الگوریتم RankBrain چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
الگوریتم رنک برین چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

الگوریتم RankBrain یک برنامه (هوش مصنوعی) برای کمک به Google به منظور درک عباراتِ جستجو شده است که در سال 2015 رسما اعلام شد این فناوری جدید به تعیین رتبه بندی کمک می‌کند.

این الگوریتم به Google کمک می‌کند تا نتایج جستجو را پردازش کرده و نتایج جستجوی مرتبط تری را برای کاربران فراهم کند. اگر الگوریتم رنک برین با جمله ای روبرو شود که نمی‌داند، می‌تواند معنی را با جملات یا کلمات مشابه حدس بزند و نتیجه را بر اساس آن فیلتر کند و به ما نشان دهد.

الگوریتم RankBrain چگونه کار می‌کند؟

نتایج جستجوی گوگل طی چند سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. اکنون محتواهای غنی، دقیق و با مفهوم وجود دارد. موتور جستجو روز به روز کامل تر می‌شود.

اما گوگل یک هدف همیشگی دارد. می‌خواهد در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را را به کاربر ارائه دهد. بنابراین هنگام جستجو توسط کاربر، بلافاصله چندین نتیجه نشان می‌دهد.

الگوریتم RankBrain بسیار کارآمد است زیرا می‌تواند آنچه را کاربران جستجو می‌کنند بیاموزد. علاوه بر این، عبارات وارد شده را به خاطر می‌آورد یا زمان صرف شده در صفحات خاص را تجزیه و تحلیل می‌کند.

الگوریتم RankBrain

با استفاده از یادگیری ماشینی و داده‌ های جمع آوری شده در مورد کاربر، می‌توان اطلاعات را بهتر تنظیم کرد و همچنین اهداف کاربر را حدس زد و موضوع سایت‌های نمایش داده شده را برای حل مشکل مطابقت داد.

گوگل می‌خواهد اطلاعات صحیح و بدون هیچ گونه مشکلی را به ما ارائه دهد. در گذشته، اگر یک عبارت را جستجو می‌کردید سریعا میلیون‌ها صفحه را مشاهده می‌کردید که حاوی آن کلمه کلیدی در متن هستند.

چگونه آن زمان سایت خود را برای سئو بهینه سازی می‌کردند؟

با گنجاندن کلمه کلیدی بارها و بارها در متن، سعی در فریب دادن گوگل داشتند که اتفاقا موفق هم بودند. اما این ترفند اکنون با معیار “چگالی کلمات کلیدی” بررسی و اگر بیش از حد استفاده شود امتیاز منفی دارد.

امروز دیگر چنین نیست. اکنون Google فقط متن و کلمات کلیدی سایت شما را بررسی نمی‌کند. امروزه، اصلِ محتوا نیز نقش مهمی ‌دارد زیرا Google می‌خواهد بفهمد منظور کاربر از عبارتی که جستجو می‌کند چیست.

به عنوان مثال وقتی “سئو چیست” را سرچ کنیم، گوگل نتایجی که در آن‌ها عبارت “سئو چیست” پر شده باشد را به ما نشان نمی‌دهد. زیرا الگوریتم‌های گوگل، جستجوی ما را به روشی خاص تفسیر می‌کنند.

وقتی عبارتِ سئو چیست را جستجو می‌کنید، چه چیزی می‌خواهید؟ شما می‌خواهید بدانید سئو چیست و به چه معناست. Google این را می‌داند و بنابراین در ابتدا مرتبط ترین نتایج جستجو را برای سوالِ شما نشان می‌دهد.

Google اکنون می‌تواند به راحتی جستجوگرها را درک و تفسیر کند. و با الگوریتم RankBrain موتور جستجو یک قدم جلوتر از همیشه می‌رود. همانطور که گفتیم الگوریتم رنک برین یک الگوریتم یادگیری ماشین است که از هوش مصنوعی (Ai) برای تفسیر سوالات و نتایج جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم رنک برین جستجوهای دشوار و پیچیده ای را انجام می‌دهد، آن‌ها را با جستجوها و نتایج قدیمی‌ مقایسه می‌کند تا هدف کاربر را بهتر درک کند. الگوریتم RankBrain به طور کامل سوالات و نتایج جستجو را دوباره مرتب کرده و آن‌ها را با سوالات جستجو شده ی فعلی مقایسه می‌کند.

این سیستم در عبارات جستجو شده الگوهایی را تشخیص می‌دهد که درک آن‌ها دشوار است و سپس نتایج مناسبی را پیدا می‌کند تا Google بتواند همچنان بهترین نتایج را برای عبارات و سوالات جدید ارائه دهد.

موتور جستجو می‌خواهد رضایت کاربر را جلب کند و همیشه بهترین نتایج را پیدا می‌کند، مهم نیست که عبارات یا سوال‌های جستجو شده چقدر براش دشوار یا پیچیده است.

اگرچه گوگل هیچوقت نحوه عملکرد الگوریتم‌های خود رو به صورت کامل توضیح نداده اما اکنون بیشتر می‌دانید الگوریتم رنک برین چیست ضمن اینکه کارشناسان زیادی هستند که الگوریتم‌ها را تفسیر می‌کنند.

همانطور که می‌دانیم کاربران این روزها سوال‌های زیادی را جستجو می‌کنند و خب از گوگل توقع پاسخ دارند هرچه قدرهم که سوالاتشان نا مفهوم باشد خیلی کم پیش می‌آید که گوگل در نتیجه ی جستجو صفحه خالی را نمایش دهد و بگه که هیچ موردی یافت نشد.

برای مثال بیایید تصور کنیم که” برچسب مصرف کننده در بالاترین سطح یک زنجیره غذایی چیست” همچین سوالی توسط کاربر جستجو شود.

نتیجه جستجو با الگوریتم رنک برین

همین طور که می‌بینید گوگل با کمکِ الگوریتم RankBrain جنبه های مختلف پرس و جو و سایر جستجوی‌های شبیه به آن را در مورد همان موضوع ترکیب می‌کند. با تشکر از RankBrain، پرسش جستجوی پیچیده منجر به نتایج عالی شد.

کاربر احتمالاً می‌خواست بداند که مصرف کننده در کدام زنجیره غذایی قرار دارد. در اینجا قطعا در بین ده لینک اول به تمامی‌ سوالات کاربر در این زمینه پاسخ داده می‌شود. اما در اینجا نتایج جستجو برای عبارت “ردیف بالای زنجیره غذایی” آورده شده است.

تقریباً یکسان است، الگوریتم رنک برین سوالات جستجو شده ی پیچیده را با سوالات مشابه و ساده تر مقایسه می‌کند و سپس اصطلاحات خاصی در پرس و جو با جستجوهایی که اغلب انجام می‌شود مانند “برچسب ِبالای زنجیره غذایی” مقایسه می‌شوند و برای ارائه نتایج بهتر ترکیب می‌شوند.

اما درک پرسش فوق واقعاً دشوار است. منظور کاربر چیست؟ آیا او می‌خواهد بداند که مصرف کننده در زنجیره غذایی کجاست؟ آیا او می‌خواهد در مورد مصرف کننده در فروشگاه ‌های مواد غذایی بیشتر بیاموزد؟

الگوریتم رنک برین عناصر خاصی را از کوئریِ جستجو می‌گیرد تا بتواند آن‌ها را با سوالات جستجوی متداول و عبارات مشابه مقایسه کند.

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای الگوریتم رنک برین

اگر واقعاً می‌خواهید الگوریتم RankBrain را درک کنید، پس باید با یادگیری ماشین و هوش مصنوعی کنار بیایید، زیرا هر دو نقش مهمی‌ دارند و نحوه کار RankBrain و Google را تعیین می‌کنند.

الگوریتم RankBrain

یادگیری توسط ماشین (Machine Learning) چیست؟

این سیستم از الگوها و رفتارهای شناخته شده برای پیش بینی و ارائه نتایج براساس سوالات جستجوی متداول استفاده می‌کند. اگر من عبارت “یادگیری ماشین” را جستجو کردم اما نتایج جستجو را که می‌خواهم پیدا نکردم.

این سیستم از الگوها و رفتارهای شناخته شده برای پیش بینی و ارائه نتایج براساس سوالات جستجوی متداول استفاده می‌کند. اگر من عبارت “یادگیری ماشین” را جستجو کردم اما در نتایجِ جستجو چیزی که مدنظرم هست رو پیدا نکنم.

پس باید پرس و جو جستجوی خود را تغییر دهم. اکنون من عبارت جستجو “یادگیری ماشین چیست” را وارد می‌کنم. این عالی است! این دقیقاً همان چیزی است که من به دنبال آن می‌گشتم. Google این مورد را بعداً به خاطر می‌آورد. نتایج و رفتار من اکنون در جستجوی بعدی در نظر گرفته خواهد شد.

از آنجا که من روی هیچ یک از نتایج اولین درخواست جستجو کلیک نکردم، موتور جستجو می‌داند که نتایج غلطی را ارائه داده است. سپس درخواست خود را تغییر دادم و به نتایجی که می‌خواستم رسیدم اینجاست که الگوریتم RankBrain تاثیر خودش رو نشون می‌دهد.

اکنون Google هر دو پرسش را با یک دیگر ترکیب کرده است تا نتایج “یادگیری ماشین چیست” نیز در هنگام ورود به عبارت “یادگیری ماشین” در آینده نشان داده شود.

چرا یادگیری ماشینی مهم است؟

یادگیری ماشینی تأثیر عمده ای در نتایج جستجو نمایش داده شده دارد.

اگر محتوای نمایش داده شده شما پاسخگوی نیازهای کاربران نیست، می‌توانید از رتبه خود خداحافظی کنید. با کمک این فناوری جدید، فقط بهترین نتایج باید به کاربر ارائه شود، به همین دلیل یادگیری ماشین نیز زمینه را در نظر می‌گیرد.

حتی اگر سایت خود را به نتایج برتر جستجو برسانید، اما هیچ کاربری روی محتوای شما کلیک نکند، Google تشخیص خواهد داد که محتوای شما پاسخگوی نیازهای کاربران نیست. به همین دلیل، شما باید بر روی بهینه سازی محتوای خود برای کاربران واقعی و در نظر گرفتن متن سوالات جستجو تمرکز کنید.

هوش مصنوعی (artificial intelligence) چیست؟

طبق تعریفِ خود گوگل قرار است هوش مصنوعی به رایانه‌ ها کمک کند تا مانند انسان نسبت به وظایف خاص واکنش نشان دهند و این با الگوریتم رنک برین ارتباط برقرار می‌کند زیرا این سیستم می‌خواهد درک کند که چگونه کاربران واقعی با Google تعامل دارند.

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی همواره همراه گوگل هستند و برای الگوریتم RankBrain نیز نقش مهمی ‌دارند.

الگوریتم RankBrain

چرا الگوریتم  RankBrain مهم است؟

الگوریتم رنک برین سومین سیگنال مهم برای رتبه بندی است. در سال 2015، “گرگ کورادو” از محققان در این زمینه، از “بلومبرگ” کارشناس ِ گوگل خواست تا این الگوریتم را به طور رسمی ‌معرفی کنند.

یک عبارت به ما اطلاعات دقیق تری درباره تأثیرات این فناوری جدید در رتبه بندی و نتایج جستجوی ارگانیک می‌دهد. وی گفت الگوریتم رنک برین یکی از صدها سیگنالی است که گوگل برای تعیین ترتیب نتایج جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم RankBrain یک فرایند یادگیری ماشین است، یک فناوری AI که به طور مستقل کار می‌کند و به طور مداوم در حال پیشرفت است.

طبق گفته‌ی “گرگ کورادوی” تحلیلگر : این الگوریتم سومین سیگنال مهم در موتور جستجو است، فاکتور مهمی‌ در رابطه با نتایج جستجوی باکیفیت است. اگر RankBrain را نادیده بگیرید، رتبه بندی آلی و ترافیک باکیفیت خود را در معرض خطر قرار می‌دهید.

اما دو عامل مهم رتبه بندی بالاتر کدامند؟ این دو عامل مطالب و بک لینک‌های شما است. در سال 2016، یکی از کارشناسان ارشد گوگل رسما اظهار کرد که محتوا و بک لینک‌ها دو عامل مهم رتبه بندی هستند.

وی همچنین اظهارات “گرگ” مبنی بر اینکه RankBrain سومین عامل مهم است را تأیید کرد و گفت برای موتور‌های جستجو، ده‌ ها فاکتور مختلف رتبه بندی وجود دارد.

سه مورد مهم، محتوا، لینک‌ها و الگوریتم RankBrain هستند. به همین دلیل اگر می‌خواهید ترافیک ابکیفیت را به سایت خود هدایت کنید، نمی‌توانید RankBrain را نادیده بگیرید.

Google برای هرعبارتِ جستجو شده از RankBrain استفاده می‌کند پس در رتبه بندی تأثیر دارد. در سال 2015، فقط حدود 15٪ از درخواست‌های جستجو در گوگل تحت تأثیر RankBrain قرار می‌گرفتند که خب تاثیری به اندازه ی الان نداشت.

سرانجام گوگل در سال 2016 اعلام کرد که از این پس الگوریتم RankBrain جز فاکتورهای اصلی رتبه بندی خواهد بود. اکنون RankBrain و فرایند یادگیری ماشین برای هر جستجویی اعمال می‌شود. که خب سبب شده بسیاری از نتایجِ جستجو اکنون نتایج کاملا متفاوتی نسبت به چند سال پیش دارند.

الگوریتم رنک برین

دو روش برای نزدیک شدن به الگوریتم RankBrain

همانطور که چندین بار اشاره کردیم RankBrain بر نمایش نتایج جستجو تأثیر می‌گذارد و طبق گفته ی خودِ گوگل، سومین عامل مهم رتبه بندی است. می‌خواهیم به دو استراتژی کار آمد برای رسیدن به صفحه اول جستجو وجود دارد.

  1. شما باید هدف کاربر را در پس هر جستجو تشخیص دهید

قصدِ کاربر مهمترین عامل برای بهینه سازی و الگوریتم RankBrain است. فرایند یادگیری ماشین زمینه جستجو را در نظر می‌گیرد. مثال‌های بالا نشان می‌دهد که دید کاربر نقش تعیین کننده ای در ارائه نتایج جستجو دارد. اگر قصدِ کاربر را درک نکنید، پس احتمالاً وقت و هزینه زیادی را هدر می‌دهید.

به عنوان مثال تلاش برای رتبه بندی نرم افزار CRM خود برای کلمه کلیدی “بهترین سیستم CRM” شاید بدترین ایده باشد. چرا؟ کاربر به استفاده از CRM خاصی که ادعا می‌کند بهترین است علاقه ندارد. لحظه ای خود را در جای کاربر قرار دهید.

بنابراین شما می‌خواهید نرم افزار CRM بخرید، اما هنوز نمی‌دانید کدام یک بهتر است.

اکنون شما به دنبال “بهترین سیستم CRM” هستید زیرا می‌خواهید چندین مورد را با هم مقایسه کنید و نه به این دلیل که می‌خواهید محصولی را خریداری کنید که توسط شرکت خود به عنوان بهترین مورد تبلیغ شده است.

به عنوان مثالی واضح تر بیایید فرض کنیم شما می‌خواهید سایت خود را برای عبارت جستجو “تکنیک‌های تولید محتوا” رتبه بندی کنید. به نظر شما، چه چیزی در بالای نتایج جستجو قرار می‌گیرد؟ کاربر چه می‌خواهد؟ چرا او به دنبال این اصطلاح است؟

خب کاربرانی که اصطلاح “نکات” را وارد می‌کنند همیشه به دنبال راه حل‌های مختلف برای مشکل خود هستند. همچنین می‌توانید هدف کاربر را از طریق جستجوی مشابه در پایین صفحه نتایج نیز بخوانید.

می‌توانید از اصطلاحات مترادف برای شناسایی قصد کاربر استفاده کنید. Google مرتباً نکات ریزی به ما ارائه می‌دهد اما هیچ دستورالعمل روشنی ندارد، بنابراین باید خودمان بفهمیم که چگونه می‌توانیم از این سیستم به نفع خود استفاده کنیم.

  1. شما باید محتوای طولانی، مفصل و مرتبط تولید کنید

هنگامی‌ که هدف کاربر را درک کردید، باید محتوای مناسب تولید کنید. الگوریتم RankBrain همان هدفی مد نظر گوگل است، را دارد. می‌خواهد در اولین تلاش بهترین نتیجه جستجو را به کاربر ارائه دهد.

اگر محتوای شما مشکل کاربر را برطرف نکند، قطعا در نتایج جستجو، در رتبه بالایی قرار نخواهد گرفت. در واقع خیلی ساده است. وقتی نوبت به رتبه بندی می‌رسد، مهمترین چیز محتوا است. اگر محتوا با موضوعی که کاربر در حال جستجوی آن است، مرتبط نباشد، هیچ ترافیکی ایجاد نخواهید کرد.

وقتی گوگل با استفاده از الگوریتم RankBrain متوجه شود که محتوای نمایش داده شده مفید نیست، نمایش آن را متوقف می‌کند پس طبیعتا انتظار رتبه بالا را نباید داشت.

خب این چه معنایی دارد؟

ما باید مقالات مفصل و طولانی بنویسیم. ما باید مشکل کاربر را به خوبی حل کنیم تا دیگر نیازی به فراخوانی نتیجه جستجوی دیگر نباشد. “بکلینکو” مفسرِ گوگل می‌گوید که طولانی بودن مقاله در رتبه بندی آن در نتایج جستجو تأثیر دارد.

پس باید حداقل از محتوای 2000 کلمه ای و مفید و کاربردی استفاده کنیم. این به معنی آن نیست که محتوای 10000 کلمه ای تولید کنیم و انتظار رتبه یک نتایج رو هم داشته باشیم.

الگوریتم RankBrain چیست

در آخر

گوگل الگوریتم‌های خود را تقریباً دو بار در روز، یعنی حدود 600 بار در سال تغییر می‌دهد. پس شما نمی‌توانید Google را تفسیر کنید. ما فقط می‌توانیم بفهمیم چه چیزی از نظر Google به معنای سئوی خیلی خوب است.

الگوریتم RankBrain یکی از تغییرات مهم گوگل در سال‌های اخیر بوده است. با درک آن می‌توان مطالب سایت را بهینه تر نوشت و تغییرات و نوسانات نتایج جستجو را بیشتر درک کرد.

اگر سوال یا نظری راجع به الگوریتم RankBrain دارید، ما مشتاقانه پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

منابع:

neilpatel

inventiva

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *