سئو داخلی یا On-Page SEO چیست + نکات طلایی

آخرین به‌روزرسانی: 15 اردیبهشت 1400
سئو داخلی چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

سئو داخلی یکی از بخش‌های اصلی سئو برای بهبود و افزایش ترافیک سایت است. در طی چند سال گذشته، گوگل چندین بروزرسانی در الگوریتم‌های اصلی خود (پنگوئن، پاندا و مرغ مگس‌خوار) انجام داده است. با توجه به این بروزرسانی‌ها، کارشناسان سئو در سراسر دنیا مجبور شدند تکنیک‌های سئوی داخلی خود را تغییر دهند تا بتوانند رتبه ‌های قبلی خود را در نتایج بدست آورند.

تمرکز ما در این محتوا این است که شما بتوانید با سئو داخلی و اجرای تکنیک‌های جدید و جهانی برای بهبود عملکرد خود، ترافیک سایتتان را بالا ببرید.

جدا از اینکه سئو On-page موجب تفسیر بهتر محتوا برای موتورهای جستجو می‌شود، اما به کاربران نیز کمک می‌کند تا محتوای یک صفحه را بهتر درک کنند.

سئو داخلی چیست؟

انجام بهینه سازی داخلی سایت برای گرفتن رتبه بهتر در نتایج موتور‌های جستجو است. در بازاریابی اینترنتی همه چیز از سئو داخلی آغاز می‌شود. به طور خلاصه، هر اقدام سئویی که داخل سایت انجام گیرد را سئو On-Page می‌نامند.

تعریف دقیق سئو On-page عمل بهینه سازی صفحات سایت برای کسب رتبه بالا و بدست آوردن ترافیک طبیعی است. برخلاف باور عمومی، سئو On-page به بهینه سازی متا تگ‌ها و تولید محتوا خلاصه نمی‌شود و برای بدست آوردن نتایج خوب، بهتر است همیشه در حال بررسیِ سئو داخلی خود باشید.

در این مقاله به منظور آموزش سئوی داخلی، نکات مهمی را باهم بررسی می‌کنیم.

سئو on-page چیست
آشنایی با سئو On-page

مطالب قدیمی سایت خود را بروزرسانی یا حذف کنید

در سئو داخلی بروزرسانی مجدد مطالب قدیمی روش مطمئنی برای زندگی بخشیدنِ دوباره به محتوای شما است، اما همه‌ی پست‌ها را نباید بروزرسانی کرد. شاید حذف پست‌های قدیمی برای همه، یک مسئله‌ی جنجالی باشد اما در چند وقت گذشته، مورد توجه بسیاری از متخصصین قرار گرفته است.

کارشناسان مطرحی مثل “برایان دیا” از Backlinko توصیه می‌کنند که پست‌های قدیمی که ترافیک زیادی را به سمت سایت شما نمی‌آوردند را حذف کنید. این پست‌ها عمدتاً محتوایی 400-500 کلمه‌ای دارند که می‌توانیم آن‌ها را با محتواهای بهتر جایگزین کنیم.

واقعیت این است اگر محتوایی برای سایت شما ترافیک طبیعی جذب نمی‌کند، پس بی‌ارزش است و بنابراین بهتر‌ است که آن را حذف یا “Noindex” کنید.

اطمینان حاصل کنید محتوای شما مطابق با جستجوی کاربران است

هدف کاربر از جستجو، موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشت؛ چرا که پشت هر جستجویی، هدفی و نهایتا رضایتی وجود دارد.

برای مثال وقتی شخصی درباره “بهترین میکروفون برای پادکست” جستجو می‌کند، گوگل می‌داند که قصد کاربر در اینجا خرید نیست، بلکه یادگیری و مشاوره درباره بهترین میکروفون برای پادکست است. نهایتا در نتایج صفحه اول، پاسخ برای این جستجو را نمایش می‌‌أهد.

در عین حال وقتی کاربر نام محصول خاصی را جستجو می‌کند، گوگل متوجه می‌شود که قصد کاربر خرید محصول است و طبق آن جستجو، نتایج را دسته‌بندی کرده و به کاربر نمایش می‌دهد.

داستانی بلند ولی در عین حال کوتاه: اگر می‌خواهید در نتایج گوگل رتبه بالاتری داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید محتوای شما بر اساس جستجوی کاربر در آن کلمات کلیدی، سئو شده باشد.

قبل از شروع کردن به تولید محتوا، خوب است کلمات کلیدی را درک و هدف از جستجوی آن‌ها را به خوبی بدانید تا محتوایی طبق خواسته‌ی کاربر تولید کنید. بیشتر جستجو‌ها در دو دسته‌ی اصلی قرار می‌گیرند: اطلاعاتی یا تجاری.

زمانی ‌که هدف از جستجوی کلمات کلیدی خود را مشخص کردید، مرحله ی بعدی انتخاب نوع محتوایی است که باید تولید کنید. چهار نوع محتوا که در صفحه‌ی نتایج موتور جستجو، نشان داده می‌شود به صورت زیر است:

 • پست‌های وبلاگ
 • دسته‌بندی صفحات تجاری، فروشگاهی
 • صفحه‌ی محصول
 • صفحه فرود یا Landing Page

براساس هدف جستجو برای کلمات کلیدیِ مورد نظر، نوع محتوا خود را انتخاب کنید، رقبای با کیفیت خود را شناسایی کنید و محتوای منحصر به فردی را برای رقابت با آن‌ها تولید کنید.

استفاده از تگ Canonical برای جلوگیری از محتوای تکراری

یک Canonical URL (کد HTML به همراه تگ Canonical) به شما این قدرت را می‌دهد تا به موتورهای جستجو بفهمانید مثلا: محتوای X، محتوای اصلی است و سایر محتواهای شبیه به X، با آن، مرتبط هستند. در نتیجه، گوگل برای رتبه‌بندیِ کلمه کلیدیِ محتوای X، به اشتباه نخواهد افتاد.

این موضوعِ محتواهای کپی، اکثراً در سایت‌های فروشگاهی رخ می‌دهد.

به طور مثال، شما صاحب یک فروشگاه اینترنتیِ مبلمان هستید و در فروشگاهتان چند مدل میز سفید دارید که دارای توضیحات یکسانی هستند. این موضوع باعث آسیب رسیدن به رتبه‌بندی سایت شما می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید به راحتی از تگ Canonical استفاده کنید و از جریمه‌شدن، جلوگیری کنید.

این تگ فقط برای فروشگاه‌ ها نیست و هر سایتی با توجه به نوع فعالیت خود می‌تواند از این تگ استفاده کند تا از جریمه گوگل، دور بماند.

کلمات هم معنی، مرتبط یا LSI را در محتوای خود استفاده کنید

این کلمات حاوی معانیِ پنهان و مترادف کلمات کلیدی شما هستند. گوگل از این کلمات برای ارتباط با محتوای صفحه‌ی شما استفاده می‌کند. به عبارت دیگر وقتی از کلمات کلیدیِ هم معنی در محتوای خود استفاده می‌کنید، موتور‌های جستجو این کمک را می‌کنند تا صفحه‌ی شما، بهتر در نتایجشان نشان داده شود.

حالا سوال پیش می‌آید. این کلمات را چگونه پیدا کنیم؟ خیلی راحت است شما کلمه کلیدی خود را در گوگل جستجو کنید و به انتهای صفحه بروید، تا سایر جستجو‌های مربوط به کلمه کلیدی خود را ببینید.

بنابراین اگر شما در حال نوشتن محتوایی با کلمه‌ی “درباره سئو” هستید، می‌توانید کلمات کلیدیِ مشابهی مثل: نکات پیشرفته سئو یا نکات منحصر به فرد سئو را در متن خود قرار دهید.

برای این‌ کار ابزار‌های گوناگونی وجود دارد که برخی رایگان و برخی دیگر پولی هستند، ولی یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توانید به صورت رایگان استفاده کنید، LSIGraph است، که کلمات هم معنی حوزه شما را به راحتی در اختیارتتان قرار می‌دهد.

اهداف سئو داخلی
بهینه سازی داخلی سایت یا سئو On-page

نرخ CTR خود را با Schema Markup افزایش دهید

در سئو داخلی نشانه گذاری Schema جزو آخرین تحولات سئو است. با این وجود افراد کمی هستند که از این نشانه گذاری‌ها استفاده می‌کنند. حالا سوال پیش می‌آید که Schema چیست؟

Schema مجموعه‌ای از اطلاعات است که از پیش‌تعیین شده ‌اند و در سایت قرار می‌گیرند. این روش، کار موتور‌های جستجو را در تجزیه و تحلیل محتوای موجود در سایت، راحت‌تر می‌کند و موتور جستجو قادر خواهد بود تا نتایج مربوط با جستجو کاربران را، راحت‌تر نمایش دهد.

نشانه گذاری Schema به سایت شما کمک می‌کند تا رتبه بهتری در SERP محتوای خود بدست آورید، از جمله:

 • مقالات
 • کسب و کار‌های محلی
 • رستوران‌ها
 • برنامه‌های تلویزیونی و امتیاز دهی آن‌ها
 • بررسی کتاب‌ها
 • فیلم‌ها
 • نرم‌افزارها
 • مناسبت‌ها و ایونت‌ها
 • محصولات

 استفاده از URLهای کوتاه و تاثیر آن در سئو داخلی

گوگل و سایر موتور‌های جستجو، استفاده از URLهای کوتاه را به بلند ترجیح می‌دهند. چرا که URLهای کوتاه‌تر، کاربر پسند‌تر هستند و بهتر است کلمات کلیدی مدنظر نیز در URL بیاید. چرا؟

1: استفاده از کلمات کلیدی در URLها به کاربرانی که آدرس صفحه‌ی شما را در شبکه های اجتماعی و ایمیل‌ها مشاهده می‌کنند، این ایده را می‌دهد که با چه محتوایی روبه‌رو خواهند شد.

2: زمانی که شما از انکر تکست در لینک خود استفاده نکرده باشید، URLها، نقش انکر تکست را بازی می‌کنند و سیگنال قدرتمندی برای رتبه‌بندی شما محسوب خواهند شد.

3: زمانی که کلمات کلیدی در URLها نمایش داده می‌شود، طبق تحقیقات انجام‌شده، کاربران، تصمیم بهتری برای کلیک روی لینک می‌گیرند و لینکی که دارای کلمه کلیدی باشد، در اولویت کاربران است.

بنابراین از URLهای طولانی و زشت پرهیز کنید!

آموزش سئو داخلی
تکنیک‌های سئو داخلی

انتشار محتوای طولانی و تاثیر آن بر سئو داخلی

تعاریف زیادی برای محتوای طولانی وجود دارد، برخی معتقدند محتواهای بالای 700 کلمه، بلند محسوب می‌شوند و برخی، بلندیِ محتوا را بیشتر از 200 کلمه بیان می‌کنند، ولی بین اکثر نویسندگان محتوا، یک نظر مشترک وجو دارد: که محتوای بالای 2000 کلمه، محتوایی بلند محسوب می‌شود.

کارشناسان معتقدند بین محتوای بلند و رتبه‌ های بالای گوگل، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

عناوین قانع‌کننده بنویسید

در سئو داخلی، مهم نیست مقاله‌ی شما چقدر عمیق است و یا درباره آن تحقیق کرده‌‌اید، اگر با تیتر قانع کننده‌ای همراه نباشد، مورد توجه کاربران قرار نمی‌گیرد.

به همین دلیل در نوشتن عناوینی که توجه کاربران را به خود جلب ‌می‌کند، تلاش کنید. طبق بررسی‌های سایت Backlinko روی عناوینی که دارای احساسات هستند، 7% بیشتر از عناوینی که هیچ احساسی ندارند، کلیک می‌شود.

کلمات کلیدی در تگ عنوان (Title Tag) خود استفاده کنید

تگ عنوان باعث کلیکِ بیشتر در نتایج جستجو می‌شود، به این دلیل که چشم کاربر در ابتدا، عنوان سایت را می‌ببیند و بعد، به تگ توضیحات و باقی عناصر دقت می‌کند. طبق بررسی‌های Moz، کلمات کلیدی در تگ عنوان می‌توانند تاثیر بیشتری در رتبه‌گرفتن داشته باشند.

بنابراین با استفاده‌ی درست از کلمات کلیدی در تگ عنوان و دوری از تکرار کردن بیش از حد آن‌ها، در جهت رشد سایت خود قدم بردارید.

Meta Description خود را بهبود ببخشید

متا تگ توضیحات یا (Meta Description) به دلیل کوچک‌بودن در نتایج موتور جستجو، اغلب نادیده گرفته می‌شود. اما این موضوع را به یاد داشته باشید که متا تگ توضیحات می‌تواند نرخ کلیک یا CTR شما را افزایش دهد که به نوبه‌ی خود می‌تواند باعث رشد رتبه شما در موتور‌های جستجو شود.

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سئو داخلی همین تگ توضیحات است که در اکثر آموزش‌هایی که مطرح شده می‌توان به اهمیت بالای آن، پی برد.

مطالعه‌ای که Backlinko برروی سایت‎‌ها انجام داده است، به این نتیجه رسیده سایت‌هایی که دارای متا تگ توضیحات هستند، 5.8% بیشتر از سایت‌هایی که توضیحات متا ندارند، کلیک می‌خورند.

بهترین تمرین برای سئو نوشتن توضیحات متای خاص برای پست‌ها، صفحه اصلی، صفحه محصول، دسته‌بندی‌ها و دیگر صفحات مهم سایت است.

 کلمات کلیدی خود را در تگ‌های H1 و H2 استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی در تگ‌های H1 و H2 مفید است، اما گاهی استفاده بیش ازحد کلمات کلیدی می‌تواند به سئوی سایت شما آسیب برساند و این موضوع در تکرار کلمات کلیدی در تگ‌های H1 ,H2 است. بنابراین با تکرار نکردن بیش از حد کلمات کلیدی در تگ‌های H1, H2 نتیجه‌ی مطلوب‌تری برای خود رقم بزنید.

 قدرت لینک‌های داخلی را در سئو On-page دست کم نگیرید

لینک‌های داخلی به کاهش هدر رفتن وقت در جستجوها کمک می‌کند و باعث می‌شود کاربر وقت بیشتری در سایت شما بگذراند. یعنی به سایر مطالب، دسترسیِ راحت‌تری داشته باشد که همین امر، باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود. به بیان ساده‌تر، از صفحاتی که دارای رتبه بالاتری هستند به صفحات با رتبه‌ی کمتر، لینک بدهید.

دکمه به اشتراک گذاری را در دسترس کاربر قرار دهید

آیا برایتان پیش آمده، بخواهید مطلبی را به اشتراک بگذارید، اما دکمه‌های اشتراک‌گذاری را پیدا نکنید و از اشتراک گذاشتن آن مطلب، منصرف شوید؟

احتمالا این موضوع برای همه چندین بار اتفاق افتاده است و ما توصیه می‌کنیم که دکمه‌ی اشتراک گذاری را به صورت شناور در سمت چپ صفحه، قرار دهید تا هر وقت کاربر تمایل داشت بتواند مطلب را به راحتی اشتراک‌گذاری کند.

اگر شما مانند بسیاری دیگر از کسب و کارهای در دنیا، از وردپرس استفاده می‌کنید بهتر است از افزونه Social Snap بهره ببرید.

زمان ماندگاری کاربر را در صفحه افزایش دهید

اکثر سایت‌ها شاهد این موضوع هستند که کاربر به محض ورود به صفحه، سریع آن را ترک می‌کنند. اگر آن‌ها آموزش سئو داخلی یا سئو On-page را به خوبی دیده باشند، قطعا می‌دانند گوگل و سایر موتور‌های جستجو برای این موضوع، جریمه‌های جدی در نظر گرفته‌اند!

موتورهای جستجو زمان استفاده از مطلب را برای بررسی کیفیت محتوا، مورد ارزیابی قرار می‌دهند. یک راه برای افزایش این زمان، انتشار محتوای مفید و طولانی است تا بازدیدکننده، ترغیب شود زمان بیشتری را در صفحه بگذراند.

افزایش بهینه سازی در سئو On-page

سرعت سایت خود را بهبود ببخشید

اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان، تجربه‌‌ی بی‌نظیری در صفحات شما داشته باشند، باید همیشه در حال بهبود سرعت سایت خود باشید. سرعت، یکی دیگر از عواملی است که موتور‌های جستجو برای رتبه‌‌بندی، از آن استفاده می‌کنند.

شما با استفاده از ابزارهایی مثل Google PageSpeed Insight و GTMetrix می‌توانید همواره سرعت سایت خود را بررسی کنید.

ما چند روش را برای بهبود سرعت به شما می‌گوییم:

 • حافظه پنهان مرورگر را فعال کنید.
 • حجم فایل‌های HTML ,CSS ,JavaScript خود را به حداقل برسانید.
 • زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید.
 • ریدایرکت یا تغییر مسیر‌ها را کاهش دهید.
 • تصاویر خود را بهینه سازی کنید.
 • از یک سرویس تحویل محتوا یا CDN استفاده کنید.

تصاویر را بهینه سازی کنید

تصاویر موجود در محتوا، از لحاظ استراتژی سئو بسیار مهم هستند. هم از لحاظ اینکه حوصله‌ی کاربر از خواندنِ یکنواختِ متن، سر نمی‌رود و هم اینکه، در بخش تصاویر موتورهای جستجو می‌توانیم برای سایت خود، ورودی بگیریم. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید تصاویر شما جذاب و بهینه هستند تا ترافیک طبیعی را به سمت شما بیاورند.

اولین کاری که باید انجام دهید تصاویر جذاب و باکیفیت انتخاب کنید، سپس تصاویر خود را فشرده‌سازی کنید. اندازه و حجم تصاویر، تاثیر زیادی روی سرعت سایت شما دارد، باید قبل از بارگذاری تصاویر، آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. برای این ‌کار ابزار‌هایی مثل TinyPNG یا ImageOptim را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

بهینه سازی داخلی
On-Page SEO

سایت خود را 100% Mobile-friendly کنید

سایت‌هایی که با موبایل سازگار بودند، بعد از آپدیت الگوریتم Mobilegeddon شاهد افزایش چشمگیر ورودی از موتورهای جستجو شدند و سایت‌هایی که این مزیت را نداشتد به شدت شاهد افت SERP سایت خود شدند.

این موضوع از زمانی مورد توجه قرار گرفت که شاهد پیشرفت سریع تلفن‌های هوشمند بودیم. امروزه یکی از مواردی که در طراحی سایت، بیشتر از قبل مورد توجه قرار دارد، طراحی ریسپانسیو (یا واکنش‌گرا) برای گوشی‌های هوشمند است و شما باید مطمئن شوید تمامیِ صفحات سایتتان در تلفن‌های هوشمند به درستی نمایش داده می‌شود.

ابزارهایی برای تست این موضوع وجود دارد مثل Mobile-friendly Google , Grader که می‌توانید استفاده کنید.

در آخر

جستجوگر‌ها کاری بیش از بررسیِ متا تگ توضیحات و متا تگ عنوان در صفحه‌ی شما انجام می‌دهند که بررسی سئو داخلی یا سئو On-page یکی از آن موارد است.

همیشه اطمینان حاصل کنید که محتوای شما با کلمات کلیدی مورد نظرتان، کامل، قابل جستجو باشد و همیشه، سرعت سایت و تجربه کاربری (UX) در سایت را بررسی و بهبود ببخشید تا به رتبه‌ های بالاتر نتایج جستجو برسید.

اگر سوالات شما هنوز برطرف نشده آن‌ها را با ما در میان بگذارید، تا باهم گفتگو کنیم و به آن‌ها پاسخ دهیم.

منابع

signal99

backlinko

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox