مزایای سئو را بشناسید | معرفی 9 مزیت سئو

آخرین به‌روزرسانی: 25 آبان 1400
مزایای سئو چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

همه کسانی که بازاریابی اینترنتی را می‌شناسند، این مساله را تایید می‌کنند که یکی از کانال‌های فروش آنلاین، SEO (بهینه سازی موتور جستجو) است. همانطور که می‌دانید برای موفقیت در تجارت آنلاین و بازاریابی دیجیتالی (دیجیتال مارکتینگ) لازم است تکنیک‌های مختلفی را بدانیم و در جهت بهبود فروش آنلاین، استفاده کنیم. در این مقاله، بررسی خواهیم داشت به مزایای سئو و اینکه چطور می‌تواند کسب و کار اینترنتی ما را توسعه دهد.

آشنایی با مزایای سئو

اما چگونه این کار ممکن است؟ سئو سایت دقیقاً چگونه به تجارت شما کمک می‌کند؟ این مقاله به شما کمک می‌کند مزایای سئو را درک کنید تا در مورد اهمیت واقعی آن برای کسب و کار خود ایده بگیرید.

در زیر تعدادی از مزایای SEO وجود دارد که در صورت صحیح از تکنیک‌های سئو، می‌توانید از ‌آن‌ها ‌‌‌بهره‌مند شوید:

  1. برندسازی و نمایش در نتایج گوگل
  2. ایجاد ترافیک طبیعی و هدفمند
  3. افزایش تعامل کاربران و بهبود تجربه کاربری
  4. داشتن فروش بیشتر
  5. کلیک‌های بیشتر نسبت به بازاریابی PPC (تبلیغات کلیکی)
  6. کاهش هزینه‌های بازاریابیِ گران
  7. نتایج بلند مدت
  8. برتری در نتایج نسبت به رقبا
  9. میزان پیشرفت، قابل اندازه‌گیری

1. برندسازی و نمایش در نتایج گوگل

یکی از بارزترین مزایای سئو این است که پس از بهینه‌سازی محتوا، قابلیت نمایش در نتایج موتورهای جستجو مثل گوگل را پیدا می‌کند.

همین موضوع باعث می‌شود که سایت شما در معرض دید جستجوگران (کاربران) قرار بگیرد. کاربران با توجه به ارزشی که برای گوگل قائل هستند، لینک‌های معرفی‌شده از طرف گوگل را معتبر می‌دانند. پس مهم است که محتوای ارزشمند ارائه کنیم.

مزایای SEO چیست

2. ایجاد ترافیک طبیعی و هدفمند

سئو سایت اگر درست و اصولی انجام شود، می‌تواند به میزان قابل توجهی ترافیک طبیعی و باکیفیت برای سایت داشته باشد. برای اینکه هدفمندانه کاربران را به سایت خود دعوت کنیم، نیاز است تا اقدامات بهینه‌سازی به‌درستی انجام شود که در دوره سئوکاران وبمستر صفر تا صد را آموزش دادیم.

3. افزایش تعامل کاربران و بهبود تجربه کاربری (UX)

اصطلاح تخصصی برای افزایش تعامل کاربران، Engagement با محتوا یا محصول است. یعنی کاربران چقدر با محتوا یا محصول شما ارتباط برقرار کردند.

یکی از بزرگترین مزایای سئو این است که تجربه کاربران را مثبت می‌کند و تأثیرات ماندگاری در ذهن مخاطبان سایت به‌وجود می‌آورد.

این تفکر مثبت چطور ایجاد می‌شود؟

کاربران سوالی دارند، آنرا از گوگل می‌پرسند و گوگل بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. وقتی کاربر وارد سایت مورد نظرش شد، اگر محتوا ارزشمند ارائه شده باشد، تصویر مثبت در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد.

یکی دیگر از اقداماتی که تجربه کاربران تاثیر زیادی می‌گذارد توجه به نسخه‌ی موبایلیِ سایت است. همانطور که می‌دانید بیش از 60% کاربران، صفحات وب را با موبایل بررسی می‌کنند.

بنابراین همه این‌ها به افزایش دیدگاه و تجربه افرادی که از سایت شما بازدید کرده‌اند کمک می‌کند. فرمول زیر را ببینید که چطور به اعتمادسازی بین کاربران منجر می‌شود. همه‌چیز از سئو شروع شده است:

سئو + ورود به سایت از طریق گوگل + محتوای ارزشمند + تجربه کاربری عالی = اعتماد کاربران

مزایای سئو
مزایای SEO چیست؟

4. داشتن فروش بیشتر

آنچه تا اینجا در مورد مزایای سئو گفته شده است، عواملی است که به یکدیگر پیوستگی دارند. در مرحله قبلی، اعتماد کاربران را به‌دست آوردیم. حالا سوال این است:

سئو چگونه باعث می‌شود فروش اینترنتی افزایش یابد؟

با توجه به اینکه اعتماد کاربران را به‌دست آوردیم، اکنون مرحله‌ی فروش آسان است!

البته آسان‌بودنِ فروش، زمانی است که شما کاربران هدفمند جذب کرده باشید، وگرنه اعتمادسازی بین کاربرانی که به محصول شما نیاز ندارند، نرخ تبدیل را کاهش می‌دهد.

SEO benefits
مزایای سئو در بازاریابی دیجیتال

5. کلیک‌های بیشتر نسبت به بازاریابی PPC (تبلیغات کلیکی)

حتما تبلیغات کلیکی مثل Google Ads را دیده‌اید. لینک‌هایی در نتایج موتورهای جستجو، که با برچسب “آگهی” یا “Ad” متمایز شده‌اند. علاوه بر این، نوع دیگر تبلیغات کلیکی، بنرهایی است که در سایت‌های معتبر قابل مشاهده هستند.

اما این مدل تبلیغات کلیکی (Google Ads) تا زمانی وجود دارند که بودجه‌ی شما تمام نشود. به محض اینکه موجودی اکانت کاربری به‌اتمام برسد، لینک یا بنر شما از حالت نمایش خارج خواهد شد.

مزیت سئو نسبت به تبلیغات کلیکی این است که اولاً ماندگاری جایگاه شما در نتایج موتورهای جستجو (مثل گوگل) طولانی‌مدت است و دوماً ماندن یا نماندن شما در رتبه‌های برتر، کاملاً به عملکرد خودتان بستگی دارد. یعنی با تولید محتوای ارزشمند، نظر کاربران را جلب کنید. محتوا را به‌روز نگه دارید و اقدامات لینک سازی را اصولی برایشان انجام دهید.

SEO benefits
مزایای SEO

6. کاهش هزینه‌های بازاریابیِ گران

یکی از بزرگترین مزایای سئو این است که به شما کمک می‌کند هزینه‌‌های بازاریابی را کاهش دهید. کانال‌های بازاریابیِ مختلفی وجود دارد، از جمله تبلیغات کلیکی و شبکه‌های اجتماعی که ممکن است هزینه‌های تبلیغات شما را افزایش دهد.

درست است نتیجه گرفتن در سئو زمانبر است، اما ماندگار و معتبر به‌حساب می‌آید. بسیاری از کاربران به گوگل پول می‌دهند (Google Ads) تا لینک آن‌ها در صفحه اول باشد، اما شما از طریق سئو می‌توانید همیشه در صفحه‌ی اول بمانید.

7. نتایج بلند مدت

همانطور که اشاره کردیم یکی دیگر از مهمترین مزایای سئو نتایج طولانی مدت آن است که شما را سرمایه‌گذاریِ اولیه برای تبلیغات مُعاف می‌سازد.

شما با چند ماه کار اصولی روی سایت خود می‌توانید نتایج برتر گوگل را به تصرف خودتان درآورید. البته دانستن این نکته مهم است که باید از جایگاهتان مراقبت کنید و تازمانیکه همه‌ی اقدامات سئو تحت نظارت شما باشند، جایگاه شما در نتایج گوگل به‌خطر نخواهد افتاد.

8. برتری در نتایج نسبت به رقبا

آنالیز رقبا از آن تکنیک‌های جذابی است که می‌تواند شما را سریعتر به کاربران هدف برساند. چطور؟ به سادگی 🙂

برترین صفحاتی که رقبای شما در آن‌ها رتبه دارند را پیدا کنید و روی همان موضوعات مانور دهید. یا اینکه ببینید رقبایتان در چه موضوعاتی تولید محتوا دارند، شما نیز در همان موضوعات شروع به کار کنید.

در واقع، با آگاهی از استراتژیِ رقبایی که سال‌هاست در حوزه‌ی ما کار می‌کنند، سرعت نتیجه‌گیریِ ما افزایش می‌یابد. تحلیل و آنالیز دقیق رقبا را در دوره جامع یاد بگیرید.

9. میزان پیشرفت، قابل اندازه‌گیری

هر اقدامی روی سئو سایت انجام شود، با استفاده از ابزار رایگان Google Analytics قابل بررسی و اندازه‌گیری است که همین عامل یکی از برتری‌های سئو در بازاریابی دیجیتال به‌حساب می‌آید.

تحلیل رفتار کاربران، درصد نرخ تبدیل (ها)، بررسی دقیق عملکرد صفحات، فقط 3 مورد از اطلاعاتی است که Google Analytics در اختیار سئوکاران قرار می‌دهد.

مزیت های سئو

در آخر

د‌‌‌‌ر این مقاله، برخی از مزایای سئو را شناختیم که هر کسب و کاری می‌تواند از آن‌ها ‌‌‌بهره‌مند شود. در پایان لازم است اشاره کنیم سایر کانال‌های دیجیتالی نیز، برای افزایش فروش آنلاین شما مفید خواهند بود پس آن‌ها را از قلم نیندازید. اما این نکته مهم را مد نظر قرار دهید، تاثیری که سئو در کسب و کار آنلاین شما می‌گذارد، تاثیری به مراتب عمیق‌تر و طولانی‌تر (نسبت به سایر روش‌های بازاریابی) است.

در صورت داشتن سوال، نظرات و پیشنهادات، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع

shanebarker

webfx

5/5 - (4 امتیاز)

1 دیدگاه برای “مزایای سئو را بشناسید | معرفی 9 مزیت سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox