت محتوای منحصر به فرد با مزرعه محتوا مبارزه می‌کند. نکته کلیدی در تولید محتوای مناسب و با کیفیت این است که محتوا باید یونیک (اصیل)، به یاد ماندنی و جذاب و منحصر به فرد باشد.

محتوای یونیک خود را از طریق رسانه ‌های اجتماعی، ایمیل و سایر منابع رسانه ای به اشتراک بگذارید، تا مطمئن شوید محتوای شما دیده می‌شود. هرچه محتوای شما محبوبیت بیشتری کسب کند، موفقیت بیشتری بدون نیاز به روش‌های کلاه سیاه و مزرعه تولید محتوا، به دست خواهید آورد.

فریب دادن موتورهای جستجو (روش‌های کلاه سیاه و غیره) در ایجاد یک محتوا، نه تنها باعث کاهش رتبه بندی سایت یا صفحه می‌شود، بلکه این امکان هم وجود دارد که سایت مورد نظر در لیست سیاه موتورهای جستجو قرار گیرد.

زمانی که شما محتوای نامناسبی را ایجاد و از قوانین سئو کلاه سیاه و مزرعه محتوا استفاده می‌کنید، به مخاطبان خود و همچنین اعتبار سایت یا صفحه ی خود آسیب می‌رسانید.

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم برای این که محتوایی جذاب و کاربر پسندی را ایجاد کنیم، باید سعی کنیم آن را خلاصه و ساده، برای کاربر شرح دهیم و سعی کنیم از ایجاد مزرعه تولید محتوا دوری کنیم، تا توسط گوگل جریمه نشویم.

باید برای مخاطبین خود ارزش قائل شویم، تا با این کار اعتبار سایت خود و همچنین رتبه ی سایت خود را افزایش دهیم.

آیا سایت شما تحت تأثیر به روزرسانی الگوریتم پاندا قرار گرفته است؟ آیا شما هم در صفحه خود مزارع محتوا ایجاد کرده اید؟
آیا می‌خواهید به دنبال محتوای تازه و با کیفیت باشید تا کاربران را به سایت خود علاقه مند کند؟ در پاسخ باید گفت که به مزرعه محتوا (کشاورزی محتوا) متوسل نشوید.
با ما تماس بگیرید و نظرات و دیدگاه های خود را به اشتراک بگذارید تا شما را در تولید محتوای مناسب راهنمایی کنیم.

منابع

study
en.ryte

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox