سئو داخلی یا On-Page SEO چیست + نکات کلیدی

آخرین بروزرسانی: 1 بهمن 1399
سئو داخلی چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

سئو داخلی یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای بهبود ترافیک سایت است.

در طی چند سال گذشته، گوگل چندین به روز رسانی در الگوریتم‌های اصلی خود (پنگوئن، پاندا و مرغ مگس‌خوار) انجام داده است. با توجه به این به روز رسانی‌ها، کارشناسان سئو در سرتاسر دنیا مجبور شدند تا تاکتیک‌های سئو داخلی خود را تغییر دهند تا بتوانند رتبه ‌های قبلی خود را در نتایج بدست آورند.

تمرکز ما در این محتوا این است تا شما بتوانید با سئو داخلی و با تکنیک‌های جدید و جهانی برای بهبود عملکرد، ترافیک سایت و تجربه‌ی کاربری آشنا شوید.

جدا از اینکه سئو On-page مناسب، موجب تفسیر بهتر موتورهای جستجو از سایت شما می‌شود، به کاربران نیز کمک می‌کند تا محتوای یک صفحه را بهتر درک کنند.

آموزش سئو داخلی

انجام فعالیت بهینه سازی داخلی سایت برای گرفتن رتبه بهتر در نتایج موتور‌های جستجو است. در بازاریابی اینترنتی همه چیز از سئو داخلی آغاز می‌شود.

تعریف دقیق سئو On-page عمل بهینه سازی صفحات سایت برای کسب رتبه بالا و بدست آوردن ترافیک طبیعی است. برخلاف باور عمومی دیگر سئو On-page به بهینه سازی متا تگ‌ها و تولید محتوا خلاصه نمی‌شود و برای بدست آوردن نتایج خوب، بهتر است که همیشه در حال بررسی سئو داخلی خود باشید.

در این مقاله به منظور آموزش سئوی داخلی نکات مهم را باهم بررسی می‌کنیم.

سئو on-page چیست

مطالب قدیمی سایت خود را به روز رسانی یا حذف کنید

در سئو داخلی به روز رسانی مجدد مطالب قدیمی روش مطمئن برای زندگی بخشیدن دوباره به محتوا شما است، اما همه پست‌ها را نباید به روز رسانی کرد. حذف پست‌های قدیمی شاید برای همه یک مسئله جنجالی باشد اما در چند وقت گذشته مورد توجه بسیاری از متخصصین قرار گرفته است.

کارشناسان مطرحی مثل “برایان دیا” از Backlinko توصیه می‌کنند که پست‌های قدیمی که ترافیک زیادی را به سمت سایت شما نمی‌آوردند را حذف کنید، عمدتا این پست‌ها محتوایی با تعداد کاراکتر 400-500 عدد دارد و می‌توان آن‌ها را با محتواهای بهتر جایگزین کرد.

واقعیت این است که اگر محتوایی برای سایت شما ترافیک طبیعی جذب نمی‌کند، بسیار بی فایده است و بنابراین بهتر‌ است که آن را حذف یا “NOINDEX” کنید.

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما مطابق با جستجوی کاربران است

رضایت بخشیدن به جستجو هدف اصلی گوگل است و پشت هر جستجویی هدف رضایتی وجود دارد.

برای مثال وقتی شخصی درباره “بهترین میکروفون برای پادکست” سرچ می‌کند، گوگل می‌داند که قصد کاربر در اینجا خرید نیست، بلکه یادگیری و مشاوره درباره بهترین میکروفون برای پادکست در بازار است. در نتیجه نتایج صفحه اول پاسخ برای این جستجو است.

در عین حال وقتی کاربر نام محصول خاصی را جستجو می‌کند، گوگل متوجه می‌شود که قصد کاربر خرید محصول است و طبق آن جستجو نتایج را دسته بندی کرده و به کاربر نمایش می‌دهد.

داستانی بلند ولی در عین حال کوتاه، اگر می‌خواهید در نتایج گوگل رتبه بالاتری را داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما بر اساس جستجو کاربر در آن کلمات کلیدی است.

قبل از شروع کردن به تولید محتوا، خوب است که کلمات کلیدی را درک و قصد جستجوی آن‌ها را به خوبی بدانید تا محتوایی طبق خواسته کاربر تولید کنید. بیشتر جستجو‌ها در چهار دسته قرار می‌گیرند: اطلاعاتی، ناوبری، تجاری و معامله ای.

زمانی ‌که هدف از جستجوی کلمات کلیدی خود را مشخص کردید، مرحله ی بعدی انتخاب نوع محتوایی است که باید آن را تولید کنید. چهار نوع از محتوا که در صفحه ی نتایج نشان داده می‌شود به صورت زیر است:

 • پست‌های وبلاگ
 • دسته بندی صفحات تجاری، فروشگاهی
 • صفحه محصول
 • صفحه فرود یا Landing Page

براساس هدف جستجو برای کلمات کلیدی مورد نظر، نوع محتوا خود را انتخاب کنید، رقبای با کیفیت خود را شناسایی کنید و محتوای منحصر به فردی را برای آمدن و ماندن در رقابت تولید کنید.

استفاده از تگ Canonical برای جلوگیری از محتوای تکراری

یک Canonical URL (کد HTML به همراه تگ CANONICAL ) به شما این قدرت را می‌دهد تا به موتورهای جستجو بگویید که باقی آدرس‌های مشابه را به این صفحه مربوط کند.

بعضی اوقات که البته بیشتر در سایت‌های فروشگاهی این اتفاق می‌افتد، به استفاده از تگ می‌توانند اطمینان حاصل کنند که بدون جریمه توسط گوگل دارای چندین صفحه مشابه برای محصولشان باشند.

به طور مثال، شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی مبلمان هستید و در فروشگاهتان چند مدل میز قهوه ای دارید که دارای توضیحات یکسانی هستند، این موضوع باعث آسیب رسیدن به رتبه بندی سایت شما می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید به راحتی از تگ Canonical استفاده کنید و از جریمه شدن خود جلوگیری کنید.

این تگ فقط برای فروشگاه‌ ها نیست و هر سایتی با توجه به نوع فعالیت خود می‌تواند از این تگ استفاده کند تا از جریمه گوگل، دور بمانند.

کلمات هم معنی، مرتبط یا LSI را در محتوای خود استفاده کنید

این کلمات حاوی معانی پنهان و مترادف کلمات کلیدی شما هستند. گوگل از این کلمات برای ارزیابی ارتباط و کیفیت صفحه استفاده می‌کند. به عبارت دیگر وقتی از کلمات کلیدی هم معنی در محتوای خود استفاده می‌کنید، موتور‌های جستجو این کمک را می‌کنند تا صفحه شما را بهتر در نتایج نشان دهند.

حالا سوال پیش می‌آید که این کلمات را چگونه پیدا کنیم؟ خیلی راحت است شما کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید و به انتهای صفحه بروید، تا سایر جستجو‌های مربوط به کلمه کلیدی خود را ببینید.

بنابراین برای مثال شما در حال نوشتن محتوایی درباره سئو هستید، با این کار کلمات کلیدی مشابه مثل نکات پیشرفته سئو یا نکات منحصر به فرد سئو را در متن خود بگنجانید.

برای این‌ کار ابزار‌های گوناگونی وجود دارد که برخی رایگان و برخی دیگر پولی هستند، ولی بهترین ابزاری که می‌توانید به صورت رایگان استفاده کنید، LSIGraph است، که کلمات هم معنی حوزه شما را به راحتی در اختیارتتان قرار می‌دهد.

اهداف سئو داخلی

نرخ CTR خود را با Schema markup افزایش دهید

در سئو داخلی نشانه گذاری Schema جزء آخرین تحولات سئو است. اما با این وجود خیلی افراد کمی هستند که از این نشانه گذاری استفاده می‌کنند. حالا سوال پیش می‌آید که Schema چیست؟

Schema مجموعه ‌ای از اطلاعات است که از پیش تعیین شده ‌اند و در سایت قرار می‌گیرند. این روش کار موتور‌های جستجو را در تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در سایت راحت‌تر می‌کند و موتور جستجو قادر خواهد بود تا نتایج مربوط با جستجو کاربران را راحت‌تر نمایش دهد.

نشانه گذاری Schema به سایت شما کمک می‌کند تا رتبه بهتری در SERP انواع محتوای خود بدست آورید، از جمله:

 • مقالات
 • کسب و کار‌های محلی
 • رستوران‌ها
 • برنامه‌های تلوزیونی و امتیاز دهی آن‌ها
 • بررسی کتاب‌ها
 • فیلم‌ها
 • نرم‌افزارها
 • مناسبت‌ها و ایونت‌ها
 • محصولات

 استفاده از URLهای کوتاه و تاثیر زیاد در سئو داخلی

گوگل و سایر موتور‌های جستجو استفاده از URLهای کوتاه تر را به نسخه‌ بلند‌تر ترجیح می‌دهد، چرا که URLهای کوتاه تر کاربر پسند‌تر هستند. بهتر است که کلمات کلیدی مدنظر خود را در آدرس‌ها بیاورید و دلایلی خوبی دارد:

1: استفاده از کلمات کلیدی در URL ها به کاربرانی که آدرس صفحه شما را در شبکه های اجتماعی و ایمیل‌ها مشاهده می‌کنند این ایده را می‌دهد که با چه محتوایی روبه‌رو خواهند شد.

2: زمانی که شما از انکر تکست در لینک خود استفاده نکرده باشید، آدرس‌ها نقش انکر تکست را بازی می‌کنند و سیگنال قدرتمندی برای رتبه‌بندی شما محسوب می‌شوند.

3: زمانی که کلمات کلیدی در URLها نشان داده می‌شود طبق تحقیقات برجسته‌ ترین نکته ای هستند که باعث می‌شود تا کاربر تصمیم بگیرد روی لینک کلیک کند.

بنابراین از استفاده URLهای طولانی و زشت پرهیز کنید و کوتاهی و کاربردی بودن را جایگزین کنید.

آموزش سئو داخلی

انتشار محتوای طولانی و تاثیر آن بر سئو داخلی

تعاریف زیادی برای محتوای طولانی وجود دارد، برخی معتقدند محتواهای بالای 700 کاراکتر بلند محسوب می‌شود و برخی بلندی محتوا را بیشتر از 200 کلمه بیان می‌کنند، ولی بین ببیشتر بازاریابان یک نظر مشترک وجو دارد که محتوای بالای 2000 کاراکتر، محتوایی بلند محسوب می‌شود.

کارشناسان معتقدند که بین محتوای بلند و رتبه‌ های بالا ارتباط مستقیمی وجود دارد. پس به جای این که فکر کنیم با محتوای کوتاه تر کار راحت تری هم برای رتبه گرفتن از گوگل داریم‌، باید سعی کرد به تولید محتوای حداقل 2000 کلمه ای روی آورد.

عناوین قانع کننده بنویسید

در سئو داخلی حقیقت این است که مهم نیست مقاله شما چقدر عمیق است و یا درباره آن تحقیق کرده‌ اید، اگر با تیتر قانع کننده ای همراه نباشد، مورد توجه کاربران قرار نمی‌گیرد.

به همین دلیل در نوشتن عناوینی که توجه کاربران را به خود جلب ‌کند باید تلاش کنید. طبق بررسی‌های سایت Backlinko عناوینی که دارای احساسات هستند 7% بیشتر از عناوینی که هیچ احساساتی ندارند کلیک می‌شوند.

کلمات کلیدی در تگ عنوان (Title tag) خود استفاده کنید

تگ عنوان باعثِ بیشتر کلیک شدن در نتایج جستجو می‌شود، به این دلیل که چشم کاربر در ابتدا عنوان سایت را می‌ببیند و بعد به تگ توضیحات و باقی اِلمان‌ها دقت می‌کند. طبق بررسی‌های ابزار MOZ کلمات کلیدی در تگ عنوان می‌تواند تاثیر بیشتری در رتبه گرفتن داشته باشد.

بنابراین با استفاده درست از کلمات کلیدی در تگ عنوان و دوری از تکرار کردن بیش از حد آن‌ها در جهت رشد خود قدم بردارید.

Meta Description خود را بهبود ببخشید

متا تگ توضیحات یا (Meta Description) به دلیل بی اثر بودن در رتبه‌بندی موتور جستجو اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما این موضوع را به یاد داشته باشید که متا تگ توضیحات می‌تواند نرخ کلیک یا CTR شما را افزایش دهد که به نوبه‌ی خود می‌تواند باعث رشد رتبه شما در موتور‌های جستجو شود.

می‌توان گفت یکی از مهم ترین قسمت‌های سئو داخلی همین تگ توضیحات است که در اکثر آموزش‌هایی که مطرح شده می‌توان به اهمیت بالای آن پی برد.

مطالعه‌ای که Backlinko برروی سایت‎ها انجام داده است، به این نتیجه رسیده است که سایت‌هایی که دارای متا تگ توضیحات است 5.8% بیشتر از سایت‌هایی که توضیحات ندارند کلیک می‌خورند.

بهترین تمرین برای سئو نوشتن توضیحات خاص برای پست‌ها، صفحه اصلی، صفحه محصول، دسته‌بندی‌ها و دیگر صفحات مهم سایت شما است.

 کلمات کلیدی خود را در برچسب‌های h1 و h2 استفاده کنید

گاهی استفاده از کلمات کلیدی می‌تواند به سئوی سایت شما آسیب برساند و این موضوع در تکرار کلمات کلیدی در برچسب‌های H1 ,h2, h3 صادق است. بنابراین با تکرار نکردن بیش از حد کلمات کلیدی خود آن‌ها را در برچسب‌های h1, h2 استفاده کنید تا نتیجه مطلوب‌تری برای شما داشته باشد.

 قدرت لینک‌های داخلی را در سئو On-page دست کم نگیرید

لینک‌های داخلی به کاهش هدر رفتن وقت در جستجو کمک می‌کند و باعث می‌شود تا کاربر وقت بیشتری را سایت شما بگذارد، به باقی مطالب راحت دسترسی داشته باشد و باعث افزایش ترافیک با کیفیت شما شود. به عنوان ساده‌تر شما از صفحاتی که دارای رتبه بالاتری هستند به صفحات با بازدید کمتر لینک می‌دهید.

دکمه به اشتراک گذاری را در دسترس کاربر قرار دهید

آیا تا به حال به این علت که نتوانسته ‌اید دکمه به اشتراک گذاری را پیدا کنید، از اشتراک گذاشتن آن مطلب منصرف شده اید

این موضوع برای من چندین بار اتفاق افتاده است و من توصیه می‌کنم که نوار اشتراک گذاری را به صورت شناور در سمت چپ صفحه خود قرار دهید تا هر وقت که کاربر دوست داشت بتواند مطلب را به راحتی اشتراک گذاری کند.

اگر شما مانند بسیاری دیگر از کسب و کارها در دنیا از وردپرس استفاده می‌کنید بهتر است از افزونه Social Snap استفاده کنید.

زمان ماندگاری کاربر را در صفحه افزایش دهید

اکثر سایت‌ها شاهد این موضوع هستند که کاربر به محض ورود به صفحه سریع آن را ترک می‌کنند، اگر آن‌ها آموزش سئو داخلی یا سئو On-page را به خوبی دیده باشند قطعا می‌دانند که گوگل و باقی موتور‌های جستجو برای این موضوع سایت را مورد جریمه قرار می‎‌دهد.

موتورهای جستجو این زمان را برای بررسی کیفیت محتوا سایت مورد بازدید قرار می‌دهند. یک راه برای افزایش این زمان انتشار محتوای مفید و طولانی است تا بازدید کننده ترغیب شود تا زمان بیشتری را صفحه شما بماند.

افزایش بهینه سازی در سئو On-page

سرعت سایت خود را بهبود ببخشید

اگر می‌خواهید تا بازدید کنندگان تجربه‌ ی بی نظیری در صفحه شما داشته باشند، باید همیشه در حال بهبود سرعت سایت خود باشید. سرعت صفحه یکی دیگر از نشانه‌هایی است که موتور‌های جستجو برای رتبه‌ بندی از آن استفاده می‌کنند.

شما با استفاده از ابزارهایی مثل GOOGLE PageSpeed Insight و GTMetrix می‌توانید همواره سرعت سایت خود را بررسی کنید.

ما چند روش را برای بهبود سرعت به شما می‌گوییم:

 • حافظه پنهان مرورگر را فعال کنید.
 • فایل‌های HTML ,CSS ,Javascript خود را به حداقل برسانید.
 • زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید.
 • ریدایرکت یا تغییر مسیر‌ها را کاهش دهید.
 • تصاویر خود را بهینه سازی کنید.
 • استفاده از یک سرویس تحویل محتوا CDN

تصاویر را بهینه سازی کنید

تصاویر قرار گرفته در محتوا از لحاظ استراتژی برای از بین بردن نیاز زیاد به متن‌ها است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تصاویر شما بهینه است تا ترافیک با کیفیت (طبیعی) را به سمت شما بیاورد.

اولین کاری که باید انجام دهید تصاویر خود را فشرده کنید، اندازه و حجم تصاویر تاثیر زیادی روی سرعت دارد، شما باید قبل از بارگذاری تصاویر آن‌ها را فشرده کنید. برای این ‌کار ابزار‌هایی مثل TinyPNG یا Imageoptim را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

بهینه سازی داخلی

سایت خود را 100% Mobile-friendly ایجاد کنید

سایت‌هایی که با موبایل سازگار بودند بعد از آپدیت الگوریتم Mobilegeddon شاهد افزایش چشمگیر رتبه خود شدند و سایت‌هایی که این مزیت را نداشتد به شدت شاهد افت SERP خود شدند.

این موضوع از زمانی بسیار مورد توجه قرار گرفت که شاهد پیشرفت سریع تلفن‌های هوشمند بودیم، امروزه یکی از مواردی که در طراحی سایت باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار بگیرد، طراحی دوستانه سایت برای گوشی‌های هوشمند است و باید مطمئن باشید که هر یک از صفحات شما در تلفن‌های هوشمند به درستی نشان داده می‌شود.

ابزارهایی برای تست این موضوع وجود دارد مثل Mobile-friendly google , Grader که می‌توان استفاده کرد.

در آخر

جستجوگر‌ها کاری بیشتر از بررسی متا تگ توضیحات و متا تگ عنوان در صفحه شما انجام می‌دهند که بررسی سئو داخلی یا سئو On-page یکی از آن موارد است.

باید مطمئن شوید که محتوای شما با کلمات کلیدی مورد نظرتان، کامل، قابل جستجو است و همیشه سرعت سایت و تجربه کاربری در سایت را بررسی و بهبود ببخشید تا به رتبه‌ های بالاتر نتایج جستجو برسید.

اگر سوالات شما هنوز برطرف نشده آن‌ها را با ما در میان بگذارید، تا باهم گفتگو کنیم و به پاسخ آن‌ها برسیم.

منابع

signal99

backlinko

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *