قواعد و اصول نگارش مقاله سئو شده در سال 2021

آخرین به‌روزرسانی: 7 اردیبهشت 1400
اصول نگارش مقاله سئو شده
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

در این پست، نحوه تقویت مقالات و تولید یک مقاله سئو شده را برای شما توضیح می‌دهیم تا از این پس مقالات شما بتوانند بیشترین ارتباط را برای جستجوی کاربر در مورد موضوع داشته باشند.

فرض کنیم، شما شروع به نوشتن مقاله برای سایت خود کردید و فکر می‌کنید مقاله خیلی خوبی هم هست. حالا به این سوال جواب دهید.

آیا مقاله‌‎ی شما با میلیون‌ها مقاله دیگری که در نتایج گوگل قرار دارد، می‌تواند رقابت کند؟

با ما در ادامه همراه باشید تا راهکارها و راه ‌حل‌های یک مقاله سئو شده را به شما بیاموزیم.

طبق آماری که ثبت شده، فقط از طریق Google در هر ثانیه بیش از 40000 جستجو انجام می‌شود. اگر سایت شما در بین ده لینک برتر و در صفحه اول باشد می‌دانید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

این فرصت را دارید تا در هر ساعت چندین هزار کاربر را به سایت خود برسانید. به شرطی که مقالات بسیار خوبی داشته باشید.

مقاله سئو شده چیست؟

مقاله سئو شده همان محتوای نوشته شده مانند یک پست برای سایت است، که در سایت شما به عنوان صفحه ای با URL منحصر به فرد نمایش داده می‌شود.

یک مقاله سئو شده مقاله ای است که برای کاربر رضایت بخش باشد و بتواند نیازهای کاربر را برطرف کند و همچنین با مهارت و تخصص، مخاطبان شما را آموزش دهد. محتوای سئو شده همچنین برای موتورهای جستجو بهینه شده است تا شانس بیشتری برای ورود به صفحه 1 نتایج جستجو داشته باشد.

هدف از بهینه سازی مقالات برای جستجوگرها کمک به یافتن محتوای شما توسط موتورهای جستجو است. شما ممکن است شگفت انگیزترین محتوا را در جهان نوشته باشید، اما اگر در موتورهای جستجو نمایش داده نشود، تمام زحمات شما بی فایده بوده است.

وقتی برای نوشتن محتوای سئو شده وقت می‌گذارید، قطعاً می‌خواهید که جزو برترین‌ها در صفحه نمایش موتور جستجو باشید.

چرا باید مقاله سئو شده بنویسید؟

با ظهور الگوریتم پاندا، تاثیر داشتن محتوای خوب در سایت‌ها بیشتر شد و کارشناسان سئو نیز به این نتیجه رسیدند که برای تولید محتوا وقت بیشتری بگذارند و ظرافت بیشتری نیز خرج کنند.

مقاله سئو شده مقاله ای است که نیازهای کاربران را رفع کند و به تمامی سوالات احتمالی که در ذهن کاربر پیش خواهد اومد، پاسخ دهد.

مقاله سئو شده چیست؟

دلایل مهم بودن مقالات سایت شما بسیار زیاد است و همین می‌تواند باعث این شود که نوشتن مقاله برای سایت، برای برخی، تبدیل به یک کار ترسناک شده باشد پس بیایید باهم نگاهی به مهم ترین موارد داشته باشیم.

محتوا دلیلِ برپایی Google است

گوگل در اواخر دهه 1990 راه اندازی شد، اما در اوایل دهه 2000 بود که بهینه سازی موتور پر اهمیت شد و مطرح شد. بنابراین سئو قدمتی 15 ساله دارد.

صفحات سایت، از جمله مقالات، همان چیزی است که موتورهای جستجو مانند Google در فهرست خود ذخیره می‌کنند.

وقتی کاربری جستجو می‌کند، موتور جستجو سوال او را تجزیه و تحلیل می‌کند و آن را با مرتبط ترین موارد فهرست شده مطابقت می‌دهد. بدون این صفحات، که همان مقالات ما هستند، Google در نتایج جستجوی خود چیزی برای نمایش کاربران ندارد.

الگوریتم گوگل همیشه هوشمندتر می‌شود اما هنوز هم به کمک نیاز دارد

مقاله سئو شده برای جستجو بهینه شده است تا بتواند به موتورهای جستجو کمک کند تا موضوع را بهتر بشناسند. شما با نوشتن مقاله خوب هم به ربات‌های گوگل کمک می‌کنید که بهترین نتایج را به کاربر نشان دهد.

الگوریتم های گوگل

بنابراین می‌توانید تخصص و اقتدار خود را در مورد یک موضوع تعیین کنید. گوگل برای سایت‌های دارای تخصص و اقتدار بالا ارزش بیشتری قائل است و مقاله ای که خوب نوشته شده باشد، یکی از راه های اصلی برای اثبات این موضوع است.

مخاطبان مورد نظر را خوشحال می‌کنید

مقالات سئو شده می‌تواند منجر به مواردی مانند بازدید مجدد از سایت شما، مدت زمان بیشتر ماندن کاربر در سایت شما برای مشاهده محتواهای دیگر و اگر سایت فروشگاهی دارید، باعث افزایش نرخ تبدیل (CRO) شود.

ایجاد محتوای جذاب و مفید تاثیر بسزایی در جذب کاربر به صورت با کیفیت دارد، اگر اینگونه نبود گوگل هرگز عبارت “Content is King” به معنی محتوا پادشاه است را بیان نمی‌کرد.

ضمن آن که کاربران وقتی محتوای خوب و یک مقاله سئو شده را می‌بینند، افراد دیگر را نیز به سمت آن هدایت می‌کنند. این می‌تواند به صورتی بیانی، از طریق پست‌های وبلاگ، شبکه ‌های اجتماعی، ایمیل، انجمن‌ها یا سایر روش‌ها باشد.

یک بوتیک لباس را در نظر بگیرید که یکی از دوستان شما از آن‌جا خرید کرده است. اگر از آن بوتیک تعریف و تمجید کند قطعاً شما نیز برای خرید لباس به آن جا سر می‌زنید. در رابطه با محتوای خوب نیز این موضوع وجود دارد.

رقبای خود را در نتایج جستجو شکست دهید

مقالات و پست‌های مرتبط با موضوع خود را جستجو کنید و در سایت‌های رقیب مشاهده کنید. ببینید محتوای دارای رتبه برتر در مورد همان موضوع چه کاری انجام می‌دهند، همیشه سعی کنید از آن‌ها بهتر باشید و تمام نکاتی که ممکن است برای کاربر دارای ابهام باشد را در مقاله خود بیاورید تا رفع ابهام کنبد.

چگونه مقاله سئو شده بنویسیم؟

برای نوشتن مقاله سئو شده، حداقل دو راه وجود دارد، سپردن این وظیفه به یک نویسنده حرفه ای و متخصص در زمینه ی تولید محتوا اولین راه است و یا اینکه خودمان با استفاده از امکانات زیادی که در اختیار مان است، شروع به نوشتن مقاله برای سایت خود کنیم. اما شاید بگویید این کار سخت و زمان بر است، ولی به هیچ وجه اینگونه نیست.

با ما همراه باشید تا نکات کلیدی نگارش یک مقاله سئو شده و مناسب را بشناسید و از این پس خودتان این کار را انجام دهید.

مراحل تولید محتوای سئو شده

برای تولید محتوا یا مقاله، مراحلی وجود دارد که اگر آن‌ها را مو به مو پیش بروید، در نهایت یک مقاله سئو شده و محبوب هم نزد کاربر و هم نزد موتورهای جستجو دارید.

مراحل تولید محتوای سئو شده

بهینه سازی عنوان محتوا (Title)

اولین چیزی که پس از جستجو به چشم کاربران میخورد، عنوان محتوای شما است. پس با استفاده از یک عنوان خوب می‌توانید کاربران زیادی را ترغیب به کلیک کردن بر روی مقاله خود کنید. اما عنوان بهینه شده که کاربر را ترغیب می‌کند باید چگونه باشد؟

استفاده از کلمه کلیدی، استفاده از کلمات جادویی مثل شگفت انگیز، استفاده از اعداد، استفاده از سال، مواردی هستند که عنوان شما را کاربر پسند می‌کنند. به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما “افزونه های سئو” است، می‌توان از عنوان “بهترین افزونه های سئو در سال 2021” استفاده کنید.

بهینه سازی تگ‌ها

تگ یا همان برچسب‌ها نقش مهمی‌در محتوا دارند. تگ توضیحات متا، تگ عناوین (H1,H2,H3,H4…) که از معروف ترین‌ها هستند را باید بهینه کنیم.

توضیحات متا یا (Meta Description) هم به اندازه عنوان مقاله مهم است، چرا که در یک و نیم خط و 155 تا 160 کاراکتر، چکیده ای از مقاله را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. استفاده از کلمه کلیدی همانند عنوان باید در توضیحات متای شما نیز انجام گیرد. ارزش عناوین در مقاله سئو شده بسیار زیاد است. بهینه سازی تگ عناوین هم کار پیچیده ای نیست.

تگ H1 به صورت پیش فرض همان عنوان شما است. از H2 می‌توانید یک تا چهار بار استفاده کنید و فراموش نکنید که کلمه کلیدی باید در این تگ باشد. از تگ‌های H3 و H4 هم در صورت لزوم یک تا چهار بار می‌توانید استفاده کنید.

استفاده صحیح از کلمات کلیدی

قبل از روزهای به روز رسانی الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن، بمباران کلمه کلیدی (Keyword Stuffing) تا حد زیادی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با ابداع الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن و آپدیت‌های این دو الگوریتم یه مرور زمان، این روش کاملاً بی اثر و همچنین همراه با جریمه از سوی گوگل شد، اگرچه هنوز برخی از افراد هستند که از روش‌های بمباران کلمات کلیدی استفاده می‌کنند.

چگالی کلمه کلیدی در مقاله سئو شده باید حداکثر %2 باشد و سعی کنید از این عدد بیشتر نشود. ضمن اینکه توضیع کلمه کلیدی در دل محتوای سئو شده باید رعایت شود. نباید در قسمتی تجمع کلمه کلیدی به چشم بخورد و در قسمت‌های دیگر اصلاً کلمه کلیدی وجود نداشته باشد.

استفاده از مترادف‌ها

از کلمات مترادف در محتوای سئو شده خود استفاده کنید. برای پیدا کردن این کلمات می‌توانید از عبارت لاتین کلمه کلیدی یا از پیشنهادهای گوگل که در آخر باکسِ صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شود، استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما “سئو خارجی” است:

می‌توانید از “Off-Page SEO” به عنوان مترادف استفاده کنید و در متن قرار دهید. در این صورت اگرچه محتوای شما برای همان کلمه کلیدی اصلی رتبه بندی می‌شود، اما به الگوریتم‌های گوگل این پیغام را می‌دهید که کلمه مترادفی که استفاده کرده اید هم، مربوط به محتوای شما است و گوگل نگاهی به آن کلمه نیز برای رنبه بندی دارد.

بهینه سازی تصاویر

نوشتن مقاله برای سایت، اگرچه به آن سختی هم نیست، اما دیگر، مقاله سئو شده تنها به یک محتوای متنی معطوف نمی‌شود.

اگر قرار است کاربر فقط بخواند و هرچه محتوا را بالا پایین کند با چیزی جز متن مواجه نشود، قطعاً حوصله اش سر می‌رود و دیگر سراغ همچین محتوایی نخواهد آمد. باید حتماً از تصاویر، اینفوگرافیکی و حتی ویدئو هم در پست خود استفاده کنید.

یک محتوای 2000 کلمه ای حداقل 5-6 عکس نیاز دارد. تصاویری که استفاده می‌کنید باید جذاب، غیر تکراری، کم حجم و همچنین دارای تگ alt یا متن جایگزین باشد.

برای جذاب بودن تصاویر، سعی کنید از عکس‌هایی استفاده کنید که یا استفاده نشده باشند یا اگر در پست دیگری استفاده شده بودند، تغیراتی به آن عکس بدهید.

بهینه سازی تصاویر

در رابطه با کم حجم بودن تصویر، تصور کنید یک توپ بولینگ بزرگ را به سایت خود اضافه کرده اید، که سرعت صفحه را کاهش می‌دهد. پس تصویر باید حجم کم داشته باشد تا سرعت بارگذاری تحت تاثیر قرار نگیرد.

موتورهای جستجو نمی‌توانند تصاویر شما را بدون تگ alt بخوانند. تگ Alt تصاویر، برای بهینه سازی محتوای تصاویر شما در موتور‌های جستجو استفاده می‌شود و بسیار با اهمیت است. با وجود اهمیت زیاد، اما اغلب توسط کارشناسان سئو سایت نادیده گرفته می‌شود.

نادیده گرفتن تگ Alt می‌تواند یک اشتباه بزرگ باشد و فرصت رتبه بندی بهتر در موتور‌های جستجو را به رقبا تعارف کند.

خوانایی محتوا

خوانایی محتوا، یک عامل مستقیم در رتبه بندی صفحه نتایج نیست (گوگل تکذیب یا تایید نکرده است)، اما خوانایی، به عنوان یک سیگنال غیر مستقیم بسیار مهم است.

با نوشتن مقاله ی مناسب برای سایت خود، مخاطبان شما هم قطعاً زمان بیشتری را در سایت خواهند ماند و برایشان جذاب و مفید خواهد بود.

خود را جای مخاطب قرار دهید و محتوا را قبل از انتشار چندین بار بخوانید و اگر برای خودتان یک مقاله ی واضح و بدون ابهام بود، آن را منتشر کنید.

این برای گوگل با ارزش است که محتوای سئو شده ارزشمندی را ارائه می‌دهید و باعث می‌شود در جستجوهای آینده، صفحه شما بالاتر بیاید. از پاراگراف‌های کوتاه استفاده کنید، زیرا امروزه بسیاری از بازدیدکنندگان محتوا را، در گوشی‌های هوشمند خود خواهند دید.

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یکی از نکات مهم در سئو است که معمولا آن طور که باید جدی گرفته نمی‌شود. نه به این منظور که کسی به لینک سازی داخلی توجه نمی‌کند، اما به هر حال چندان هم جدی گرفته نمی‌شود.

لینک سازی داخلی در سئوی مقاله

برخی از افراد که به نگارش مقاله سئو شده مشغول هستند، به لینک سازی‌های اتوماتیک که در بسیاری از پلتفرم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس وجود دارد، اکتفا می‌کنند و معتقدند که همین تعداد، می‌تواند برای بهبود رتبه مطالب آن‌ها در صفحه‌ی نتایج جستجو موثر باشد.

برای یک محتوای 2000 کلمه ای حداقل به دو یا سه لینک داخلی نیاز داریم.

به عنوان مثال اگر محتوای شما در زمینه “آموزش سئو خارجی” است، می‌توانید اگر از “مقاله سئو شده” نیز صحبتی داشته اید و در مورد این موضوع در مقالات خود پستی دارید، با استفاده از انواع انکر تکست به آن مقاله لینک دهید. بله به همین راحتی!

شروع و پایان مناسب

مقاله سئو شده باید دارای مقدمه و نتیجه گیری باشد. نباید از همان ابتدا به سراغ اصل موضوع بروید و نباید در انتها، مقاله را بدون جمع بندی نهایی به پایان برسانید. مقدمه می‌تواند یک پاراگراف در حد دو خط و نیم درباره‌ ی اصل مطلب باشد، تا کاربر بداند که در ادامه چه چیزی را خواهد خواند.

شروع با یک نقل قول

یکی از روش‌های شروع مقاله استفاده از نقل قول است، وقتی که به اینترنت دسترسی دارید به راحتی می‌توانید درباره ‌ی موضوع خود جستجو کنید و نقل قول‌های مهم و جالب در زمینه موضوع خود را پیدا کنید. دقت کنید که این نقل قول حتماً با موضوع شما سازگاری داشته باشد. سپس آن را در ابتدای مقاله سئو شده خود به عنوان مقدمه بیاورید.

در آخر

حتماً تا کنون برای پرسش چگونه مقاله سئو شده بنویسیم، پاسخ مناسبی کسب کردید. حالا که اطلاعات خوبی از این پست بدست آورده اید، باید شروع به نوشتن مقاله برای سایت خود کنید و تمرین‌های مناسبی نیز در این زمینه انجام دهید.

تمرین بیش از حد دلیل موفقیت افراد در هر زمینه ای است پس در آن افراط داشته باشید.

این گوی و این میدان! با نکاتی که گفته شد از این پس به راحتی برای سایت خود مقاله سئو شده بنویسید و نظرات خود را در این زمینه، با ما در میان بگذارید.

منابع

searchenginejournal

backlinko

bkacontent

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “قواعد و اصول نگارش مقاله سئو شده در سال 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.